Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Genel Konular / ÇOBANLAR ARASI ARKADAŞLIK VE ÇOBANIN MİSAFİR AĞIRLAMASI
ÇOBANIN MİSAFİR AĞIRLAMASI

ÇOBANLAR ARASI ARKADAŞLIK VE ÇOBANIN MİSAFİR AĞIRLAMASI

, dağlarda sürekli uyanık olmak , doğayı izlemek, kavalı konuşturmak gibi birçok uğraşla meşgul olsa da onun köyde, başka yerlerde kendinin yürütmesi gereken birtakım sosyal ilişkileri vardır. Bu durumlar için arkadaşları olur, birbirlerine güvenirler. Sürülerinin durumlarını karşılıklı iyi bilirler ve sürüyü birbirlerine emanet ederler. Çobanlık mesleği yakın tarihlere kadar zor ve önemli meslek olarak algılanırdı. Çobanlar, sürekli dağlarda bulunduğundan sağlam moralli bir ruh halleri vardır. Zorlukları aşmasını bilir, yılgınlığa düşmezler. Çobanın evlenmesi bu yüzden kolaydı.

ÇOBANLAR ARASI ARKADAŞLIK VE ÇOBANIN MİSAFİR AĞIRLAMASI

Yaylalar, meralar ve otlaklar çobanların mekânıdır. Bu mekânlarda onları ziyaret edenlere davarlardan sağdığı sütle, köyden gelenler, pilavlık bulgur getirilmişse veya çobanın bulguru varsa bir , pişirir. Çevrede bulunan meyveler ikram edilir: ayrıca , buğday,

ÇOBANLAR ARASI ARKADAŞLIK VE ÇOBANIN MİSAFİR AĞIRLAMASI

; Koyun, kuzu ya da keçi parçalanır. İnce sağlam bir değneğe çok büyük olmamak kaydı ile parçalanan parça etler dizilir. Önceden yakılıp köz haline getirilen ateşin üstüne çubuk iki ağaçtan çatal aracılığı ile yerleştirilir. Pişen etler değnekten alınır ve tuzlanarak yenilir.

; Nohutların içlendiği zamanlarda yapılır. Hafif bir ateş yakılır. Yakılan çalılar köze durduğunda yaş nohutlar dallarıyla birlikte közün üzerine konulur. Nohudun kabukları yanmak üzereyken, közden alınır. Pişen nohutlar yenilir.

; Keçiden sağılıp, bir pınarın yalağında buz gibi olana kadar tutulup öylece, çiğ olarak içilen süt… Kimi yerlerde de eşit miktarda süt ile yoğurdun karıştırılmasından elde edilen içeceğe “köremez” demektedirler.

Patates Gömmesi; Bahçeden ve tarladan taze patatesler sökülür. Önceden yakılan odunlar köz haline getirilir. Açılan çukurun içine köz serilir. Patatesler çukurdaki közün arasına konularak çukur kapatılır. Yarım saate, bir saate yakın sürede pişen patatesler tuzlanarak yenilir.

Sütlü Çorba; Kış ağzında çobanlar dağda kalır. Köyden çobanın yanına giden arkadaşları olur. Çoban konuklarına bir şeyler ikram etmek ister; o da sütlü çorbadır. Keçiden süt sağılır, yarma karıştırılıp pişirilir. Bu çorbanın yanında yaş üzüm de olursa dünyanın en tatlı sofrası olur.

Sütlü pilav; Sadece süt ve bulgurla yapılan bir pilavdır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Çiğ Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler

Çiğ Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler

Makalede Neler Var ?1 Çiğ Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler Nelerdir1.1 Kaliteli bir çiğ sütten bahsederken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.