Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Tavuk Yetiştiriciliği / Etçi Tavuk-Piliç Seçimi Nasıl Yapılır
Etçi Tavuk-Piliç Seçimi Nasıl Yapılır

Etçi Tavuk-Piliç Seçimi Nasıl Yapılır

ETÇİ TAVUK SEÇİMİ

Et Tavukçuluğunun Önemi

 Et tavukçuluğunda üretim süresinin çok kısa olması,
 Birim alanda yoğun üretim yapılabilmesi,
 Yemin ete dönüşme oranının yüksek olması,
 İş gücünün düşük olması,
 Kırmızı etle kıyaslandığında tavuk etinin ucuz, sindirimi kolay, besin değeri açısından iyi bir protein kaynağı olması gibi nedenlerden dolayı et tavukçuluğu hayvancılık sektöründe özel bir yere sahiptir.

Etçi Tavuk Irkları

Kaslı, geniş dikdörtgen vücutlu, kısa ve geniş bacaklıdır. Genelde gurk olma oranları yüksektir. Karkasta beyaz et miktarı fazladır.

Etçi Hibritler

Günümüzde, ticari tavukçuluk işletmeleri, tavuk eti veya yumurta üretimini hibrit materyalle yapmaktadırlar. Etçi hibritler günlük civciv olarak, ithal edilen ebeveynlerden, yurt içinde üretilmektedir. Türkiye’de üreticilerin kullandıkları genotipler; Ross, Cobb, Hybro, Hubbard hibritleridir.

 Hubbard; yavaş büyüyen bu damızlık ırkı, tavukçuluk sektöründe köy tavuğu olarak tanınır. Diğer tavuklardan farklı olarak, Hubbard, 70 gün boyunca beslenir ve daha sonra kesime yollanır.

Tüyleri kızıl kahverengi, göğüs ve bacakları daha ince ve daha uzundur. Etinin lezzeti ve zengin aroması, vücudundaki yağ dağılımının daha dengeli olmasından kaynaklanmaktadır. Hubbard ırkı doğal yemlerle beslenerek ve günün altı saatini karanlıkta doğal uyku ortamında geçirerek yetiştirilmektedir.

 Cobb; Cobb dünyanın en popüler et tavuğudur. Büyüme sürati mükemmel, yem dönüştürümü çok verimli, iskelet inşası üstün ve semirtme sürecindeki ölme oranı çok düşüktür. Bu faktörlerin hepsi, et üreticilerinin daha fazla kar yapmasını sağlamaktadır. Cobb genetik potansiyeli daha çok imkânlar sunduğu için, sonraki kuşaklar daha da verimli, ekonomik ve etli olmaktadır.

 Ross; Ross damızlığı, Kuluçka randımanına sahip yüksek sayıda yumurta üretir. Ross broylerin; büyüme hızı ve yem dönüşüm oranı yüksektir.

 Hybro; Hybro tavuk, yem değerlendirme katsayısı bakımından diğer hibritlerden daha iyidir. But eti sertlik değeri bakımından, Hybro dişileri en sert but etine sahiptir. .Hybro tavuk etleri, su tutma kapasitesi bakımından diğer hibritlerden daha yüksek değer gösterirken, pişirme kayıpları bakımından daha düşük değer göstermektedir.

Etçi Tavuk-Piliç Seçimi Nasıl Yapılır

Yetiştirme Şekilleri

Etçi tavuk yetiştiriciliği piliç eti üretmek için yapılır. Bu iş damızlık işletmelerinden başlar. Bunlar damızlık sürülerine horoz katarak döllü yumurtalar elde ederler. Bu yumurtaları kuluçkacı işletmelere satarlar veya kendileri civciv çıkarırlar. Etçi piliç yetiştirecekler de bu civcivleri alıp 6-8 hafta beslerler. Kesim zamanı gelen piliçler kesime
gönderilir, yerine yeni bir parti civciv getirilir. Böylece yılda 4-6 parti üretim yapılabilir.

Etçi Tavuk Seçilirken Dikkat Edilecek Hususlar

Bir sürüde damızlık seçilirken önce onların dış görünüşleri incelenir. Bir hayvan ne kadar verimli soydan gelirse gelsin, verim yeteneğinde genel vücut yapısının çok büyük etkisi vardır. Bundan ötürü damızlığa ayrılacak hayvanların kusursuz bir vücut yapısına sahip olması şarttır. Damızlıklar o ırka ait tüm vücut şekillerini ibiğinden ayak tırnağına kadar taşımalıdır. Dış görünüşleri beğenilen hayvanların ana- babalarına ait verim sonuçları
da gözden geçirilmelidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 TAVUKLARIN İNFEKSİYÖZ ANEMİSİ (Chicken Anemia Agent -CAA)1.1 Tavukların Enfeksiyöz Anemisi Hastalığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.