Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Çoban Köpekleri / Saf Kangal Köpeği Nasıl Anlaşılır
Saf Kangal Köpeği Nasıl Anlaşılır

Saf Kangal Köpeği Nasıl Anlaşılır

Kangal Köpeğinde Ana Irk Özellikleri Nelerdir?

Saf Kangal Köpeğinde ana ırk özellikleri şunlardır:

1-Aslan şekline benzeyen vücut ve özellikle kafa yapısı,

2-Ağız, burun, kulak ve göz çevresinde siyah maskeyle beraber boz post rengi,

3-Kafatasına yapışık duran kulaklar,

4-Yukarı ve öne doğru kıvrık kuyruk.

Bu 4 ırk vasfı, bir sacayağına benzer. Bir sacayağının, ayaklarından birisi eksik olursa, dengesi bozulur, ayakta duramaz. Bir Kangal Köpeğinde de bu 4 vasıftan biri olmazsa, o köpeğin saflığından söz edilemez.

1-Ön göğüste “Madalyon” denilen beyaz leke,

2-Ayaklarda, dizden aşağı kesimlerde “Çorap” denen beyazlık,

3-Kuyruk ucunda beyaz leke,

4-Yüzde ve bazen kuyrukta görülen, üzerinde birkaç uzun, sert kıl olan siyah ben,

5-Damakta siyah leke,

6-Arka ayaklarda “Pençe” veya “Kurtçul Tırnak” denen 1, 2, veya 3 adet ilave tırnak,

7-Ayaklarda, parmak aralarında perde.

Bu 7 özellikten birinin, bir kaçının veya hepsinin birden olmaması, o köpeğin saf olmadığına delalet etmez. Olması, olmamasından daha iyidir ve makbuldür.

Bazı yetiştiriciler ve kaynaklar, burun ucunda ve alt çene ucunda, Kangal yöresinde “Çakal” denen beyaz lekenin makbul olduğunu söylerler. Bu şu yönüyle yanlıştır. Ağız ve burunda siyah maske, zaten vazgeçilmez bir ırk özelliğidir. Siyah maskeyi bozan beyaz leke makbul olmaz.

Kangallar Hangi Renk Olur

Saf Kangal Köpeği Nasıl Anlaşılır

Kangal yetiştiriciliğinde, üzerinde en çok tartışılan konudur. Kangal Köpeğinde renk bozdur. Fakat bu boz renk çeşitlilik (varyasyon) gösterebilir. Kirli beyazdan, krem, sarı, boz, toprak rengi ve kızıl kahverengine kadar, bütün ara tonlar görülebilir.

Saf Boz Kangal Köpeğinde tamamen beyaz veya tamamen siyah post rengi görülmez. Köy yerlerinde yetiştirilen Kangal Köpeklerinde, sadece renge bakılarak yetiştirme yapılmaz. Bu yüzden renk çeşitli olabilir. Köy yerlerinde renge pek dikkat edilmez. Önemli olan köpeğin keskinliği, sadakatidir. Sürüyü, evi ve ahalisini yırtıcı hayvanlardan ve yabancılardan korumasıdır.

Asıl ve en çok tercih edilen renk budur. Tanıdığımız, bildiğimiz klasik Kangal’dır. Eskiden ağırlıklı olarak Eskişehir, Kütahya, Afyon ve Isparta hattı ile Tokat, Sivas ve Malatya hattının arasında, sahile inmemek kaydıyla, bütün Orta Anadolu’da daha yoğun olarak bulunurdu. Bu bölge Akkaraman Koyununun yoğun olarak yetiştirildiği bölgedir. Ama günümüzde dünyanın birçok ülkesine dağılmış durumdadır.

Bunlar, vücudunun çeşitli yerlerine yayılmış şekilde kırçıllık hâkim olan Kangal’lardır. Bu koyu post rengi sadece baş ve boyunda olabileceği gibi, ön gövdeyi veya bütün vücudu sarmış olabilir. Fakat bu koyu renk göğüs, karın ve bacaklarda bulunmaz. Kurt postuna en çok benzeyen renk varyetesidir.

