Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Çoban Köpekleri / Çoban Köpekleri KANGAL İsmini Nasıl Aldı
Çoban Köpekleri KANGAL İsmini Nasıl Aldı

Çoban Köpekleri KANGAL İsmini Nasıl Aldı

Kangal (Karabaş) Köpeği ismi nereden çıkmıştır?

Bu köpeğe Kangal ismi verilmesine neden olan kişiler, Bayan Dr. Charmian (Biernoff) Steele, Messrs J. Lloyd, D. Lyth ve Dr. Withof-Keus’dur.

Dr. Steele İngiltere Köpek Kulübü (Kennel Club)’ne başvurarak, köpeklerini kayıt ettirmek istedi. Dr. Steele’e köpeklerin hangi ırktan olduğu sorulduğunda, Türkiye’de bu köpeklere “Karabaş” dendiğini ve koyun gütmede, bekçi koruma köpeği olarak kullanıldıklarını belirtti. İngiltere Köpek Kulübü, yeni bir ırk ismi koyma konusunda daha önce bazı problemler yaşamıştı. Bu yüzden sadece Karabaş ismini, ırk ismi olarak kabul etmedi. “Karabaş-Anadolu Koyun Köpeği” ismini sözlüğe bakarak bire bir tercüme etti ve “Karabash-Anatolian Sheep Dog” ismini ırk ismi olarak tescil etti. Fakat Dr. Steele bu isme itiraz etti. Bunun üzerine, İngiltere Köpek Kulübü yeni ismi 1968 yılında “Anatolian Karabash Dog” yani “Anadolu Karabaş Köpeği” olarak değiştirdi.

Çoban Köpekleri KANGAL İsmini Nasıl Aldı

Çoban Köpeklerine Kangal İsminin Verilmesinin Tuhaf Hikayesi

1968 yılında Bayan Dr. Steele ile birlikte Messrs J. Lloyd ve D. Lyth Türkiye’ye geldiler ve Gritaurus Arilan ve Gritaurus Melek isimli köpekleri yurt dışına çıkardılar. 2 yıl sonra Messrs J. Lloyd ve D. Lyth Kangal ilçesine geldiler ve buradan Elif ve Atak isimli iki köpeği yurt dışına götürdüler. Messrs J. Lloyd, Kangal’dan getirdiği bu köpeklere izafeten, “Anatolian Karabash Dog” isminin değiştirilerek, bu köpeklere “Kangal Köpeği” isminin verilmesini istedi. Fakat bu isteği kabul edilmedi.

Çoban Köpekleri KANGAL İsmini Nasıl Aldı

Tesadüfen Kangal ilçesine gelen, burada misafir olan, buradan yavru alan Messrs J. Lloyd, D. Lyth ve Dr. WithofKeus, sayesinde “Kangal” ismi, yabancılar tarafından ırk ismi olarak tartışıldı ve bu isimlendirme Türkiye’ye yansıdı. Bu kişiler Kangal ilçesine değil de, Tokat’ın Zile İlçesi’ne gelmiş, misafir olmuş ve yavru almış olsalardı, bu ırkın ismi “Zile Köpeği” olacaktı.

Türk Karabaş Çoban Köpeği için, Kangal Köpeği isminin kullanılmasının yaklaşık 20 yıllık bir geçmişi vardır. 1980’li yılların başında bu isim bilinmiyordu. 1980’li yılların 20 ortalarından itibaren bu isim yerleşmeye ve yaygınlaşmaya başladı.

1973 yılında 25 kuruş bedelle basılan posta pulunun üstündeki köpek resminin altında, “Çoban Köpeği” yazıyordu. 1995 yılında, 10.000 lira bedelle basılan pulun üstüne “Kangal Köpeği” yazılmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Orhan YILMAZ


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Makalede Neler Var ?1 German Shephard (Alman Çoban Köpeği)1.1 Alman Çoban Köpeği Irk Özellikleri:1.1.1 Alman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.