Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Kanatlı Lökozu Hastalığı

Kanatlı Lökozu Hastalığı

LENFOİD LÖYKOZİS

Kanatlı Lökozu Hastalığı Virüs yatay ve dikey olarak bulaşır. Başlıca karaciğer, ve böbrek gibi iç organlarda tümöral bozukluklar yapar. Hastalık daima BF’da tümör yaparak başlar ve tavuk yumurtlama çağına girdiği zaman tümör metastaz yapar. Lenfoid leukozis genel olarak ‘’ olarak bilinmektedir. Sürüde salgın olarak seyretmez (Nadiren damızlıklarda %23 e varan kayıp oluşur). Bireylerde tümöral bozukluklar olarak çıkar. Nodüler tümörler başlıca karaciğer, böbrek te görülür. Ayrıca bu nodüller BF’ta da görülür. Tümörleri marek tümörlerine benzer.

Kanatlı Lökozu Hastalığı Etkeni:

Etken Retroviridae grubuna ait avian retrovirus cinsi, leucosis/sarcoma virusudur. Leukosis/Sarkoma grubu virüslerdir. Yumurta ile de bulaşırlar. Tümörlerle karakterize hastalıklar yaparlar. Bu çeşit hastalıkların başında lenfoid leukosis gelir. Doğal koşullarda tavuk ve hindiler için patojendirler. Eritroblastosis ve hemangioma da ülkemiz için önem arzeder.

Kanatlı Lökozu Hastalığı Klinik bulguları nelerdir:

Genellikle 16 haftalıktan büyük kanatlılarda görülür. İbikler solgun ve bazen morarmış olabilir. İştahsızlık, halsizlik ve zayıflama görülür. Hasta tavuklarda yumurta veriminde düşme gözlemlenebilir. Bacak ve kanat kemiklerinde genişleme ile beraber osteoperozis bulunabilir fakat bu durum sık görülmez. Bacaklar eğilmiş ve kalınlaşmıştır. Karın bölgesi ekseriya büyümüştür. Klinik muayenede karaciğerin, bursa fabricius ve böbreklerin büyümeleri palpasyonla farkedilebilir.

Kanatlı Lökozu Hastalığı Fotoğrafları:

Kanatlı Lökozu Hastalığı

Resim 1: Lenfoid leukozlu bir tavukta Karaciğer ve B.fabrisius’da tümörler

Resim 2: Lenfoid leukozlu bir tavukta B.fabrisius ve böbreklerde tümörler

Kanatlı Lökozu Hastalığı Otopsi bulguları:

Karaciğer, dalak, böbrekler ve B.fabricius’ta çeşitli büyüklükte viseral tümörler görülür. Karaciğer hafif büyümüş ve gri renk almıştır. Hayvanlarda aşırı zayıflama ve kaslarda görülür. Oluşan tümörlerden dolayı Marek ile karışablir fakat löykozisde felç görülmez.

Kanatlı Lökozu Hastalığı Marazi madde seçimi ve gönderme şekli:

Yeni ölmüş veya hasta hayvanların kısa süre içinde laboratuara ulaştırılması gerekmektedir. Uzun süren gönderimlerde otopsi yapılamamaktadır.

Kanatlı Lökozu Hastalığı Koruma ve kontrol:

Hastalığa karşı ruhsatlı bir aşı bulunmamaktadır. Biyogüvenlik tedbirlerinin alınması, sürülerin hastalıktan ari bulunması önemlidir. Böyle sürülerin tespit edilmesi durumunda faaliyetlerine son verilmesi gerekmektedir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.