Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Genel Konular / KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNİN ANAHTARI “ÇOBAN”
KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNİN ANAHTARI “ÇOBAN”

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNİN ANAHTARI “ÇOBAN”

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNİN ANAHTARI “

Bir sürüsünün sağlıklı, verimli ve sahibine kazanç sağlar durumda olması büyük ölçüde çobana bağlıdır. Otlamaya götürülen hayvanların belli yönlerde güdülmesi, suya götürülmesi, kötü havalarda ağıla alınması ve yemlenmesi çobanın dikkatle izleyeceği işlerdendir. Hasta hayvanlar çobanın dikkati sayesinde fark edilerek gerekli uygulamaların yapılması sağlanır.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNİN ANAHTARI “ÇOBAN”

Koç katımında, doğumda, parazit mücadelesinde, banyo yaptırmada, sağımda ve kırkımda daima çobana büyük sorumluluklar düşer. Bu nedenle çoban basit bir işçi değildir. Her şeyden evvel koyunu seven ve uzunca bir süre sonunda sürü idaresinde bilgi ve pratik kazanan insanlardan çoban olur.

Meraya dayalı ve büyük sürüler halinde sürdürülen koyunculuk sistemlerinde meraların çitlerle ayrılması ve belli periyotlarda belirlenen parsellerde otlatılması noktasında çobanın rolü biraz azalmıştır. Ancak bu sistemlerde de hasta hayvanların saptanması, ek yem ve su verilmesi aynı zamanda dışı bırakılacak hayvanların belirlenmesinde yine çoban ön plana çıkmaktadır.

Çobanın en yakın yardımcısı ise çoban köpeğidir. Özellikle açık meralarda koyun güdüldüğünde bir veya iki çoban köpeği önemli görevler üstlenir. Koyunlar, keçilerden biraz farklı olarak sakin ruhlu ve itaatkâr hayvanlar olduklarından farklı yönlere sevk edilmeleri ve idarelerinde eğitimli köpekler son derece yararlı olmaktadır.

Özellikle eğitilmiş çoban köpekleri düdük ve ıslık yardımı ile kendilerine verilen talimatı derhal anlamakta ve koyunları istenilen yöne sevk etmektedir. Köpekler istediklerini yaptırmak için koyunlara hücum eder gibi davranmakta ve havlamaktadırlar. Bunlar genelde orta büyüklüktedirler. Diğer taraftan vahşi hayvanların hücumundan sürüyü korumak üzere büyük ve kuvvetli çoban köpekleri de beslenir. Yaylalar ve dağlık bölgelerde vahşi hayvanlardan koyunları korumak için bu çeşit köpeklere de ihtiyaç vardır.

Çobanların özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Çobanlar kendi konularında bilgili ve çalışkan insanlardır. Çobanlık mesleğinin işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle çobanın nelere ihtiyacı olduğunu bilmek gerekir.

Çoban, sürüyü iyi otlatmalı ki sürüden iyi verim alınsın; çobanlık, küçükbaş hayvancılığın kilit noktasıdır ve verimde en etkili unsurdur. Gelinen noktada çobanlar ile ilgili bazı dramatik değişiklikler olmuştur. Ancak birçok toplumda çoban küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde ekonominin önemli bir parçası olan konumunu halen devam ettirmektedir.

Prof. Dr. Mehmet KOYUNCU


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Çiğ Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler

Çiğ Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler

Makalede Neler Var ?1 Çiğ Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler Nelerdir1.1 Kaliteli bir çiğ sütten bahsederken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.