Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Hayvan Besleme / Büyükbaş Hayvan Besleme / İneklerde Kızgınlık Belirtileri
İneklerde Kızgınlık Belirtileri

İneklerde Kızgınlık Belirtileri

İneklerde Kızgınlık Belirtileri kızgınlık dönemine göre farklı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Kızgınlığın belirtileri ise aşağıda sıralanmıştır.

  • Kızgın olan inekler, geceleri ayakta olmayı tercih ederken, gündüzleri de nadiren yatarlar ve ürkütüldüklerinde hemen tepki verirler.
  • Binme hareketi sırasında yerinde durmayan ineklerde esas kızgınlık başlamış sayılmamalıdır. Binme hareketine müsaade etme esas kızgınlığın en önemli belirtisidir. Dikkatli gözlem yapıldığında, ineklerin sırt ve sağrılarında binme sonucu oluşan kirlenme gözlemlenebilir.
  • Kızgınlık başlangıcına yakın olan inekler, bir araya toplanma eğilimi gösterirler. Boğa olması durumunda boğaya mümkün olduğunca boğaya yakın olma eğilimindedirler.
  • Kızgın ineklerin, hareketlilikleri artar, yem yeme istekleri azalır, o günkü süt verimlerinde bir miktar düşme gözlenir.
  • Diğer ineklerin ferçlerini koklarlar, kızgın olan veya kızgınlığı yaklaşan ineklerin arka kısımlarına çenesini sürterler.
  • Kızgın ineklerin, ferç’i, pembe, ıslak ve şişkin olup, aynı zamanda yetiştiricilerin Çara adını verdiği şeffaf, yapışkan akıntı görülür.

İneklerde kızgınlık sonrası kanama.

  • Kızgınlık sonrası ikinci ve üçüncü günlerinde, düvelerin % 90’ı ile ineklerin % 50’sinde ferçten hafif kanlı akıntı (kanama) olur.

Kızgınlık dönemindeki İneklerde ne gibi belirtiler görülür ?

Kızgınlık (östrus) periyodunda olan dişilerin üreme organlarına kan hücum eder, vulva kızarır ve şişer, vulvadan bazen kanlı olan ve özel kokusuyla erkekleri çeken şeffaf bir akıntı gelir. Kızgınlık durumunda olan dişiler diğerlerinin üzerine atladıkları gibi, başka dişilerin de kendi üzerlerine atlamalarına izin verirler.

İneklerde Kızgınlık Belirtileri

Dişiler sadece kızgınlık döneminde oldukları zaman erkeklere aştırıldıkları ya da yapay tohumlandıkları takdirde gebe kalırlar ve sadece östrus döneminde çiftleşme isteği gösterirler, diğer zamanlarda erkeği yanlarına yaklaştırmazlar. Bir sürüde yüksek döl verimi düzeyine ulaşmanın ilk koşulu hayvanların östrus durumlarının iyi bir şekilde izlenmesine ve tohumlamanın bu süre içinde yapılmasına bağlıdır.

İneklerde Kızgınlık Belirtileri Nelerdir.

Sığır östrusun (kızgınlık) başında sinirli olur.

İneklerde Kızgınlık Belirtileri Onlar diğer ineklere atlayarak baştan çıkarır ve daha fazla sesli olur.

Sürüdeki diğer inekler kızgınlığa gelen ineğe atlamak isterler.

İnek tamamen kızgınlıkta olduğunda diğer inekler veya boğalar atladığında durmak ister.

Bir boğa bu görsel olaylar tarafından kızgınlığa gelen ineğe cezp edilir.

Bir boğa flehmen ismi verilen bir davranışında üst dudağını kıvırarak, kızgınlığa gelen ineği takip etmek ister, butu üzerinde çenesini hareketsiz tutar, vulvayı yalar ve koklar ve başını ufki pozisyonda tutar.

İneklerde Kızgınlık Belirtileri Yüksek libidolu (seks enerjisi veya gayreti) boğalar östrus esnasında birkaç kez inekle çiftleşebilirler.

Sürüde birkaç inek aynı zamanda östrusta olduğunda; bazı boğalar her inekle çiftleşmek isterken, diğer boğalar kızgınlıkta olan ineklerin yalnız biriyle durdurulabilir.

İneklerde Kızgınlık Belirtileri Sık sık otlak yetiştiriciliği kullanan sığır yetiştiricileri, kızgınlığa gelen tüm ineklerin gebe bırakılmasını sağlamak için sürüyle birkaç boğa gezdirirler. Otlak yetiştiriciliği genellikle daha çok etçi sığır sürülerinde uygulanır. Genellikle sütçü sığır yetiştirticileri ineklerini gebe bırakmak için suni tohumlamayı kullanırlar.

İneklerde kızgınlık kaç saat sürer.

Sığır yetiştiricileri östrusun işaretlerini gözlemlemek suretiyle suni tohumlamayla inekleri için uygun zamanı tayin edebilirler. İneklerde ortalama östrus süresinin uzunluğu 16’dan 18 saate kadar değişir. Tohumlama östrus periyodunda erken şekilde yapılmalıdır; ikinci bir tohumlama yapılırsa östrusun başlangıcından sonra 12- 20 saat yapılmalıdır.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

İneklere Neden Tuz Verilir

İneklere Neden Tuz Verilir

Makalede Neler Var ?1 İneklerin Tuz İhtiyacı Nasıl Karşılanır1.1 İneklerde  Tuzun Önemi Nedir ?1.2 İneklerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.