Karayaka Irkı Köpek Rengi Nasıl Olur

Kangal Köpeğini seven ama bu konuda fazla bilgisi olmayan kişilerce, “Karayaka Irkı Köpek” olarak lanse edilen köpeklerden birisidir. Bu renk varyetesi kırçıl renge benzer. Fakat kırçıl renkten ziyade, koyu gri, kül rengi bir yağızlık vardır. Ayrıca kırçıl renkten farklı olarak, bacakların dizden yukarı kesimi ile göğüsteki beyaz madalyonun etrafı da kül rengindedir. Dizden aşağı kesimlerdeki beyazlık ile kontrast oluştururlar. Baş genellikle kırçıl renkten daha homojen ve koyu olmak kaydıyla kül rengindedir.

Post rengi kızıl, altın veya koyu sarıdır. Yaygın olarak görüldüğü yer Erzurum ve civarıdır. İri yapılı, inatçı ve cesurdurlar. Çok güzel görünüşleri ve asaletli duruşları vardır.

Bu renk de, Kangal Köpeğini seven ama bu konuda fazla bilgisi olmayan kişilerce, “Karayaka Irkı Köpek” olarak söylenen köpektir. Yurdun çeşitli yerlerinde bu renge “Çapar, Çizgili Kangal, Çizgili Sırtlan Postlu Kangal, Kaplan Postlu Kangal” da denmektedir. Ana post rengi grimsi boz renktir. Bunun üstünde, kaplan postunda olduğu gibi, yukarıdan aşağıya doğru 1-3 cm genişliğinde, sayıları 10-20 civarında koyu gri ve koyu kül rengi çizgiler vardır. En çok yetiştirildiği yer Ardahan’ın Damal ve Hanak ilçeleridir. Diğer bölgelerde de nadiren görülebilmektedir.

Kangal’da görülen çizgili post rengi diğer bazı ırklarda da görülebilmektedir. Bunlardan bazısı şunlardır:

Hollanda Çoban Köpeği, Benekli Great Dane, Eski İngiliz Mastifffi, Çizgili Boxer, Fıla Brasilerio, Castro Laboreiro, Staffordshire Bullterrier, Hannover Tazısı, Tennessee Treeing Brindle, İspanyol Tazısı.

Kangalların Vücut Yapısı Nasıl Olmalıdır

Genel olarak vücut dişi aslana benzer şekildedir. Vücudun yüksekliği ile boyu arasında bir uyum bulunmaktadır. Solunum tipinde (Typus respiraturius), koşmaya uygun bir vücut yapısı vardır. Bazı ölçümlere göre en az 48-50 km sürat yapmıştır.

Sağlam, adaleli yapı hemen göze çarpar. Kemik ve kas yapısı güçlüdür. Fazla kilolu değildir.

Gövdeye yandan bakıldığında, ön parçası, arka parçaya nazaran daha yüksektir. Yani cidago dediğimiz omuz yüksekliği, sağrı yüksekliğinden daha fazladır. Göğüs kafesi geniş, bel daha incedir. Göğüs adaleli ve güçlüdür.

Kafası iridir ve bu onu heybetli gösterir. Alın geniş ve yüksekçedir. Alının üst, ortasında çıkıntı bulunur. Burun kalın ve burun ucu hafif küttür.

Ağız yapısı sağlam, çeneleri çok güçlüdür. Üst dudağı, alt dudağının üzerine sarkık durur. Alt dudağı da sarkıktır ve çenenin yan tarafından azı dişleri görünebilir.

Kafa iri olduğundan, gözleri, kafaya nispeten küçük görünür. Gözleri altın sarısından, kahverengine kadar bütün ara tonlardır. Bakışları canlı, sıcak, sevgi dolu ve mahzun görünüşlüdür.

