Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Limuzin Sığırı

Limuzin Sığırı

LIMOUSIN (LİMUZİN) SIĞIRI

Limuzin Sığırı, inek yetiştiriciliği esasında etçi sığır ırkları özelliğinden dolayı daha ziyade besiye alınacak dana elde etmek için yapılmaktadır.

Limuzin Sığırı Irkı

Limuzin sığır ırkı, anavatanı Fransa’dır. Fransa’da ilk yetiştirilme yeri Limuzin bölgesi olmasından dolayı bu ismi alan limuzin sığır ırkı ilk önce süt ırkı bir hayvan olarak görülmüştür. Ancak daha sonraları et yönü ağır bastığından etçi sığır yetiştiriciliğinde kullanılmıştır.

Limuzin sığır ırkı dünyada etçi damızlık sığır yetiştiriciliğinde ön saflarda bulunan bir sığır ırkıdır.

Limuzin Sığırı Irkının Özellikleri

Limuzin sığır ırkı hayvanların renkleri açık kızıl renklidir. Dişi hayvanlar erkeklere göre biraz açık renkli görünümlüdür. Limuzin sığır ırkı hayvanların burun ve göz kenarları açık renkli olup, boynuzsuz sığır ırkı olmasına rağmen boynuzlu olanlarda mevcuttur.

Sakin bir görünüme sahip olan limuzin sığırlar, tam bir sürü ve mera hayvanı olma özelliğini göstermektedir.

Limuzin sığır ırkı hayvanların et tutma özelliği olağanüstü olması, etinin yağsız ve ince lifli olmasından dolayı et kalitesi yüksektir.

Kas yapısı mükemmel olmasına karşın kemik yapısı ince ve narindir. Bu durum etteki randımanın yüksek olmasını sağlar. Besi ırkları için önemlidir. Limuzin sığır ırkı hayvanlarda döl verimi yüksektir. Dış koşullara dayanıklı bir hayvan olup adaptasyon sorunu yaşamazlar.

Limuzin Sığırı

Limuzin Sığırı Irkının Verim Özellikleri

Limuzin sığır ırkı hayvanlarda ergin dişi hayvanlarda canlı ağırlık 600-700 kg. erkeklerde ise 900-1000 kg. ortalamasında olmaktadır.

Besiye alınan limuzin ırkı sığırlarda yemden yararlanma oranı yüksektir. Canlı ağırlık artışları ortalama 1000-1300 gün/gr olabilir. Etteki randımanı %65 civarındadır.

Buzağılarda doğum ağırlığı dişilerde 35 kg. erkeklerde 40 kg. ortalamasında dır. Erkek danalar bir yaşına geldiği zaman 530 kg canlı ağırlık ortalamasını yakalamaktadırlar. Bu özellikler besi ırkları içinde olması gereken özelliklerdir.

Limuzin Sığırı Süt Verimi

Limuzin ineklerin günlük süt verimleri 10 litre civarındadır.Limuzin sığır ırkı hayvanlar yukarıda belirtilen özelliklerinden dolayı daha ziyade etçi sığır özelliğinden yararlanılır.

Limuzin Sığırı Vücut Rengi

Buğday renginden koyu kırmızı ya varan renklerde olabilir. Limousin ırkı inekler, boğalara göre biraz daha açık renkli olurlar, boynuzları ve tırnakları açık renklidir.

Ağız, meme ve göz çevresi vücuduna göre daha açık renktedir. Orijinal olarak boynuzlu bir ırktır. Uyum sağlamak için soğuk iklimlerdekiler uzun tüylü, ılıman iklimlerdekiler kısa tüylüdürler.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Belçika Mavisi Sığırı

Belçika Mavisi Sığırı

Makalede Neler Var ?1 BELGIUM BLUE (Belçika Mavisi İneği)1.1 Belçika Msvisi Sığırı Hakkında Kısa Bilgiler1.1.1 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.