Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı
Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı

Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı

AVIAN ENCEPHALOMYELITIS (AE) ( EPIDEMIC TREMOR)

Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı Etkeni:

Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı virusu Picornaviridae ailesinden Hepatovirus genusundandır. Avian encephalomyelitis hastalığının etkeni picornaviridae familyasında yer alan avian encephalomyelitis virusudur. Bu virus tek serotip ve 2 patotipe sahiptir. Birinci parotip dışkı ile kolay saçılan ve ağız yolu ile alındığında kolaylıkla enfeksiyon oluşturan “enterotropik” tiptir. Diğer tip ise daha az patojenik olan, vertikal transmisyon ile erken horizontal geçiş yapan ve civcivlerde hastalık oluşturan tiptir.

Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı Klinik bulguları:

Hastalık başlıca civcivlerde ve 1-3 haftalık yaşlar arasında görülmektedir. Hasta kanatlılar dizleri üzerine otururlar, iyi hareket edemezler ve çoğu yan yatarlar. Başta ve boyunda hızlı titremeler görülür, özellikle hasta civcivler elle tutulursa titremeler daha iyi hissedilir. Yumurtacı ve damızlık kümeslerde AE virus infeksiyonu yumurta üretiminde belirgin bir azalmaya sebep olur ve bu durum ancak 2 hafta içinde normale döner. Doğal infekte civcivlerde mortalite %75’e kadar çıkabilir.

Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı Hastalığın Belirtileri:

Bu hastalığa yakalanan damızlıklarda fazla bir belirti gözlenmez. Sadece kuluçka veriminde düşüş olabilir. Bu hastalığın inkubasyon süresi ortalama olarak 9-21 gündür ama 5 ila 40 gün arasında değişebilmektedir. Tipik olarak salgınlar genellikle hayvanlar 17-21 günlük arasındayken kendisini gösterir. Kuluçka sürecinde virusa maruz kalan sürülerdeki bazı bireylerde klinik belirtiler 7 hafta sonrada ortaya çıkabilmektedir. Morbidite oranı %30’lara kadar çıkabilmektedir.

Özellikle genç civcivlerde en belirgin semptom normal yürüyememe durumudur. Enfekte olan civcivler bir kanatlarının üzerine yada yan yatmış durumdadır. Bir felç hali söz konusudur. Kafa ve boyun kısmında titremeler vardır. Bu titremeler enfekte olan tüm hayvanlarda gözlenmeyebilir. Enfekte olan kanatlılar genellikle iyileşmezler. Fakat yem ve suya ulaşabildikleri takdirde uzun süre yaşayabilirler.

Otopside gözle görülebilir bir lezyon yoktur. Fakat mikroskobik olarak lezyonlar vardır. Özellikle pankreastaki patoloji hastalığın teşhisi açısından önemlidir.

Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı

Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı Otopsi bulguları:

Civcivlerde belirgin otopsi bulgusuna rastlanmaz.

Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı Marazi madde seçimi ve gönderme şekli:

Canlı civcivler ve ergin kanatlılar laboratuvara getirilmelidir.

Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı Koruma ve kontrol:

AE’nin en etkili koruma yolu damızlıkların yumurtlamaya başlamadan önce canlı AE aşısı ile aşılanmasıdır. Eğer damızlık sürü aşılanmamışsa veya iyi bir aşılama yapılmamışsa ve bir salgın varsa buralardan sağlanan
yumurtalar, damızlıklar bağışıklık oluşturana kadar ve artık AE’yi taşımayacakları doğrulanana kadar kuluçkada kullanılmamalıdır.

Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı Hastalığın Tanısı ve Tedavisi

Tanı virus izolasyasyonu ile gerçekleştirilir. Hasta olan kanatlıların beyni ve pankreası izolasyon için en önemli organlardır. Tanı amacı ile virus nötralizasyon testi, indirekt FA, elisa ve passif hemaglutinasyon gibi yöntemler kullanılabilir.

Damızlık sürülerin üretime başlanmadan önce aşılanması ile kolaylıkla korunma sağlanabilir. Aşılar genellikle 10.-14. haftalar arasında, içme suyu yöntemi ile yapılmaktadır.

 

Kanatlılarda Epidemic Tremor Hastalığı Dezenfeksiyon:

Virus antiseptiklere karşı duyarlıdır, eter ve kloroforma karşı dirençlidir. Ayrıca virus 60 ⁰C’de uzun süre aktivitesini korumaktadır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.