Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Kanatlılarda Aspergillosis Hastalığı
Kanatlılarda Aspergillosis Hastalığı

Kanatlılarda Aspergillosis Hastalığı

Aspergillosis (Tavuklarda Mantar Hastalığı)

Tanım:

Kanatlılarda Aspergillosis Hastalığı, tavuk ve hindilerin güç solunum,akciğerde nodüller, değişken ölüm ve büyüme geriliği ile karakterize, septik veya toxik durum gösterebilen fungal bir hastalığıdır.

Aspergillozis genç kanatlılarda yüksek morbidite ve mortaliteye sahip, akut karakterde, erişkin kanatlılarda, özellikle hindilerde ise yüksek ateşle seyreden kronik bir hastalıktır. Doğal enfeksiyonları takiben ya da deneysel olarak, tavuk, kaz, hindi, bıldırcın, yabani kanatlılar ve su kuşlarında enfeksiyonların şekillenebildiği bildirilmektedir.

Mantar etkenleri kanatlılarda trakea, syrinks, akciğer, hava kesesi ve gözde granülomlar ya da plaklar oluşturmaktadır. Yalnızca bir araştırmada 39 aspergillozis vakasının 2’sinde tüm viseral organlarda granülomlara rastlandığı bildirilmiştir. Boulianne ile Julian ve Goryo, pulmonal aspergillozis ile birlikte kalpte sağ ventrikulus dilatasyonu sonucu asites, pulmonal ödem ve hidroperikardiyuma rastladıklarını ifade etmişlerdir. Aspergillus flavus’tan ileri gelen aspergillozis olgularının viral bursal hastalık ile birlikte daha şiddetli seyrettiğini, çünkü lenfoid dokunun nekrozu sonucu immun sistemin baskılandığını belirtmişlerdir.

Aspergillozis her türden Aspergillus spp. tarafından oluşturabilirse de başlıca patojen etkenin Aspergillus fumigatus olduğu, daha az oranda da Aspergillus flavus’un sorumlu olduğu bildirilmektedir. Aspergillozis kanatlılar içerisinde özellikle tavuklarda tanımlanmış, kazalarla ilgili bu konuda yapılan bir çalışmaya rastlanmamış ve yurtdışı kaynaklarda da az oranda yer aldığı dikkati çekmiştir.

Kanatlılarda Aspergillosis Hastalığı Sebepler:

Aspergillosis, Aspergillus spp. mantar sporlarının yumurtaya penetre olması veya yetiştirme döneminde solunum yolu ile alınması ile oluşur. Bütün kanatlılar hastalığa duyarlıdır.

Kanatlılarda Aspergillosis Hastalığı Belirtiler:

Aspergillosis genelde 3 haftalıktan küçük civcivlerde ortaya çıkar . Güç solunum oluşturur ve civcivler tipik güç solunum hareketi sergilerler. Aspergillosis daha yaşlı hindilerde de görülür ve solunumda zorluk vardır. Mortalite genç broilerlerde yüksektir.

Kanatlılarda Aspergillosis Hastalığı Lezyonlar:

Akciğerde sarı nodüller vardır. Bronşlar ve hava keseleri enfeksiyon başlangıcı görüntüsü vardır. İlerlemiş safhada enfekte dokuları peynirimsi tabakalar kaplar. Bu durum özellikle hindilerde gelişir.

Kanatlılarda Aspergillosis Hastalığı Tanı:

Klinik belirtiler ve klasik nodüller tanı için önemlidir. Fakat mantarların izole edilmesi tanıyı kesinleştirir.

Kanatlılarda Aspergillosis Hastalığı Korunma ve kontrol:

Temiz, çatlak olamayan yumurtaları kullanmak,temiz ve taze altlık kullanmak, hayvanların yetiştirme ve verim dönemi boyunca temiz bir çevre sağlamak hastalığın kontrolünde önemlidir.

Kanatlılarda Aspergillosis Hastalığı Fotoğrafları

Kanatlılarda Aspergillosis Hastalığı

Fotoğraf 1: Civcivde aspergilozisden dolayı gelişen solunum güçlüğü

Fotoğraf 2: Hava kesesinde sarı nodüller. (Aspergillus sp. üremesi vardır)

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.