Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / İpek Böceği Yetiştiriciliği / İpek Böceği Yumurtası
İpek Böceği Yumurtası

İpek Böceği Yumurtası

İPEK BÖCEĞİ YUMURTASI NASIL TEMİN EDİLİR

İpek Böceği Yumurtası Ülkemizde üreten tek kuruluş KOZA BİRLİK olup, ipek böceği beslemesi yapmak isteyen bütün üreticilere ipek böceği tohumlarını hayvancılık desteklemesi kapsamında ücretsiz olarak vermektedir.

İpek böceği beslemek isteyen; Ege ve Akdeniz bölgesindeki (İzmir, Muğla, Antalya, Hatay….Vb.) üreticilerin en geç Mart ayı sonuna kadar, diğer bölgelerdeki üreticilerin ise Nisan ayı sonuna kadar tohum talebinde bulunmaları gerekmektedir.

İpek böceği tohum talepleri, Koza birlik’e veya Koza birliğe bağlı Kooperatiflere, Tarım İlçe Müdürlüklerine yapılabilir.
Üretimin yoğun olduğu bölgelerde ipek böceği tohumları inficar etmiş (böcek) olarak üreticilere teslim edilmekte olup, üretimin çok az olduğu yani birkaç üreticinin bulunduğu bölgelerde ipek böceği tohumları, kutu içinde tohum olarak üreticilere teslim edilmektedir.

İPEK BÖCEĞİ TOHUMLARININ KULUÇKASI (İnficar)

Kuluçka, ipek böceği yetiştiriciliğinin ilk ve en önemli olan safhasıdır. Toplu iğne başı büyüklüğündeki ipek böceği yumurtalarının 20.000 tanesi yaklaşık 12-13 gram ağırlığındadır. (İpek böcekçiliğinde yaygın olarak kullanıldığından, biz de burada yumurta yerine tohum, kuluçka yerine de inficar veya fışkırma sözcüklerini kullanacağız.)

İpek böceği tohumlarının inficarında amaç tohumlardan aynı zamanda sağlıklı ipek böceklerinin elde edilmesidir. Bu dönemde hata yapılırsa çıkan ipek böcekleri zayıf, hastalıklara dayanıksız ve miktarı az olur. Sonuç olarak verim de düşük olur. Uygun yapılan bir inficarda istenilen günde, kısa sürede çıkışını tamamlamış, çok sayıda, sağlıklı ve yeknesak ipek böcekleri elde edilir. Bu nedenle, İnficardan kaynaklanabilecek kayıpları en aza indirebilmek amacıyla üretimin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde ipek böceği tohumları inficar ettirilmiş olarak üreticilere verilmektedir.
İnficara başlamadan bir hafta önce inficar odasının temizliği ve dezenfeksiyonu tamamlanmalıdır. İnficar odasının temizlik ve dezenfeksiyonun da da odası için yapılanlar aynen yapılır.

İnficar odasının sıcaklık ve nemini kontrol edebilmek için termometre ve nemölçer bulundurulmalıdır. Ayrıca ısıtma gerektiğinden odada uygun bir yerde ısıtıcı olmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mangal, borusuz soba gibi ortama zehirli gaz verebilecek ısıtıcılar kullanılmamalıdır. İnficar odalarında yeni boyanmış eşya, boya, ilaç kutuları gibi koku veren şeyler olmamalıdır. İpek böceği tohumları zehirli gazlara karşı çok hassastır.

Tohumların bulunduğu yerlerde sigara içilmemelidir.

Ülkemizde üretilen tohumlar üretimlerinin her kademesinde kontrolden geçmektedir. Tohum kutuları arasında miktar ve kalite yönünden herhangi bir fark yoktur.

İpek Böceği Yumurtası

İnficarda istenen çevre şartları:

Sıcaklık:

İnficarda en önemli unsur sıcaklıktır. İnficar boyunca sıcaklık devamlı 25-26 derece civarında olmalı ve sıcaklıkta ani değişmeler olmamalıdır.

Nem:

Çıkış ve çıkan ipek böceklerinin sağlığı açısından çok önemlidir. İnficar boyunca nem’in %75-85 civarında olması istenir. Bu nemi sağlamak için inficar odasında yerler ıslatılabilir, tohum kutuları yakınına ıslak çarşaf vs. asılabilinir, soba üzerinde açık bir kap içinde su bulundurula bilinir.

Işık:

İnficarda normal gün ışığı yeterlidir ancak güneş ışığı doğrudan tohumların üzerine gelmemelidir. Tohumların renklerinin ağarmaya başladığı devreden itibaren 18 saat aydınlıkta kalması yeknesak bir çıkış için faydalı olur.
İnficar başlangıcında tohumlar varsa inficar çerçevelerine, yoksa tohum kutusunun üst bezi yırtılarak kendi kutuları içine muntazam olarak yayılır. İnficar çerçevesi kullanılırsa tohumların üzerine kanaviçe ve ince bir kağıt konarak hem çıkan larvaların dağılmaması hem de ipek böcekleri ile tohum kabuklarının karışmaması sağlanır. Bu şekilde inficara konan tohumlardan 9-10 gün içinde ipek böcekleri çıkmaya başlar. (Kışlak çıkış tarihi ile inficara konuş tarihi arasındaki farka göre bu süre daha kısa olabilir.)

İpek Böceği Yumurtası Hakkında Sık Sorulan Sorular

İpek böceği yumurtası kaç günde çıkar.

