Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Kanatlı Yetiştiriciliği / Hindi Yetiştiriciliği / Hindilerde Hava Kesesi İnfeksiyonu
Hindilerde Hava Kesesi İnfeksiyonu

Hindilerde Hava Kesesi İnfeksiyonu

HİNDİLERİN HAVA KESESİ İNFEKSİYONU

Etkeni:

Hindilerde Hava Kesesi İnfeksiyonu Etkeni Mycoplazma meleagridis’dir. Enfeksiyon genelde genç hindilerde görülür. Tavuklar bu hastalığa daha dayanıklıdır. Bulaşma genelde solunum yoluyla ve yumurta ile olmaktadır. Etken hasta hayvanların kloakasında ve hava kesesinde bulunur

Hindilerde Hava Kesesi İnfeksiyonu Klinik bulguları:

Yetişkinlerde, döllü yumurtaların kuluçkalanma yeteneklerinde düşüş, genç hayvanlarda ise büyümede gecikme, iskelet yapısında bozukluklar sinuzitis, burunda akıntı, hırıltılı solunum ile karakterize bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşma solunum sistemi, vertikal ve veneral yolla olmaktadır.

Hindilerde Hava Kesesi İnfeksiyonu

Hindilerde Hava Kesesi İnfeksiyonu Belirtileri:

Bazı hayvanlarda sinusitis’e rastlanır. Yüz şişer,burundan akıntı gelir. Hırıltılı solunum vardır. Tortikollis ve bursitis’le birlikte kemiklerde deformasyon görülebilir(osteodistrofik form). Lezyonlar genellikle torasik hava kesesinde bulunur. Hava kesesi zarlarının kalınlaştığı ve bitişik dokuların sarımsı bir exudat ile kaplandığı görülür. Daha çok 3-4 haftalık hindilerde görülür.Mortalite %5-10 civarındadır. Daha yaşlı hindi palazlarında abdominal hava keselerinde de lezyonlar görülebilir.

Hindilerde Hava Kesesi İnfeksiyonu Teşhis:

Klinik ve otopsi bulguları bu enfeksiyonun tanısı için yeterli olmayabilir. Kesin teşhis için etken izolasyonu ve identifikasyonuna ihtiyaç vardır.

Hindilerde Hava Kesesi İnfeksiyonu Otopsi bulguları:

Hava kesesi zarlarının kalınlaştığı ve bitişik dokuların sarımsı bir eksudat ile kaplandığı görülür.

Hindilerde Hava Kesesi İnfeksiyonuMarazi madde seçimi ve gönderme şekli:

Trakeal svab, kloakal ve fallus svabları, kan serumu, hasta veya ölü hayvan gönderilir.

Svablar lezyonlu ve eksudatlı bölgeye sürülür. Transport mediumun içine yerleştirilirken svabın uç kısmı kırılarak atılır. Alınan svablar kesinlikle kuru olarak gönderilmemelidir.

Doku örnekleri ise steril makas ve pens yardımıyla küçük parçalar halinde transport medium içine atılır. Transport medium olarak izolasyon besi yerlerinden biri kullanılabilir.

Koruma ve kontrol:

İnfekte hayvanların uygun ve kemoterapötiklerle tedavisi ekonomiktir. İlaçla tedavinin yanı sıra eradikasyon uygulaması da etkili bir yöntemdir.


Hakkında HB_Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.