Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Büyükbaş Hayvancılık / Köpek Kulübeleri Nasıl Olmalı
Köpek Kulübeleri Nasıl Olmalı

Köpek Kulübeleri Nasıl Olmalı

Bir köpeğin kalacağı, uyuyacağı yer nasıl olmalıdır?

Köpek kulübeleri nasıl olmalı: Eğer köpek mekan koruma amacı ile yetiştirilioyrsa, koruduğu mekanın uygun bir yerinde kalacağı kulübesi olmalıdır. Eğer köpek bir sürü koruma köpeği ise genellikle köpeğe kulübe yapılmaz. Köpek nereyi uygun görürse, kıvrılıp oraya yatar.

Sürü koruma köpeği tarafından korunan koyun sürülerinde koyunlar, Anadolu’nun bir çok bölgesinde yaz mevsiminde akşam serinlik çıktığında yaylıma çıkarlar. Sabah 8 veya 9’a kadar, yani sıcaklık yükselene kadar arazide kalır ve yayılırlar. Bütün gece koyunlar ve köpekler uyanık kalırlar. sürü koruma köpeği normalde, köy şartlarında, nerede kuytu bir yer bulursa oraya kıvrılır. Eğer üstünde yatacağı bir çul parçası bulursa, şanslıdır.

Kışın, hiç değilse yerden gelen soğuğu kesmesi için, altında bir parça çul veya tahta bir zemin olmalıdır. Yattığı yerin en azından, ufak, kulübecik gibi bir yer olması gerekir. Kulübe, yazın güneşten, kışın aşırı soğuktan köpeği korumalıdır. Pire, kene gibi parazitlerden ari olmalıdır.

Zemini kuru olmalı, rüzgara karşı koruma sağlamalıdır. Kulübenin zemini, topraktan en az 5-10 cm yüksekte olmalıdır. Kapısı rüzgara karşı olmamalı, eğer rüzgara karşı yerleştirilmiş ise, kapının önüne tahtadan bir siperlik konmalıdır. Kangal, Akbaş, Kars Çoban Köpeği gibi sürü koruma köpekleri sürekli olarak ev içinde barındırılmamalıdır. Sürü koruma köpekleri, Kaniş ırkı gibi kucakta taşınacak, evde beslenecek bir köpek değildir.

Köpek Kulübeleri Nasıl Olmalı

Bir köpeğin ışık ihtiyacı nedir?

Köpeklerin ışık ihtiyacı: Köy şartlarında beslenen köpekler için ışık yetersizliği herhangi bir problem teşkil etmez. Bol bol güneş ışığı alırlar. Güneş ışığı, bilindiği gibi, Vitamin D’nin sentezlenmesine, vücut tarafından üretilmesine yarar. Vitamin D ise, “Büyüme Hormonu” dediğimiz “Growth Hormon”un salgılanmasını sağlar. Büyüme Hormonu da, adı üstünde canlının normal bir şekilde büyümesinden sorumlu olan maddedir.

Nem köpekler için önemli midir?

: Her köpek ırkının bir habitatı, yani yaşam alanı vardır. O ırk, o habitatta yaşamaya alışkındır. Kızak köpekleri kutup bölgelerinde yaşamaya alışkındır, tropik bölgeye uyum sağlamakta zorlanır. Malezya’da yaşayan bir köpek ırkı ise kutup bölgelerinde hayatta kalamayabilir.

Sürü koruma köpeklerinin tabii yaşama ortamı, soğuk iklimdir. Yani tabii yaşama ortamında, yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır. Yaz mevsiminde kuru sıcağa tahammül edebilir. Serin yerlerde ise yüksek neme dayanabilir.

Örneğin rakımı yüksek yerlerde yazın kurak ve sıcak geçer. Burada sadece sıcak pek problem olmaz. Veya İngiltere gibi nemli ama, yazları serin geçen yerlerde de, sürü koruma köpekleri başarıyla yetiştirilebilmektedir.

Ama, sıcak ve nemin ikisi bir arada olursa, büyük sıkıntı doğar. Bunun anlamı, sürü koruma köpeklerinin Adana ve Antalya gibi güney sahillerinde yetiştirilmesinin çok zor olduğudur. Yavru iken götürülürse intibak eder, fakat ileri yaşlarda bir çok problem beklenmelidir.

Köpek Kulübeleri Nasıl Olmalı

Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

İneklerde Kızgınlık

İneklerde Kızgınlık

Makalede Neler Var ?1 İneklerde Kızgınlık Zamanı1.1 İneklerde Kızgınlık Nedir:1.2 İneklerde Kızgınlık Süresi:1.2.1 İneklerde Kızgınlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.