Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Çoban Köpekleri / Kurtçul Köpekler Hangi Özellikleri Taşımalıdır
Kurtçul Köpekler Hangi Özellikleri Taşımalıdır

Kurtçul Köpekler Hangi Özellikleri Taşımalıdır

Kurtçul Köpeklerin özellikleri nelerdir?

Kurdun peşinden giden bir Kangal’da, şu 3 özellik peş peşe olmalıdır:

1-Cesaret: Kurda gidecek Kangal cesur olmalıdır. Birçok Kangal kurdu görmeden önce, kokusunu alır almaz, hemen oradan uzaklaşır. Görse bile kafasını öte tarafa çevirir ve kaçar.

2-Sürat: Kurdun peşinden gidecek cesareti olan Kangal’ın, kurdu yakalaması için, süratli olması gerekir. Süratli ve uzun süre koşmaya uygun nefesi olmayan Kangal kurdu yakalayamaz.

3-Güç: Kangal’ın cesareti var, sürati de var. Kurdu yakaladı. Kurdu boğması için, yeterli gücü olması lazım. Kurdu boğacak cüssesi ve gücü olmayan bir Kangal, kurdu boğamaz.

Kurtçul Kangalların Fiziksel Özellikleri

Kurtçul Kangalların fiziksel özellikleri için, bilen bilmeyen birçok kişi iddialarda bulunmaktadırlar. Bu iddiaların bilimsel temeli yoktur ve asılsızdır. “Kurtçul Kangallar ‘da kurtçul tırnak bulunur.” veya “Kurtçul Kangallar ’da alında ters dizilmiş kıl çizgisi bulunur” gibi iddiaların bilimsel bir değeri yoktur.

Kurtçul Kangallar ‘da fiziksel değil, huy ve karakter olarak bazı özellikler aranmalıdır. Çok iri ve yüksek yapılı Kangalların, çok kısa mesafelerde kesildiği ve koşmayı bıraktığı tartışılmaz bir gerçektir. Ayrıca çok iri ve yüksek yapılı Kangalların çok cesur olduğu iddiası da her zaman doğru değildir.

Anadolu’da bir tabir vardır: “Beş parmağın beşi bir değildir” denir. İnsanlar da böyledir, köpekler de, diğer canlılar da. Çevremize bir baktığımız zaman, bazı insanların cesur ve gözü kara, bazılarının vurdumduymaz ve “ Amaaan sendeci ’’ olduğunu görebiliriz.

Kurtçul Köpekler Hangi Özellikleri Taşımalıdır

Kurtçul Köpekler Hangi Özellikleri Taşımalıdır

Kangal Köpekleri de genel olarak cesur bir ırk olmasına rağmen, kendi arasında çeşitlilik gösterir. Bazı köpekler kurdun peşinden gider ve boğar. Bazıları da kurdun peşinden gitmez. Kurt boğan Kangal Köpeği, nihayetinde sahibinin sürüsüne, malına veya canına musallat olan kurdu bertaraf etmiş ve vazifesini yapmıştır. Bilhassa köy yerlerinde, “Başkalarının ne dediği ”ne çok önem verilir. Köyde bir kişinin köpeğinin kurt boğması çok önemli bir olaydır.

Kangal Köpeği iyi ve uzun koşucudur. Kangal Köpeği kurda yaklaştığı zaman, onu yere yıkmak için, yandan vurur. Bu vuruş esnasında kurdun belinin kırıldığı doğru değildir. Safsatadır. İkisi de yan yana koşan iki hayvandan birisinin, diğerinin belini kıracak kadar sert bir hamle yapması çok zordur. Eğer kurt hareketsiz dursa da, Kangal Köpeği gelip yandan diklemesine vursa, belki o zaman kurdun beli kırılabilir. Hamleyi yiyen kurt olduğundan, Kangal daha önce toparlanır ve yeterli kuvveti varsa kurdu öldürür.

Yukarıda da görüldüğü gibi, kurdun cüssesi ile Kangal Köpeğinin cüssesi arasında fark vardır. Kurt biraz daha hafiftir. Bu kurt için bir dezavantajdır. Ama kurt vahşi, cesur ve büyük ihtimal çok açtır. Ayrıca kurdun jilet gibi keskin dişleri vardır. Bu yüzden, birçok kere kurt üstün gelebilmektedir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Makalede Neler Var ?1 German Shephard (Alman Çoban Köpeği)1.1 Alman Çoban Köpeği Irk Özellikleri:1.1.1 Alman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.