Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Çoban Köpekleri / Akbaş Çoban Köpeği Nasıl Anlaşılır Ve Özellikleri
Akbaş Çoban Köpeği Nasıl Anlaşılır Ve Özellikleri

Akbaş Çoban Köpeği Nasıl Anlaşılır Ve Özellikleri

Akbaş Çoban Köpeği Nasıl Anlaşılır Ve Özellikleri

Türklere ait bir ırktır. Türk Standartları Enstitüsü tarafından 11471 TS 12891 no ile 27.11.2002 tarihinde bir ırk olarak tescil edilmiştir (TSE 2002a ). Başlıca yayılma alanı, Eskişehir, Afyon ve Ankara arasında kalan bölgedir. Fakat günümüzde, bu bölgeler ağırlıklı olmak üzere, yurdun başka bölgelerinde de görülebilmektedir.

Post rengi istisnasız beyaz ya da hafif kirli beyazdır. Boz Kangal’a göre daha zarif, güzel görünüşlü ve bir kısmı daha sivri burunludur. Tüyleri Boz Kangal’a oranla daha yumuşaktır. Huy ve davranış özellikleri yönünden Kangal köpeklerinden daha üstün özelliklere sahip olduğu, bizzat her iki ırkı da yetiştirmiş yetiştiricilerce ifade edilmektedir.

Kangal (Karabaş) köpekleri ile akrabalıkları olsa da, ondan ayrı bir ırktır. Ergin ağırlıkları ortalama erkeklerde 44.9±1.07 kg ve dişilerde 45.2±1.20 kg, omuz yükseklikleri ortalama erkeklerde 75.9±0.84 cm ve dişilerde ise 74.4±0.78 cm’dir .

Akbaş Çoban Köpeği Nasıl Anlaşılır Ve Özellikleri

Genel Görünüşü: İri cüsseli, vücut hatları belirgin, hareket halinde veya dururken güzel ve zariftir. Baş ve  burun : Kafa tası hafifçe basık, burun uzunca, üst dudaklar çok az sarkık, burun ucu siyah, karaciğer renginde veya pembemsi olabilmektedir.

Gözler: Canlı, yumuşak ve zeki bakışlı, hafif badem gözlü , koyu kahveden bal rengine kadar değişken.

Kulaklar: Başı her iki yanında oldukça üstten bağlanmış ve sarkık, uç kısmı muska şeklinde , Çene  ve Dişler : Güçlü ve düzgün, öne ve arkaya taşmayan makas kesimli diş sıralanışı.

Boyun: Orta uzunlukta, kalın ve sağlam kaslı, omuzlara doğru güçlü bir bağlantı.

Göğüs ve Ön bacaklar: Derin ve geniş bir göğüs kafesi , güçlü ve adaleli, sağlam kemikli ön bacaklar, birbirine paralel ve yere dik, yuvarlak patiler. Güçlü ve adaleli bir arka, iyi gelişmiş bacak kasları, yere sağlam basan arka ayaklar, bazı hayvanlarda çift veya tek kurt tırnağı.

Kuyruk: Uyum ve yukarı doğru kıvrılan gösterişli bir kuyruk, kuyruk tüyü orta veya uzunca.

Tüy yapısı: Başta ve ayaklarda kısa, boyun ve enseden itibaren daha uzunca  genel görüntü itibariyle uzun tüylü bir imajı vermeyen, orta uzunlukta yumuşak tüyler. Renk : İstisnasız bütün hayvanlar beyaz, kulak üstleri , omuz, bel ve sağrıda çok hafif bal köpüğü rengi olabilmektedir.

Akbaş Köpeğinin Bedensel Ölçüleri

-Vücut ağırlığı özel bakımlı ve yetişkin Kangal’lar Erkekler: 80 kg. Dişiler: 65 kg.
-Kırsal alanlarda yetişkin Kangal’lar Erkekler: 50-60 kg. Dişiler: 45-50 kg.
-Düşey boy Erkekler: 70-75 cm. Dişiler: 65-70 cm. Özel bakımlı yetişkin erkek  90 cm.yi geçebilir.
-Beden uzunluğu, boy uzunluğundan 15 cm.daha azdır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Collie Çoban Köpeği Irkı

Collie Çoban Köpeği Irkı

Makalede Neler Var ?1 Collie1.1 Collie Çoban Köpeği Irkı Genel özellikleri:1.2 Collie Çoban Köpeği Irkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.