Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Hayvan Besleme / Kesif Yemler Nasıl Depolanır
Kesif Yemler Nasıl Depolanır

Kesif Yemler Nasıl Depolanır

KESİF YEMLERİN DEPOLANMASI

Kesif ve Dane Yem Depolarının Özellikleri

Kesif Yemler Nasıl Depolanır: Genel olarak kesif ve dane yem depolarının özellikleri;

 Yapıların, depolanan ürünün düşey ve yatay basıncına karşı yeterli dayanıklılıkta olması,
 Depolanan ürünün kurutulmasının zorunlu olduğu durumlarda gerekli önlemlerin alınmış olması,
 Ürünü ambar zararlılarından korumak için fumigasyona uygun olması,
 Doldurma ve boşaltma işlerinin kolay yapılabilir yapıda olması gerekmektedir.

Deponun Sıcaklığı ve Nemi

Depolanacak tahılın ve yemin rutubet oranı belli bir oranın altında olmalıdır. Bu sınır, tahılın çeşidine, iklim koşullarına ve depolama süresinin uzunluğuna göre değişir. Tahılın rutubet (nem) miktarı, sıcaklığa bağlı ise de buğday, sorgun, dane, mısır, yulaf ve arpa gibi ürünler için ortalama nem oranının % 13 olması önerilmektedir. Diğer taraftan örneğin soya fasulyesinin depolanabilmesi için bu değerin % 11’i aşmaması gerekir.

Depolanan ürünün nem oranının yanında deponun sıcaklığı ve nem oranının da fazla olmaması gerekir. Rutubet ve sıcaklığın artması halinde ürünün korunması güçleşir. Sıcaklığın ve nemin fazla olması durumunda tahıl ve yemde enzim faaliyetleri artar. Bunun sonucu olarak küflenmeler oluşur. Ürünün kalitesi düşer. Mantari zararlılar, bağıl nemin % 65-70’in üstünde olduğu ortamlarda daha kolay üremektedir. Bu durumda bağıl nemin %60’ın, ürün rutubet oranının da % 13’ün üstünde olmaması gerekir.

Deponun Havalandırılması

Rutubetin ve sıcaklığın fazla artmaması için depo belli aralıklarla havalandırılmalıdır. Havalandırmanın birinci amacı, fazla rutubetin, ikinci amacı ise solunum ısısının dışarı atılmasıdır.

Havalandırma doğal veya mekaniksel olarak yapılır. Doğal havalandırma ile tahıllarda rutubetin azalması iki yolla olur.

 Deponun duvar, pencere ve tabanındaki açıklıklar yardımıyla oluşan doğal hava akımı sonucunda difüzyonla,
 Havanın taneler arasındaki hareketi sonucunda rutubet miktarı azalır.

Depolanan ürünün nem oranı % 20–25 olursa bu ürün depoda doğal havalandırma ile kurutulamaz. Bu durumda ürün dışarıda kurutularak depoya alınmalıdır. % 20–25 rutubetli tahılı dışarıda kurutma imkânı yoksa bu durumda sıcak hava akımı kullanılarak kurutma yapılmalıdır. Bunun için de tahılın 1 m3ü için dakikada 4–8 m3 sıcak hava akımı olmalıdır. Bu zahmetli, masraflı bir iştir.

Kesif yemlerin fabrikadan çıkışta belli bir nem oranı vardır ve depolamaya uygundur. Deponun sıcaklığı fazla olmamalıdır. Eğer deponun sıcaklığı özellikle sıcak yaz aylarında düşürülemiyorsa fazla miktarda yem siparişi verilmemelidir. Haftalık ihtiyaç tespit edilerek azar azar temin edilmelidir.

Kesif Yemler Nasıl Depolanır

Depolama Yükü

Tahıllar, içine konulduğu deponun duvarlarını yatay bir basınçla yanlara, düşey bir basınçla aşağıya doğru iter. Bu nedenle tahıl depolarının yapımında ürünün duvarlara ve tabana yapacağı basınç hesaplanmalıdır.

Yatay ve düşey basınçlar hesaplanırken tahıllar yarı sıvı madde olarak kabul edilir. Zira tahıllar da sıvılar gibi akar. Tahıllar tarafından yapılan basınç sıvılarınkinden daha azdır.

Yatay ve düşey basınç hesaplamalarında çeşitli formüller kullanılır. Depo duvarına etki yapan yatay basınç;

 Tahılın birim ağırlığına,
 Tahılın ortalama şev açısına,
 Sürtünme katsayısına,
 Deponun büyüklüğüne göre değişir.

Kesif ve Dane Yemlerin Depolanması

Dane yemlerin belli bir besin maddesince çok zengin olmaları, fazla su içermeleri veya uygun olmayan koşullarda depolanmaları durumunda çok çabuk bozulabilir. Bu nedenle bu yemlerde kuru madde içeriğinin % 86–88 arasında kalması ve daha aşağıya düşmemesi istenir. Aksi durumda ortamda gelişen mantar ve sporlar hızlı bir şekilde besin maddelerini parçalamaya başlar. Bunun sonucunda dane yemin yem değeri önemli ölçüde azaldığı gibi mikroorganizmalar tarafından oluşturulan toksinler de yemi tüketen hayvanları zehirleyebilir.

Dane yemler, birçok zararlı ve yabancı ot tohumu içerebilir. Harmandan sonra taş, toprak ve yabancı tohumların da ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Ayrıca tahıl zararlılarına karşı da önlemler alınmalıdır.

Yukarıda anlatılan sebeplerden dolayı dane yemlerde depolamadan dolayı sıkıntı yaşanmaması için mutlak surette hasadı yapılan dane yemler iyice kurutulmadan depolanmamalıdır.

Kesif Yemler Nasıl Depolanır

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Kaba Yemler Nasıl Depolanır

Kaba Yemler Nasıl Depolanır

Makalede Neler Var ?1 KABA YEMLERİN DEPOLANMASI1.1 Kaba Yem Depoları ve Özellikleri1.1.0.1  Samanlıklar:1.1.0.2  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.