Kuluçkaya (inficara) konan tohumlardan 9-10 gün içinde ipek böcekleri çıkmaya başlar. (Kışlak çıkış tarihi ile inficara konuş tarihi arasındaki farka göre bu süre daha kısa olabilir.)

İpek böceği yumurtası nasıl saklanır.

Yumurtalar kışın özel koruma yerlerinde belirli nem ve sıcaklık koşullarında saklanır (-2, -4 derece ). Tohumlar küçük tülbentler içinde delikli mukavva kutulara konur.

İpek böceği yumurtası nasıl olur.

Yumurtalar haşhaş tanesi iriliğinde, yani 1-1.5mm büyüklüğündedir. Önce saman sarısı renktedir, sonra grimsi bir renk alır.

İpek Böceği Yumurtası Bir Yıl Nasıl Canlı Kalır ?

İpek böceklerinin bir türü (univoltin ırk) sadece ilkbaharda yumurtlar ve bu türün verdiği yumurtalar diğer ilkbahara kadar bekler. Başka bir türde (bivoltin ırk) ise yumurtalar ikinci yumurtlama için beklemeye girmeden, 11–12 günlük kuluçka devresi geçirerek yumurtadan çıkarlar. İkinci neslin verdiği yumurtalar ise bekleme dönemine girerek kışı geçirir ve ilkbaharda tekrar canlanırlar. Hindistan, Tayland gibi yetiştirildiği bölgelerin sıcak olması nedeniyle multivoltin ırklardan bir yılda 7–8 nesil elde edilebilir. Burada ilk akla gelen soru kuşkusuz, bir yumurtanın bir yıl nasıl canlı kalabildiğidir. Tıpkı tohumların toprağa ekilip nem, sıcaklık, karanlık gibi uygun koşullar sağlandığında filizlenerek bitki, ağaç haline gelmesi ve bu ana kadar uykuda olması gibi, ipek böceği yumurtaları da bir sonraki ilkbahar mevsimine kadar uykuda kalırlar. Vakti geldiğinde ise harekete geçerler. Bu durumu, tuşuna basarak komut verilen bir cihazın çalışmaya başlamasına benzetebiliriz.

İpek böceği yumurtası nasıl çıkar.

Yumurtalar ilk 6-7 gün sürekli karanlıkta, 6. -7. günden sonra 18 saat ışık, 6 saat karanlıkta tutularak böceklerde toplu çıkış sağlanmaktadır. Bu uygulama sabah 04:00’te ışıkların yakılıp, gece saat 22:00’de ışıkların kapatılmasıyla gerçekleştirilir.

Yumurtaların ağarmasıyla üzerine 1mm2örgülü tül serilip, çıkan böcekler dağılmasın diye pelür kağıtla üzerleri örtülmektedir.

İnficarda böceklerin çıkışı 9. gün kılavuz böceklerin çıkışıyla başlar.

Kılavuz böceklerin çıkışından 2 gün sonra yani 11. gün çıkış tamamlanır ve böcekler günün erken saatlerinde üreticilere teslim edilmektedir.

İpek böceği yumurtası nerede saklanır.

Kutu içinde buzdolabında -2 ve -4 derece arasında saklanabilir.

İpek böceği yumurtası nerede satılır.

İpek böceği tohumunu Ülkemizde üreten tek kuruluş KOZA BİRLİK olup, ipek böceği beslemesi yapmak isteyen bütün üreticilere ipek böceği tohumlarını hayvancılık desteklemesi kapsamında ücretsiz olarak vermektedir.

İpek böceği yumurtası nerden bulabilirim.

İpek Böceği yumurtasını Koza Birlikten ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. İpek böceği yumurta talepleri, Koza birliğe, Kooperatiflere, Tarım İlçe Müdürlüklerine veya üretim yapılan bölgelerde görevlendirilecek personele bildirilir.

İpek Böceği Krizalitten Kelebeğe Nasıl Dönüşüyor?

Koza örmenin 4. veya 5. gününde krizalit haline dönüşen ipek böceği, 8–14 gün süren krizalit devresinde metamorfoza uğrayarak kelebek haline dönüşür. Burada ise yine başka bir mucize gerçekleşmiştir. Bir tırtıl kendi salgıladığı maddeyle kendini sarmalayarak gözden kaybolur, saklanmadan önce yerde yürüyerek ilerleyen bu böcek, iki hafta içinde ise bir kelebek olarak dışarı çıkar. Kelebek alkali yapıdaki salyası yardımıyla kozayı delerek dışarı çıkar. Yani kelebek haline gelen tırtıl, bir kozada olduğunu, buradan çıkma vaktinin geldiğini, buradan çıkmak için özel bir sıvıya ihtiyacı olacağını, kozayı delmek için bu sıvının sahip olması gereken formülü ve bunu vücudunda nasıl üreteceğini de adeta “bilmektedir”. Kuşkusuz bir kelebeğin tüm bu bilgileri bilmesi imkânsızdır; ona, bu bilgileri kodlayan bir tasarımcı vardır.

İpek böceğinin başkalaşım evrelerinden yumurtadan çıkan yeni yapıya verilen ad nedir.

Larva veya tırtıl denir.

İpek böceği kaç yumurta yapar.

Bir adet ipek böceği yaklaşık olarak 500 adet yumurta yapar.


Hakkında HB_Editör

1 Yorum

  1. Sübhanallah ibretlik paylaşım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.