Saf Kangal Köpeği Nasıl Anlaşılır

Kulakları gözler ile burun ucu arasındaki mesafe kadar olup, yüzle uyumludur. Şekli, üçgen şeklindedir, ama alt ucu yuvarlaktır. Sarkık ve kafatasına yapışık durur. Yavru iken, oran olarak daha küçüktür ve düzdür. Ergin hayvanlarda daha büyük ve pencere perdesi gibi, aşağıya doğru hafif dalgalı ve kıvrıktır.

Boyun kısa, kalın ve sağlam yapılıdır. Adaleli ve güçlüdür. Boyun uzunluğu yaklaşık olarak kafa genişliği kadardır.

Kalın ve sağlam yapılıdır. Patiler iridir. Omuzlar sağlam ve adalelidir. Bilekler kuvvetli ve uzundur. Arka ayaklar, ön ayaklara nazaran, yere daha fazla yatık gözükür. Ön bacaklar daha düz, arka bacaklar biraz daha “S” görünüşlüdür.

Ön ve arka ayaklarda 4 parmak bulunur. Ön ayağın arka, iç tarafında, işlevi olmayan 5. tırnak bulunur. Bu tırnak bazı Kangallarda, arka ayakta da olabilir ve bu “Kurtçul Tırnak” veya “Kurt Tırnağı” şeklinde tabir edilir. Arka ayaktaki bu ilave tırnak tek olabildiği gibi, bazen 2 veya nadiren de olsa, 3 tane olarak görülebilir.

Ön ayakta, dizin biraz alt, arkasına düşen yerde, tırnaksız, parmaksı, ilave bir yastık vardır. Parmak üstleri bombelidir. Tırnakların rengi siyah, beyaz veya karışık renkte olabilir.

Kuyruk kalın, uzun ve kuvvetlidir. Baş hariç tutulduğunda, “Sal” denilen gövde uzunluğunun yaklaşık 3/2’si kadar, kuyruk uzunluğu vardır. Kuyruk, rahat pozisyonda iken sarkık durur. Bunun dışındaki, yürüme, koşma ve uyarılmış durumlarda, ip kangalı gibi, yukarı ve öne doğru kıvrıktır.

Kangal Köpeğinin çok kalın bir deri yapısı vardır. Ayrıca postu iki katmandır. Postun alt tabakası, kısa ama sıkı tüylerle kaplıdır. Üstte ise seyrek ama uzun ve kalın kıllı bir post tabakası vardır. Bu özellik, hayvana iyi bir sıcak ve soğuk izolasyonu sağlar. Kangal Köpeği, soğuğa çok iyi dayanır ama nemli sıcağa fazla dayanamaz. Post üzerinde bulunan kıl tabakası varyasyon gösterir.

Saf Kangal Yavrusu Nasıl Anlaşılır

Yavrular genellikle 400-600 gr arasında doğarlar. Bu ağırlık değeri, dişinin kaç yaşında olduğu, dişinin ağırlığı, bir doğumda kaç yavru doğurduğu, doğum mevsimi, beslenme durumu, ilk defa kaç aylıkken gebe kaldığı ve erkeğin ağırlığı gibi birçok faktöre bağlıdır.

Ayakta duramadıklarından, boylarını tam ölçmek mümkün olmasa da, yeni doğduklarında genellikle 11-13 cm cidago (omuz) yüksekliğine ve baş hariç, göğüsten kuyruk sokumuna kadar 14-16 cm vücut uzunluğuna sahiptirler.

Köy şartlarında yaklaşık 34-60 kg arasındadırlar. Cidago yüksekliği ortalama 62-82 cm civarındadır. Vücut uzunluğu 51-73 cm civarındadır.

Köy şartlarında yaklaşık 42-70 kg arasındadır. Cidago yüksekliği ortalama 64-85 cm civarındadır. Vücut uzunluğu 54-77 cm civarındadır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Makalede Neler Var ?1 German Shephard (Alman Çoban Köpeği)1.1 Alman Çoban Köpeği Irk Özellikleri:1.1.1 Alman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.