Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Belçika Mavisi Sığırı

Belçika Mavisi Sığırı

BELGIUM BLUE (Belçika Mavisi İneği)

Belçika Msvisi Sığırı Hakkında Kısa Bilgiler

Belçika Mavisi Sığırı, et verimi yüksek olmasına rağmen sınırlı ülkelerde yetiştirilmektedir. Belçika mavisi ırkı kayıtları tam olmamakla beraber Shorthorn ırkı ile Charollais ırkı melezi olarak bilinmektedir.

Belçika Mavisi Sığırı Türkiye’de Var mı?

Belçika mavisi, melezleme çalışması adından da anlaşılacağı gibi Belçika’da yapılmıştır. Ülkemizde, besilik Belçika mavisi dana ithalatı yapılmaktadır.

Belçika Mavisi Sığırı Nasıl Üretilmiştir ?

Belçika mavisi, melezleme yoluyla elde edilirken, et ve süt yani kombine bir sığır ırkı yaratılması için çalışılmıştır. Ancak süt verimi oldukça düşük, et verimi ise olağanüstü yüksek olmuştur.

Belçika Mavisi Sığırının Eti Nasıldır.

Çift kas geni taşıyan Belçika mavisi sığırları, kuvvetli kas gelişimi sonucu olağandan daha yüksek et verimine sahip olmuşlardır. Kas yapısının güçlü olması, yağsız et oluşması özelliğini de taşımaktadır.

Belçika Mavisi Sığırı Hangi Renk Olur.

Belçika Mavisi; siyah beyaz, mavi beyaz ve düz beyaz renge sahiptir. Bazı mavi ve siyah renkler benekler halindedir. Çift kas geni taşıyan Belçika mavisi dana, gelişmiş kas yapısına sahiptir. Kemik yapıları incedir.

Belçika Mavisi Sığırı Kaç Kilo Gelir.

Belçika mavisi yavruları erken gelişirler. 12 aylık Belçika mavisi dana bir ton canlı ağırlığı geçebilir.

Belçika mavisi inekleri yaklaşık 900  – 1000 Kg,

Belçika mavisi boğaları ise yaklaşık 1500 – 1600 Kg canlı ağırlık ortalamasında olabilmektedir.

Belçika Mavisi sığırlar uysal yapılı, çevreye uyumlu sığırlardandır. Belçika Mavisi boğa, görüntüsünün tersine çok uysaldır.

Belçika Mavisi Doğum

Doğumu güç olan Belçika Mavisi sığırlarının yetiştirilmesi, sınırlı ülkelerde yapılmaktadır. Belçika mavisi inek doğumlarında sezaryen gerekebilir.

Belçika Mavisi Sığırı

BELÇİKA MAVİSİ Hakkında Bilgi

Belçika’nın eski etçil sığırı olan Belçika mavisi,

İngiliz shorthorn ve birde varsayımlara göre Fransa’nın charolais (Şarole) ırkları ile melezleştirilmiştir. 20. yy ın başında Belçika Mavisi adını almıştır. 1950 yılından sonra popileritesi bi hayli yükselmiştir. Sadece Belçika’da 1.5 milyon civarı Belçika mavisi olduğu, bu da ülke sığır sayısının yarısına tekabül etmektedir.

Belçika mavisinde başlangıçtaki asıl hedef hem etçil, hem sütçü bir ırk olarak faydalanmaktı. Islah sonuçlarında süt verim özelliği beklenenin altında çıkmıştır. Fakat et verim özelliğini hala üst seviyelerde korumaktadır.

Belçika mavisi ırkı Piedmentosa ırkında olduğu gibi “Çift lender gen” (Çift kas geni) özelliğinden dolayı kuvvetli kas yapısına sahiptir. Buda onun olağan üstü ete dönüşmesine sebep olur. Bu genin bir diğer özelliği de etin yağlanmasını önler.

Melezlemede Hangi Renk Belçika Mavisi İneği Kullanılır

Sütçü ırklarla Belçika mavisi melezleştirilebilir. Böyle durumlarda beyaz renkli Belçika mavisi kullanılması tavsiye edilir. Bunun sebebi doğan buzağılarda açık rengi belirgin olmasıdır. Fakat bazen güç doğum sorunundan dolayı sezaryan’a başvurulabilir. Bazı ülkelerde bu etçil ırk yasaklanmıştır.

Belçika Mavisi (Belgium Blue) Irkının Özellikleri

Belçika Mavisi’nin Anavatanı

Belçika’da yerli ırkların Shorthorn sığırlarla melezlenmesiyle elde edilmiştir.

Belçika Mavisi’nin Vücut Rengi

Belçika mavisi; ismini türün tipik gri-mavi kırçılımsı alaca görüntüsünden almış olmasına rağmen kılları beyazdan siyaha kadar farklılık gösterebilir. Şarole ırkı ile melezlemeden dolayı bazı hatların rengi Şarole’yi de andırır.

Belçika Mavisi İneğinin Diğer Irk Özellikleri

Belçika mavisi, çift kaslı olması nedeniyle yoğun kaslı görüntü arz etmektedir. Çift kaslı fenotipi kalıtsal bir durumdur ve kas hücrelerinin hacminin artışı yerine (hypertrophy) kas hücre sayısının artması sonucu (hyperplasia) oluşur. Yemi yağdan ziyade kasa çevirmede üstün yetenekleri vardır. Diğer sığırlara oranla daha yüksek bir kas/kemik oranına sahiptir.

Belçika Mavisi İneğinin Görünüm Özelliği:

Belçika mavisinin renkleri beyaz, siyah-beyaz, mavi-beyaz şeklindedir.

İnce ve narin kemik yapısındadır.

Uysal ve sakin yapılıdır.

Buzağılarda hızlı büyüme ve erken gelişme.

Gelişmiş kas yapısı.

Çevre şartlarına uyumu iyidir.

Yüksek verim.

Belçika Mavisi’nin Verim Özelliği:

Canlı Ağırlık (12 aylık): Erkek: 1047 kg ; Dişi 816 kg

Canlı Ağırlık (24 aylık): Erkek: 1709 kg ; Dişi: 1102 kg


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Montofon Sığırı

Montofon Sığırı

Makalede Neler Var ?1 MONTAFON (Brown Swiss) İNEĞİ1.1 Alman Montofonu1.1.1 Verim Özellikleri:1.2 İsviçre Esmeri1.2.1 Montofon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.