Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Genel Konular / HAYVANCILIKTA ÇOBANLARIN İŞ TANIMI NEDİR ?
TURİZME KATKI SAĞLAYABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLEN ÇOBAN ÇALIŞMALARI

HAYVANCILIKTA ÇOBANLARIN İŞ TANIMI NEDİR ?

HAYVANCILIKTA ÇOBANLARIN İŞ TANIMI NEDİR ?

Çoban hayatını koyunların hayatına uydurmak zorundadır. Gün ağarırken koyunlar harekete hazırlandığından çobanlarında işlerinin başında olmaları gerekir. Sabah 3-5 saatlik otlatmadan sonra çoban sürüyü bir gölgeliğe çekmelidir. Gölgelik, suni veya doğal olabilir. Sürü dinlenirken çobanda yemek yer ve dinlenir. Öğleden sonra sürü yeniden harekete geçirilir ve meranın uygun bölgelerine götürülür. Akşam karanlığına kadar sürünün otlaması gerekir. Köpeklerin yardımı ile çoban sürüyü yabani hayvanlardan koruduğu kadar, ekili alanlara zarar vermemeye ve başka sürülere karıştırmamaya da dikkat eder.

Gece ağıla dönülmüyorsa geceyi geçirecek yerin iyi seçilmesi gerekir. Özellikle çukur, çalılık ve vahşi hayvanların hareketine uygun yerlerden sakınılmalı, mümkün olduğunca yüksek açık tepeler seçilmelidir. Sürü içinde siyah renkli veya çan takılmış bazı öncü havanlarda bulunmalıdır. Sürünün dağılıp dağılmadığını, toplu olarak yatak yerinde bulunup bulunmadığı bu gibi hayvanlar yardımı ile kolayca anlaşılır. Sürü, gece yatak yerinde veya ağılda istirahata geçince çobanın da günlük işi bitmiş olur. Çobanın zor bir hayatı vardır. Ancak hayvanları seven insanlar için bu iş güç olmaktan öte zevk aldıkları bir uğraştır.

Çobanın dikkatli olması gereken diğer bir konuda zehirli bitkilerdir. Bazı zehirli bitkiler özellikle genç hayvanları öldürebilir. Çoban mümkün olduğunca bu bitkilerin yoğun olduğu alanlara hayvanları götürmemelidir. Eğer bu alandan geçirmek zorundaysa mümkün olduğunca hayvanların tok olarak oradan geçmesi sağlanmalıdır. Diğer taraftan zehirli olan bu bitkiler hangi periyotlarda etkili olduğu ve olumsuz etkilerinin nasıl bertaraf edileceği konusunda çobanlar bilgi sahibidirler.

HAYVANCILIKTA ÇOBANLARIN İŞ TANIMI NEDİR ?

Çobanlar temiz su kaynaklarını bilmek ve sürüsünü sulamak zorundadırlar. Hayvanlar temiz ve serin akarsulardan hoşlanırlar. Ancak istedikleri su kaynağı olmadığında susuzluk sonucu karşılarına çıkan herhangi bir suyu içerler ki bu durum bazen problemlere yol açabilir. Koyunların günde kaç kere su içeceği hava durumuna ve otlağın çeşidine bağlıdır. Bunu çobanın iyi planlaması gerekir.

Otlatma, yaymaya götürme, yaylıma çıkarma, hayvan gütme gibi terimler ile tanımlanan bu iş, meteorolojiyi, zootekniyi, veterinerliği, toprağı, tabiatı, yem bitkilerini bilmek gibi derin bir bilgelik ister.

Çobanların iş tanımı özetlenirse;

1.Eğitimli köpeklerden yardım alarak otlakta koyun sürüsünün yayılmasını sağlar

2.Sürüye geceyi güvenli bir şekilde geçirmelerini sağlayacak dinlenme alanını seçer

3.Yırtıcı hayvanlardan ve zehirli bitkilerden sürüyü korur

4.Koyunları su kaynaklarına götürür

5.Doğumlarına, kırkıma ve kuyruk kesimine yardımcı olur

6.Koyunlara ek yemleme yapabilir

Prof. Dr. Mehmet KOYUNCU


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Çiğ Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler

Çiğ Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler

Makalede Neler Var ?1 Çiğ Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler Nelerdir1.1 Kaliteli bir çiğ sütten bahsederken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.