Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Kanatlıların Su Tüketimi Hakkında Bilmedikleriniz
Kanatlıların Su Tüketimi Hakkında Bilmedikleriniz

Kanatlıların Su Tüketimi Hakkında Bilmedikleriniz

Kanatlıların Su Tüketimi Hakkında Bilmedikleriniz

Tavuklar İçin Su:

Yumurtadan yeni çıkan bir civcivin vücudunda %70 oranında bulunan su ergin bir hayvanın vücudunda %55-52 düzeyindedir. Civcivler yumurtadan çıkar çıkmaz su içebilirler. İlk birkaç hafta içersinde eğer ekonomik ise yağsız süt veya süt+su karışımı verilebilir. Sıcak havalarda kümeste bulunan suyun serin, soğuk havalarda ise kümeste bulunan suyun ılık olması uygundur (ll- 15°C). Aynı zamanda suyun temiz, kokusuz, sertlik derecesi düşük ve en önemlisi piyojen mikroorganizma veya toksin ihtiva etmemesidir.

Normal olarak bir tavuk tükettiği her 100 g yem için 200 ml su içer bu miktar sıcak havalarda 250 ml’ye kadar çıkar. Piliçlerde tükettikleri her 0.450 kg yem için 910-1360 ml su içerler. Suluklar hayvanların kolayca ulaşabilecekleri mesafelerde olmalıdır. İlk
hafta içersinde civcivler suluklara gitmek için 40-50 cm’den fazla, büyüme ve ergin dönemde ise 3 metreden fazla yürümelerine gerek kalmamalıdır. Sulukların yükseklikleri hayvanların büyümelerine paralel olarak yükseltilmelidir. Dökülmeleri önleme için suluk kenarları pilicin sırt çizgisiyle aynı yükseklikte olacak şekilde ayarlanır.

Kanatlıların Su Tüketimi Hakkında Bilmedikleriniz

Kümeslerde ihtiyaç duyulan suluk sayıları :

Her 1000 civciv veya broyler için 37 cm çapında 10 adet suluk veya her hayvan için 1.5 cm suluk kenarı (düz suluklar da) piliç ve ergin hayvanlar için 2.5 cm suluk kenarı her hayvan için gerekmektedir.

Tavuklarda Su yetersizliği belirtileri :

Normal su tüketiminin %20 veya daha fazla azalması yemin değerlendirilmesini düşürür, braylerlerde büyüme düzeyi azalır. Su tüketiminin azalmasına ilişkin olarak yemierin kursaktan mideye geçişi yavaşlar. Uzun süre yetersiz su için hayvanlarda nefroz, bacak derisinde kuruyup büzülme ve diğer tipik dehidrasyon belirtileri görülür.

Tavuklarda Su fazlalığı :

Normal koşullarda kanatlılar fazla su tüketmezler. Zorla kursağa fazla su verilmesi durumunda yem tüketiminde ve büyümede bir gerileme göze çarpar. Kanatlılar çevre ısısının çok yükseldiği durumlarda (ısı stresinde) ve fazla miktarda sodyum, potasyum, laktoz gibi besin maddeleri kapsayan yemlerin tüketildiği durumlarda çok su içerler. Özetle tavukların su ihtiyacına havanın ısısı, rutubeti, tüketilen yemin su miktarı (Normal olarak tüketilen karma yemlerin su düzeyleri %10-12 civarındadır, patates ve yahut yeşil taze yonca yapraklarının %75 ve %85 su kapsayan) ile büyüme sürecinde ya da yumurta veriminde olmasına göre önemli değişiklikler gösterir. Bir yumurta ağırlığının %65’i sudur, bir diğer değ·işle bir yumurta ile vücuttan 38 g su çıkartılmış olur. Buna göre; bir tavuğun yıllık su ihtiyacı;

Adet Litre
175 65
216 78
230 86
243 90

 


Hakkında HB_Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.