Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Çoban Köpekleri / Kangal Köpeğinin asıl vazifesi nedir
Kangal Köpeğinin asıl vazifesi nedir

Kangal Köpeğinin asıl vazifesi nedir

Kangal Köpeğinin asıl vazifesi nedir?

Şurası unutulmamalıdır ki; Kangal Köpeğinin asli vazifesi, koyun sürüsüyle beraber gitmek ve sürüye bütün gün bekçilik etmektir. Bu görev, bütün gün açık arazide, güneşin altında, sürüyle beraber gezmeyi gerektirir. Acaba çok ağır ve hantal bir Kangal gün boyu koyun peşinde gezemez.

Çünkü cesaret kalıpta, boyda, posta değildir. Yürektedir, kandadır. O cesur yürek, şu anda Kangal Köpeğinde mevcuttur.

Bilhassa köylerde, bir doğumda az sayıda yavru veren Kangallar daha fazla elde tutulur. Bunların daha kaliteli ve bilhassa kurtçul oldukları iddia edilir. Bunun ilmi bir açıklaması ve geçerliliği yoktur.

Bütün çiftlik hayvanlarında olduğu gibi, Kangallar ’da en önemli verim, döl verimidir. Bu, “Hayvan Yetiştirme ve Islahı Biliminin en temel kurallarından biridir. Çok sayıda ve sağlıklı döl vermeyen hayvanların neslini devam ettirmesi imkânsızdır.

Kangal Köpeğinin asıl vazifesi nedir

Az Yavrulayan Kangal

Geçmişte çok fazla yavrulayan Kangalların, ihtiyaç fazlası yavruları kimi zaman suda boğulur, kimi zaman yere çarpılarak öldürülür, kimi zaman kafasına sert bir cisimle vurularak öldürülür ve gömülürdü. Çok yavru sahibi olmanın önüne geçmek için, yetiştiriciler az yavrulayan kangalların dişilerini elde tutarak, farkında olmadan bir eleme (seleksiyon) yapmışlar ve “Az Yavrulayan Kangal” damarlarının (hatlarının) meydana gelmesine yol açmışlardır.

Az sayıda yavru veren kangalların daha kaliteli ve bilhassa kurtçul oldukları iddiasının kaynağı şudur: Eskiden kırsal kesimde Kangal Köpeği bu kadar popüler ve aranan bir ırk değildi. Kırsal kesimde yaşayan birçok kimsenin ifadesi, “Eskiden ‘Köpeğim var’ demeye utanırdık. Hele büyüklerin yanında köpekten bahsetmek çok ayıptı. Bir kişinin köpeğinin çok yavrulaması bir kusur gibi görülürdü. Bu yüzden az yavrulayan kangalların dişi döllerini beslerdik” şeklindedir.

Az yavrulayan dişiler makbul ve bunlara sahip olmak bir ayrıcalık olunca, bazı yetiştiriciler “Kurtçul Kangallar az yavrular” palavrasını ortaya atmışlardır. Bu iddia, bugüne kadar ilmen ispatlanmış değildir ve aslı yoktur. Kangal Köpeğinin çok yavrulayanı daha makbuldür.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Makalede Neler Var ?1 German Shephard (Alman Çoban Köpeği)1.1 Alman Çoban Köpeği Irk Özellikleri:1.1.1 Alman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.