Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Çoban Köpekleri / Kangal Köpeğinin Genel Karakteri Nasıldır
Kangal Köpeğinin Genel Karakteri Nasıldır

Kangal Köpeğinin Genel Karakteri Nasıldır

Kangal Köpeğinin genel karakteri nasıldır?

Kangal Köpeği asil, cesur, ağırbaşlı, zeki ve hassas ruhludur. Verilen görevi canı pahasına yapar. Genellikle erkekler daha enerjik, dişiler daha sakindir.

Sürü ve çobanla birlikte iken, sürünün yanına gelen yabancıya havlamaz. Fakat yabancının bütün hareketlerini gözü ile takip eder ve çok huzursuzdur. Yabancı, çobanın tanıdığı olduğu için, ses çıkarmaz. Ama sürünün yanında bir yabancının olmasında da son derece rahatsızdır. Sürünün yanında çoban veya sahibi yoksa yabancıların sürüye yaklaşmasına müsaade etmez.

Ev, ağıl önünde bekleyen Kangal Köpeği, sahibi yanında ise yine aşırı bir tepki vermez. Genellikle sessiz bir şekilde bekler. Eğer kendisi ile ilgilenirse, mahcup tavırlar sergiler ve uzaklaşır. Ev, ağıl önünde beklerken, sahibi yanında değil ise tepki verir ve havlayarak evdekilere haber verir.

Normal şartlarda, kendilerine saldırılmadığı ve kendisinin sorumlu olduğu alana girilmediği zaman, saldırgan değildirler. Böyle bir durumla karşılaşınca, sırasıyla şu hareketleri yaparlar;

Kangal Köpeğinin Genel Karakteri Nasıldır

1-Yabancı bir kimse kendi sorumluluk alanına izinsiz girerse, önce hareketsiz kalır, dikkat kesilir ve gözlerini muhatabına diker.

2-Karşıdaki bu mesajı almaz ve ilerlemeye devam ederse, eğer oturuyor veya yatıyorlarsa, hemen ayağa kalkarlar. Tam cepheden durarak, hafif geriye kaykılır, başlarını öne eğerler. Gözlerinin üst tarafından bakmaya başlarlar. Müteakiben hafif bir hırlama sesi gelir. Kuyruk tam ileriye doğru, halat kangalı gibi kıvrılmıştır. Kulakları geriye yatmış, sırt tüyleri dikleşmiştir. Vücudu yay gibi gerilmiştir Ağzı da gerilmiştir ve hırlarken, dişleri hafiften gözükür.

3-Karşıdakinin kışkırtıcı hareketi devam ediyorsa, bu aşamada, olduğu yerde havlamaya, bu arada bol bol dişlerini göstermeye başlar. Havlarken ağzından salyalar saçılmaktadır.

4-Tecavüz yine devam ediyorsa, bu sefer rakibin üstüne, havlayarak hamle yapmaya başlar. Maksadı onu durdurmak veya bir yere sıkıştırıp, etkisiz hale getirmektir.

5-Eğer saldırgan mesajı almamakta ısrar ediyor ve durmuyorsa, artık üzerine saldırmaktan başka bir çaresi kalmaz.

Köpeklerde diş sayısı ve yapısı nasıldır?

Köpeklerde süt dişi sayısı 28, kalıcı diş sayısı 42’dir. Süt dişleri 4-5 aylıkken düşer, yerine kalıcı dişler çıkar. Bir çenedeki süt dişlerinin dağılımı, önde 6 adet kesici (İncissive), onların iki ucunda 2 adet köpek (Canine), onların gerisinde 6 adet önazı (Premolar) diş bulunur. Bir çenede toplam 14 adettir. İki çenede toplam 28 diş vardır


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Makalede Neler Var ?1 German Shephard (Alman Çoban Köpeği)1.1 Alman Çoban Köpeği Irk Özellikleri:1.1.1 Alman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.