Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Montofon Sığırı

Montofon Sığırı

MONTAFON (Brown Swiss) İNEĞİ

Montofon Sığırı ırkı İsviçre Alplerinden köken almış, dünyanın bilinen en eski sütçü sığır ırklarından biridir. Dünyada yöresel olarak çeşitli isimlerle anılır. İsviçre’nin Schwyz Kantonundan köken aldığı için Schwyzer – Brown Schwyzer ismi de verilmektedir. Alp Dağları Esmeri karşılığı olan Bruna Alpines, Brune des Alpes, İsviçre esmeri karşılığı olan Brown Swiss, Pardo Suizo gibi isimler de verilir. Almanya’da Braunvieh ismiyle bilinen ırk, köken olarak İsviçre esmeri olup, etçi yönde geliştirilmiştir.

İsviçre’nin kahverengi dağ sığırı ABD’ye ithal edildikten sonra sütçü yönden geliştirilmiş olup, en önemli 6 sütçü ırktan birisidir. Sütçü ırklarda sayısal olarak Holstein’den sonra ikinci sıradadır.

Brown Swiss ABD’de sütçü ırk, diğer ülkelerde ise kombine ırk olarak bilinmektedir. Ülkemizde ilk getirildiği yıllarda boz ırk ile melezlenmiş, daha sonra ise melezlemeler sürmüştür. Böylece Türk Esmeri adını verebileceğimiz melez Montafon inekleri ortaya
çıkmıştır.

Renk genelde açık kahverengi den, koyu kahverengi’ye değişir. Sırtında ester çizgisi denilen açık kahverengi bir çizgi vardır. Kulak içleri çoğunlukla tüylüdür. Boynuzlu ve bazen boynuzsuz olabilir. Boynuz uçları, burun ve kuyruk uçları siyahtır. Burun ucunun siyahlığı
krem rengi bir merme ile çevrilidir.

Alman Montofonu

Klasik bir kombine verimli ırk olarak, Alman Montofonu et ve süt verimlilği konusunda üstün niteliklere sahiptir.

Ağırlıklı olarak Almanya‘nın güneybatısında bulunan Alman Montofonu sürülerinin süt verim ortalaması 8.000 kg – 9.000 kg ve sütteki yağsız kuru madde oranı 7% ile 8% arasındadır.

Montofon ırkı inekler; işlevsel ve genetik olarak iyi özelliklere sahip mükemmel meme yapılarından dolayı ideal mera hayvanlarıdır,

Gerek ahırda gerek süt sağım makinelerinde uyumlu oldukları için sorun yaşatmazlar, Son derece iyi huylu, yemi en iyi değerlendiren seçici olmayan dayanıklı ırk olarak kabul edilirler.

Değişik iklim şartlarına kolay uyum sağlayabilen Alman Montofonu, bu özelliğinden dolayı Tropikal bölgelerde de yetiştirilmektedir.

Bu bölgelerde kültür ırkı olarak yetiştirilmenin yanı sıra melezleme programları çerçevesinde de yetiştiriciliği yapılarak, gelişmekte olan ekonomilerde gıda ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yere sahiptirler.

Montofon Sığırı

Verim Özellikleri:

 • Brown Swiss ırkı ABD de sütçü yönde ıslah edildiği için, 2014 yılı resmi verilerine göre süt veriminde ırk ortalaması 10.676 kg’dır. Avrupa’da ise bu rakam 6-7 ton civarındadır. Örneğin; İspanya’da 2014 yılı resmi süt verim ortalaması 7121 kg’dır. Sütte yağ oranı %4,
  protein oranı %3,5 tur.
 • Sütteki pıhtılaşma proteini olan Kappa Kazein’in BB varyantı diğer ırklara göre çok yüksektir. Bu sebeple Brown Swiss sütünden yapılan peynirler daha randımanlı ve kaliteli olurlar.
 • Brown Swiss ırkı sığırlar uzun ömürlü, kolay adapte olabilen, kolay idare edilebilen, güçlü yapıda, tırnakları dayanıklı, ayak ve meme yapıları güçlü, memeleri vücuda iyi oturan inekler olurlar.
 • Sıcağa ve hastalıklara daha dayanıklı bir ırktır.
 • Tırnakları yapısal olarak daha serttir.
 • Süt bileşenleri, süt yağı ve süt proteini yüksektir.
 • Brown Swiss ırkının çekinik (recessif) genlerle geçen, nadiren görülen iki önemli genetik problemi vardır.
 • SMA (Spinal Muscular Atrofi) hastalığı kas zayıflığı ile ortaya çıkar. Mekik (Weaver) veya zikzak hastalığı ise kas ve beyin fonksiyonlarının zayıflığı ile karakterize bir hastalıktır.
 • Montafon ineği ülkemiz koşullarına yıllar içerisinde adapte olduğunu ispat eden bir ırktır.
 • Dayanıklı yapısı ile üreticilere daha az sorun çıkaracak olan bu ırk ülkemizin sığır üreticilerine önerilebilecek ırklardan biridir.

