Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Çoban Köpekleri / Kangal Köpeğinin Kökeni Kangal İlçesi midir
Kangal Köpeğinin Kökeni Kangal İlçesi midir

Kangal Köpeğinin Kökeni Kangal İlçesi midir

Kangal Köpeğinin Kökeni Kangal İlçesi midir?

Kangal Köpeği mahalli ve bölgesel bir ırk değildir. Denizli Horozu, Van Kedisi gibi sadece dar bir bölgede yaşayan bir ırk hiç değildir. Kangal Köpeği Türkiye’de koyunun ve daha doğrusu Akkaraman Koyununun bulunduğu her yerde bulunur. Adana, Antalya gibi, yüksek nem ve sıcağın ikisinin bir arada bulunduğu sahil kesimleri hariç, Türkiye’nin her hemen her yerinde Kangal’a rastlanabilir.

Coğrafi özelliğinden dolayı, bazı bölgelerde koyunculuk yaygın bir üretim dalı olmuş ve bu bölgelerde Kangal Köpeği daha çok bulunur olmuştur. Mesela Kangal İlçesi bu bölgelerden birisidir. Ama bu köpeğin ismi yanlışlıkla Kangal olarak kalınca, insanlar şöyle bir hisse kapıldılar: “Kangal Köpeğinin kökeni Kangal İlçesi’dir. En iyi örnekleri burada bulunur.” Bu tamamen yanlış bir inanıştır. Kangal Köpeği bir Türkiye Köpek Irkıdır ve Türk Dünyası’na aittir. Bu ırkın menşei Sivas İli değildir. Ama Türk Çoban Köpeği ’ne yapılan yanlış isimlendirme sonucu, bu köpeğin nesli Sivas’ta neredeyse tüketildi. Bunu yurt dışından gelen yabancılar da gözlemlemektedir.

En İyi Kangal Köpeği Hangi İlde Bulunur

ABD’ye ilk Kangal Köpeği Ankara’dan götürülmüştür. İngiltere’ye ilk Kangal Köpeği Konya’dan götürülmüştür. Aslında Kangal Köpeğinin en iyi örnekleri Konya’da bulunabilir. Çünkü Konya’da ki koyun sayısı yaklaşık 1,8 milyon baştır. Konya, Türkiye’de en çok koyuna sahip 2. vilayettir (En çok koyuna sahip 1. vilayet Van’dır ve yaklaşık 2,4 milyon baştır. Ama Van’daki koyunların yaklaşık 2,2 milyon başı (%93’ü) Mor Karaman’dır ve buradaki yetiştiriciler çoğunlukla Kangal yetiştirmezler.). Sivas’taki koyun sayısı ise yaklaşık 600 bin adettir. Beher 100 koyuna bir adet Kangal Köpeği düştüğünü kabul edilirse, normalde Konya’da 18 bin, Sivas’ta 6 bin köpek olur. Nerede daha çok ve kaliteli Kangal bulunabileceği bu basit orantı ile tahmin edilebilir.

Kangal Köpeği almak isteyen kişilere, Kangal Köpeği olarak; bazı kötü niyetli kişiler tarafından, bilhassa büyük şehirlerdeki vatandaşlara, “Kangal’dan, Sivas’tan geldi” diyerek satılan köpekler bu tip Anadolu Çoban Köpeği diyebileceğimiz köpeklerdir. “Benim köpeğim, bir Kangal Köpeği mi?” diye bana gösterilen köpeklerin en az % 70-80’ninin bu tip sokak köpekleri olduğunu söyleyebilirim.

Kangal Köpeğinin Kökeni Kangal İlçesi midir

Karayaka Irkında Bir Köpek Varmıdır

Karayaka isimli ayrı bir ırk yoktur. Birçok kişi Boz Kangal’ın bir renk çeşidi olan Dalkır (Kaplan veya Çizgili Postlu Kangal) için Karayaka demektedir. Bazıları ise Boz Kangal’ın diğer bir renk çeşidi olan koyu renkli Yağız Kangal için Karayaka demektedir. Bazıları ise Kars Çoban Köpeği için Karayaka demektedir.

Bu tamamen yanlıştır. Bazen hayvancılık konularına yabancı, ama Kangal sever olan kişiler, “Karayaka Köpek ırkı, Karayaka Koyununun yetiştirildiği yerlerde bulunur” gibi bir iddiada bulunurlar. Karayaka Koyun ırkı, yağsız, ince kuyruklu bir koyun ırkıdır. İsmindeki “Kara” sözcüğü yanıltmasın, Karayaka Koyununun postu beyazdır. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi, sadece baş, kulak ve bacaklarda siyah benekler bulunur.

Başlıca Sinop’tan Trabzon’a kadar olan Karadeniz sahil bölgesi ile Amasya, Tokat-Niksar ve Sivas-Koyulhisar arasındaki bölgede yetiştirilir. Karayaka Koyununun yetiştirildiği bölgelerde otlak arazisi kıt olduğundan, büyük sürüler bulunmaz. Daha ziyade küçük aile işletmeciliği şeklinde küçük sürücükler bulunur. Bu yüzden, bu bölgelerde yetiştirilen koyunların yanında sürü koruma köpeğine pek ihtiyaç duyulmaz. Sürü koruma köpeğine ihtiyaç duyulan ve büyük Karayaka sürülerinin olduğu yerlerde de daha ziyade Kars Çoban Köpeği yetiştirilir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Makalede Neler Var ?1 German Shephard (Alman Çoban Köpeği)1.1 Alman Çoban Köpeği Irk Özellikleri:1.1.1 Alman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.