Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Şarole Sığırı

Şarole Sığırı

Şarole (Charolais) Sığırı

Şarole Sığırı’nın anavatanı Fransa’dır. Dünyada eti için yetiştirilen besi sığırı olarak bilinmektedir. Şorole ırkı sığırlar dünyada Charolais sığırı olarak bilinmektedir.

Şarole ırkı sığırlarda süt verimi oldukça düşüktür. Etçi bir ırk olan şarole sığır ırkı ülkemizde damızlık olarak pek yetiştirilmemektedir.

Şarole Sığırı Irkının Dış Görünüm ve Diğer Özellikleri

Şarole sığır ırkının bütün vücudu kirli beyaz veya koyu krem renklidir.

Şarole ırkında hem boynuzlu hem de boynuzsuz olanlar mevcuttur.

Şarole sığır her türlü hava şartlarına uygunluğu ile tanınmaktadır.

Şarole boğalarda hızlı kilo alma özelliğine sahip bir vücut yapısına sahip olduğu gözlenir.

Şarole boğaların kas yapıları gelişmiştir.Besi sığırı olarak etindeki yağ oranı düşüktür. Buda ette aranan bir özelliktir.Şarole boğanın et kalitesi yüksektir .Şarole inek uzun ömürlüdür.

İyi bakım ve besleme ile hayatları boyunca 8 – 12 yavru alınabilir.Ergin şarole inek canlı ağırlık olarak ortalama 800 kg. olduğu bilinmektedir bazen ekstrem olsada 1000 kg geçenlerde olmuştur.

Şarole Irkı Sığırlarda Verim

Şarole ırkı verim olarak etçi olduğundan daha ziyade besi sığırı olarak düşünülmektedir. Şarole sığırlarında şarole boğa günlük 1.100 Gr. İla 1.500 Gr arasında canlı ağırlık artışı sağlamaktadır.Aynı zamanda 650-700 kg. ağırlığında kesilcek seviyede olmaktadırlar.

Şarole inek pek sağılmaz. Süt verimi yok denecek kadar azdır. Döl verimi diğer sığır ırklarına göre düşüktür. Etteki Randımanı % 70 tir. Bu özelliği besi sığırı için elverişli bir durumdur.

Şarole ırkı sığırlar daha ziyade besi sığırı olarak yetiştirilecek bir sığır ırkıdır.

Şarole Charolais Sığırı Hakkında Bilgi

Anavatanı Fransa’dır. Eti için yetiştirilen besi hayvanlarındandır. Ergin dişilerde canlı ağırlık 800 kg erkeklerde ise 1.000-1.100 kg ortalamasındadır. %70’e yakın et randımanı vardır. Döl verimi ve süt verimi düşüktür.

Charolais sığırlarının rengi kirli beyaz ya da koyu krem rengidir. Boynuzlu ve boynuzsuz olanları vardır. Et kalitesi yüksek ve lezzetlidir. Kas yapısı gelişmiş bir hayvan olması ve bu yüzden etindeki yağ oranının oldukça düşük olması sebebiyle fazla tercih edilen sığır ırkları arasındadır.

Şarole ırkı sığırların Fransa’nın Charolais bölgesinde yetişmeleri bu isimle anılmasına sebep olmuştur. Dünyada eti için yetiştirilen besi sığırı olarak bilinmektedir.

Şarole ırkı sığırlarda süt verimi oldukça düşüktür. Etçi bir ırk olan Şarole sığır ırkı ülkemizde damızlık olarak pek yetiştirilmemektedir. Şarole boğanın et kalitesi yüksektir.

Ülkemizde Şarole inek sayısı yok denecek kadar azdır. Bazı meraklı yetiştiricilerin az da olsa Şarole inek yetiştirdikleri bilinmektedir. Azınlık da olsa bazı yetiştiriciler ellerindeki inekler için Şarole ırkı boğa tohumu kullanmaktadır.

Şarole sığır ırkının bütün vücudu kirli beyaz veya koyu krem renklidir. Şarole ırkında hem boynuzlu hem de boynuzsuz olanlar mevcuttur. Şarole ırkı boğaların hızlı kilo alma özelliğine sahip bir vücut yapısına sahip olduğu gözlenir. Boğaların kas yapıları gelişmiştir.

Şarole Sığırı

Şarole Sığırı’nın Et Verimi

Ergin Şarole inek ırklarının canlı ağırlık ortalaması 800 kg’dır. Bazen 1000 kg geçenler de olmuştur. Bu ağırlık erkeklerde ise 1.000 ila 1.100 kg ortalamasındadır. Şarole ırkı ineklerde olduğu gibi Şarole boğalar da 1400 kg canlı ağırlığa ulaşabilmektedir.

Şarole Sığırı Kaç Kilo Süt Verir

Şarole inekler pek sağılmaz. Süt verimi yok denecek kadar azdır.

Şarole Sığırı Günde Kaç Kilogram Alır

Şarole sığırlarında boğalar günlük 1.100 gr  ila 1.300 gr arasında canlı ağırlık artışı göstermektedir. Döl verimi diğer sığır ırklarına göre düşüktür. Etteki randımanı % 70’tir. Şarole ırkı verim olarak etçi olduğundan daha ziyade besi sığırı olarak düşünülmektedir.

Şarole Sığırı’nın Özelikleri

Şarole Sığırı’nın Anavatanı

Fransa kökenli bir ırktır.

Şarole Sığırı’nın Vücut Rengi

Yumuşak ve oldukça esnek olan deride pigmentasyon bulunmamaktadır. Kıllar beyaz veya sarımsı beyazdır(krem). Vücut tamamen lekesizdir. Mukoza pembemsi beyazdır.

Şarole Sığırı’nın Diğer Irk Özellikleri

Bu ırkın hayvanları iri ağır yapılıdır. Kafa kısa, alın geniş ve tepesinde kakül bulunur. Boynuzlar beyaz öne ve aşağıya doğru kıvrımlı, boyun kısa, göğüs derin, bacaklar kısa, sırt bölgesi kasları oldukça gelişmiş ve kalça kasları dolgundur


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Belçika Mavisi Sığırı

Belçika Mavisi Sığırı

Makalede Neler Var ?1 BELGIUM BLUE (Belçika Mavisi İneği)1.1 Belçika Msvisi Sığırı Hakkında Kısa Bilgiler1.1.1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.