İsviçre Esmeri

Anavatanı İsviçre’nin Alp Dağları’dır. Dünyanın 2. büyük süt ırkıdır. Aslında esmer ırk olmasına karşılık Montofon adıyla bilinmektedir Bu ırk genel olarak dağlık bölgeler için geliştirilmiş olup çok iri gövdelidir.

Montofon Sığırım’ın Canlı Ağırlığı

Montofonlarda canlı ağırlık, dişilerde 400-450 kg, erkeklerde 500-550 kg’dır. Renk açık kahveden koyu kahverengiye kadar değişebilir. Çiftlik şartlarında ortalama süt verimi 4086 kg’dır. Sütlerindeki ortalama yağ oranı yüzde 3,6-4’tür. 

Süt ve et verim yönünden kombine bir ırktır. Esmer ırk sığırlar yüksek besi kabiliyetine sahiptir. İyi bakım ve besleme şartlarında günlük canlı ağırlık kazancı 900-1000 gram civarındadır.

Montofon Sığırı Nasıl Anlaşılır

İsviçre’nin Alp dağlarına ait bir ırktır. Dünya’nın ikinci büyük süt ırklarından biridir. 1906-1907 yılında yapılan araştırmaya göre; bu ırk 1860 yıllarında Pinzgauer ırkı ile melezleştirilmiştir. Bunun belirtileri esmer ırkın rengi kahverengi olsa da, ışık yansımalarında sönük siyah gibi görünür. Ayrıca sırtı boyunca gri renkte ester çizgisi görülür.

Hiçbir sığır ırkı art arda şampiyonluğu elinde tutmamıştır. 1996 yılında en iyi meme yapılı inek seçilmiştir.

Rengi koyu kahverengi veya gri & kahverengidir. Ağız kenarı açık renktedir. Erkek ve dişileri boynuzludur. Büyük kulaklı, kulak içi açık renkte yoğun tüylüdür. Güçlü kas yapısına sahiptir. Sıcak ve soğuğa dayanıklıdır. Adaptasyon yeteneği yüksektir. Canlı ağırlık dişilerde 650 kg’dır. Süt verimi 9000 lt/yıl’dır. Ortalama; yağ oranı : %4 ve protein oranı : % 3,5’dir. Sütü en çok peynir yapımında kullanılır.

Montofon Sığırı’nın Özellikleri

Montofon Sığırı Hangi Ülkenin

Montofonun Anavatanı İsviçre, güney Almanya ve Avusturya ülkeleridir.

Montofon İneğini Hangi Renk Olur

Gümüş gri renkten siyaha yakın koyu esmere kadar değişmektedir. Buzağıları doğduğunda kirli beyaz veya duman renginde olup, daha
sonra asıl rengini almaktadır.

Diğer ırk Özellikleri

Sırt boyunca açık renkli bir ester çizgisi bulunur. Kulak içi tüyler çoğunlukla uzun ve beyaz renklidir. Burun, kuyruk, dil ve boynuz
uçları siyahtır. Burun etrafında merme adı verilen beyaz bir halka bulunur.

Montofon İnekleri Kaç KG Gelir

Brown Swiss ırkının ergin inekleri 500-680 kg canlı ağırlıkta olurlar. Erkekleri ve boğaları 820-1130 kg arasındadır.

Montofon Sığırı Ne Kadar Süt Verir

Montofon Sığırı Süt Verimi

Montofon Sığırı’nın Sütünü Verimli Kılan Etkenler;

Yüksek süt verimi İdeal Yağ ve Protein Meme ve Süt Salım Hızı çok iyidir. Montofon inekler, diğer sığır ırkı ineklere göre daha kanaatkar hayvanlardır. Bu ırk,diğer ineklere göre vücut mukavameti ve hastalıklara dayanıklılığı daha iyidir.

Montofon İneğini Ticari Avantaj Kılan Etkenler;

– Yaşam boyu yüksek verim ve uzun ömür

– Kolay buzağılama

– Dayanıklılık

Sayılarla ve kelimelerle Alman Montofonu

 • Güç şartlara uyumlu  kombine verimli.
 • Yıllık süt verim ortalaması 8.000 kg – 9.000 kg. Sütteki yağsız kuru madde miktarı  7% ile 8% arasındadır.
 • Sütünün lezzetli ve besleyici değerini yüksek ve içindeki yüksek kaliteli kazeinden dolayı da peynir yapımında tercih edilerek kullanılır.
 • Genetik olarak sağlıklı süt bezlerine sahip ve eşit meme lobları olması nedeniyle sağımları çok kolaydır.
 • Genetik olarak uzunömürlü, döl tutma kabiliyetleri yüksek ve doğum güçlüğü sorunları yoktur,
 • Tırnakları sert ve sağlamdır
 • Değişik ve zor iklim koşullarına uyum sağlama yeteneği diğer ırklara göre çok yüksektir.

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Belçika Mavisi Sığırı

Belçika Mavisi Sığırı

Makalede Neler Var ?1 BELGIUM BLUE (Belçika Mavisi İneği)1.1 Belçika Msvisi Sığırı Hakkında Kısa Bilgiler1.1.1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.