Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Çoban Köpekleri / Türk Kangal (Karabaş) Çoban Köpeği Özellikleri

Türk Kangal (Karabaş) Çoban Köpeği Özellikleri

(Karabaş) Çoban Köpeği

Anadolu kökenli olduğu iddia edilmekle birlikte, Orta Asya kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Türk Standartları Enstitüsü tarafından 11471 TS 12891 no ile 27.11.2002 tarihinde bir ırk olarak tescil edilmiştir (TSE 1997). Kangal adı orijinal adı olmayıp, 1980’lerde kullanılmaya başlanmıştır ve orijinal adı “Karabaş Köpeği”dir.

Türk Kangal (Karabaş) Çoban Köpeği

 

Yayılma alanı Akkaraman Koyunu yetiştiriciliğinin yaygın olduğu bölgelerdir. Sağlam ve gösterişli vücut yapısı, yüzde ve kulaklarda siyah maske, kafa tasına yapışık kulaklar, hareketli ve uyarılma durumunda yukarı ve öne kıvrık kuyruk yapısı ile tanımlanabilmektedir. En yaygın görülen post rengi boz ve bozun tonlarıdır, ancak kırçıl, yağız, Erzurum Sarısı ve dalkır gibi değişik renk varyasyonları da görülebilmektedir.

Türk Kangal (Karabaş) Çoban Köpeği Özellikleri

Kangal köpekleri genellikle çoban köpeği olarak nitelendirilirler ancak bekçi köpeği tanımına daha çok uyarlar. Zira diğer çoban köpeği türleri sürüyü korumaktan ziyade yönlendirme ve yönetmekte ustadırlar. Kangal köpeğinin en belirgin özelliği ise sahibine duyduğu aşırı sadakat ve buna bağlı olarak sahibine ait olduğunu düşündüğü şeyleri korumaya yönelik kuvvetli içgüdüsüdür. Bu nedenle çok iyi bir dövüşçüdür. Kurt, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok etkin bir muhafız olmakla beraber aile fertlerine ve özellikle de çocuklara karşı hiçbir tehdit oluşturmazlar.

Kangal köpekleri, örnek olarak Namibya’da üstün koruyucu yeteneklere sahip oldukları için, yaygın bir şekilde yerli çiftçiler tarafından kulanılırlar.

Evliya Çelebi, Seyahatnâme’sinde kangaldan bahseder. Bu köpeklerin “aslan kadar güçlü” ve cüsseli olduğunu yazar.

Davranış özelliği olarak cesaretli, sadık ve duygusaldır. kendi sürüsünü, sahibini ve ailesini koruma konusunda korkusuz ve yeteneklidir. Sert iklim koşullarına ve yetersiz bakım-besleme koşullarına karşı dayanıklıdır. Bağımsız ve özgür ruhludur. Eğitimle kontrol edilebilse de iri köpeklere ve diğer yırtıcı hayvanlara karşı saldırgandır.

Ergin ağırlıkları erkeklerde 47.6±0.38 kg ve dişilerde 43.5±0.39 kg, omuz yükseklikleri ortalama erkeklerde 75.9±0.27 cm ve dişilerde ise 73.3±0.29 cm’dir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Collie Çoban Köpeği Irkı

Collie Çoban Köpeği Irkı

Makalede Neler Var ?1 Collie1.1 Collie Çoban Köpeği Irkı Genel özellikleri:1.2 Collie Çoban Köpeği Irkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.