Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Genel Konular / Bir Çobanın Her Zaman Yanında Olması Gerekenler
KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNİN ANAHTARI “ÇOBAN”

Bir Çobanın Her Zaman Yanında Olması Gerekenler

Çobanların küçükbaş hayvan yetiştirilmesinde önemli yeri vardır. Çobanlar, çok bilgili ve çalışkandır. Çobanlık mesleğinin işleyişi hakkında bilgilenmek için önce çobanın nelere ihtiyacı olduğuna kısaca bakalım;

Bir Çobanın Her Zaman Yanında Olması Gerekenler

Azık; Yerleşim biriminden akşama doğru ayrılıp ertesi günü saat on gibi yerleşim birimine dönen çobanın bir azığa ihtiyacı olur. Çobanın kırda, dağda yiyebileceği ve dağarcığında taşıyabileceği, ekmek ve yanında konulan diğer yiyecekler (katık) azıktır. Yumurta ve patates haşlaması, kavurma, süzme yoğurt, fırınkurusu, çökelek gibi evde ve yaylada bulunan şeylerdir. Azıksız çoban olmaz; azık çıkısı ve dağarcık, azık taşımaya yarar. Kimi yerlerde azığı olmayan çoban, zaman zaman bir hayvanı kesip yeme hakkına da sahiptir.

Bir Çobanın Her Zaman Yanında Olması Gerekenler

Çoban eşeği; yorulduklarında binerler. Aynı zamanda heybe gözlerinde çobanların azığı olan dağarcığı taşır. Heybenin diğer gözüne su testisi, su kabı veya plastik bidon gibi gerekli eşyaları konulur.

Çoban köpeği; Hayvanların doyması için dağ tepe dolaşan çobanlar, öğlen vakti olunca bir pınar başında, hayvanları dinlendirmeye aldıklarında, kendi karınlarını doyurup, biraz yatarak istirahat ederler. Bayır bir yer olması gereken bu yerde, çobanın en sadık yardımcısı çoban köpeği; alt başı tutarak hayvanların sürüyü bozmalarına, dağılmalarına izin vermez. Bayırın üst başından yaklaşacak olan kurt ise görülecek bir durumda olmuş olur. Boğaz gibi bir yerde veya çökekte sürüyü istirahata çekmiş olan çoban, bu bilgiyi bilmiyor demektir, sürü her an için tehlikeyle karşı karşıyadır. Çoban köpekleri, kurtlarla baş eden boğuşan köpeklerdir.

Çoban Yardımcısı (davaro); genellikle bir çocuktur. Bu çocuk yardımcı, döl dökümü zamanında yeni dölleri köye götürür. Çobana haber götürür ve ondan haber getirir.

Mengül; Köpeklerin boynuna takılan iğneli ve baklalı, oynayabilen demirdir. Boğuşan köpeklere takılır. Mengi (Bengi) demir demektir; sonsuzluk anlamı da vardır.

Yal; Yal, arpa unu ve buğday unundan yapılır. Suyun içine un katılarak özenen karışımdır. Köpek yerken yalayarak ve “yalk yalk” sesi çıkartarak su içtiklerinden yemeğin adına “yal” denmiştir. (Köpek, sıvı şeyleri içemez, diliyle almaya çalışır.) Dağdaki köpeğe evdeki gibi yal verilme imkânı olmadığından bir çözüm üretilmiş; bu çözümün “köpek topu”dur. Özel olarak köpekler için arpa ve buğdaydan değirmende öğütülerek elde edilen kaba una köpek yeygülü denir. Bu kaba un, kışın yal, yazın top yapılarak konarak hayvanın beslenmesi sağlanır. Yoğrulan hamur top haline getirilir ve dağa giden azıkçıyla sürüye gönderilir. Çoban, sürüyü bekleyen köpeklerine topu parçalayarak yedirir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Çiğ Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler

Çiğ Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler

Makalede Neler Var ?1 Çiğ Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler Nelerdir1.1 Kaliteli bir çiğ sütten bahsederken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.