Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Büyükbaş Hayvancılık / İneklerde Doğum Belirtileri
İneklerde Doğum Belirtileri

İneklerde Doğum Belirtileri

İneklerde Doğum bölmesi ve hazırlığı

İneklerde Doğum Belirtileri Normal şartlarda (vakaların neredeyse % 95’inde) doğum öncelikle ineğin işidir. Yetiştiricinin varlığı ikinci derecede önem taşır. Zira buzağı doğru bir şekilde doğum kanalına girmişse doğum hiç müdahale gerektirmeden gerçekleşir. Yine de, eğer gerek duyulursa (vakaların neredeyse % 5’inde) ve müdahale kaçınılmazsa (güç doğum, ineğin tedirginliği, doğumun gerçekleşmesindeki güçlükler, doğum kanalında kalmış bir buzağının varlığı), yetiştiricinin müdahale etmesi gerekir. Temel ilke hayvanı rahatsız etmemektir: inekler ve özellikle düveler doğuma hazırlanmak için genellikle uzun zamana ihtiyaç duyarlar. Hayvanın takibi ve gözlemlenmesi fark ettirmeden ve mümkünse uzaktan yapılmalıdır.

İneklerde Doğum Belirtileri Nelerdir

İneklerde Doğum Belirtileri nin doğru anını anlamak için, yetiştirici, yavrulamanın her an olabileceğini bildiren birtakım işaretlerden yararlanabilir:

Basit ve etkin bir alet olan termometre:  İneklerde Doğum Belirtileri Gebeliğin sonuna gelmiş ineklerin vücut sıcaklıklarının tercihen akşamları belli bir saatte makattan ölçülmesi basit bir yöntemdir. ineklerin vücut sıcaklıkları yavrulamadan 3-6 gün öncesinde 39 ° C derecenin üzerine çıkar ve gebeliğin son 24 saatinde 39 ° C derecenin altına iner. Başka bir deyişle, termometre 39 ° C dereceyi veya üstünü gösteriyorsa gelecek 24 saatte bir doğum beklenmeyecek demektir. Buna karşılık ineğin vücut ısısı 38,4 ° C derecenin altında ölçülürse hayvan daha yakından izlenmelidir zira gelecek 12 saat içerisinde yavrulama şansı yüksektir.

ilk kez gebe kalmış ineklerde meme iyice büyür ve şişer (ödem): Daha yaşlı ineklerde yavrulamadan kısa bire süre önce memeye süt dolmaya başlar.

Sağrı bölgesindeki bağlar gevşer: Bağlar esneyerek buzağının kolayca çıkmasını sağlar. Bu gevşeme kuyruk kökünün oturak yumrusu çıkıntılarına kadar inmesine neden olur. Kuyruk kökü genellikle “yumuşacık” haldedir. Bu fizyolojik genişleme olmasa buzağı dışarı çıkamaz.

Vulvada berrak bir mukus akıntısı başlar: Bu olay gebelik boyunca rahmin ağzını tıkayan mukusun doğuma günler kala sıvılaşmasının sonucudur.

Diğer yandan, son yıllarda birtakım donanımların el altında bulundurulması yaygınlaşmış olup bunlar yetiştiriciye bazı rahatlıklar sağlar (gece gidiş gelişlerinin ve kışın sık sık uyanmanın azaltılması için). Bu donanımları sayacak olursak:

Bireysel monitörle görüntüleme aygıtları: Bunlar kasılmaların fizyolojik olgularını gözlemlemeye yarar. Rahmin içine yerleştirilen aygıtlardan biri rahim boynunun açılmasıyla çalışmaya başlar. ikinci aygıt abdominal kayışlardan oluşur.

Uzaktan gözlemleme aygıtları (videoyla izleme kameraları): Bunlar özellikle gruplandırılmış doğumlarda işe yarar. Kameralar sabit, kaydırılabilir veya döndürülebilir özellikler taşıyabilir.

İneklerde Doğum Belirtileri

Doğum Yapacak İneğin ön muayenesi

Yetiştiricinin müdahaleye hazırlanması için öncelikle bir miktar soğuk suyu, yeterince yataklığı ve gerekli malzemeleri hazır etmesi gerekir.

İneğin Doğuma hazırlanması:

Elle müdahaleden ve yavrulamadan önce çok sıkı bir hijyen sağlanmalıdır. Yetiştirici ellerini ve ineğin vulvasını özenle yıkayıp dezenfekte etmelidir. Yavrulama süreci boyunca tam bir hijyene dikkat edilmeli ve buzağının çekilip çıkarılması anında da bu nokta unutulmamalıdır.

İnek mutlaka bağlı veya zaptedilmiş olmalıdır (boynu kıstıran kapan bunun için en iyi yöntem değildir): Hayvanın karakterine göre, boynuzlarına basit bir halat geçirilebilir veya bacaklarının arasına bir ip ya da sıkı bir bukağı konulabilir. Çıkarılabilen ve bölmeden bölmeye taşınabilen zaptetme bariyeri son derece pratiktir. Hayvan hareketsiz hale getirilir, kuyruğu yana doğru bir iple bağlanır, su akıtılarak vulvası özenle yıkanır. Sonra eldivenler takılır, sabunlu suyla yıkanır ve kayganlaştırıcıya bulanır. Artık muayeneye geçilebilir.

Hayvanın döl yoluna el sokularak yapılacak muayene yumuşak hareketlerle ve zedelemeye yol açmadan gerçekleştirilmelidir. Yetiştirici böylece vaginanın genişlemesini, rahim boynunun durumunu yoklar ve muhtemelen buzağının konumunu anlar (normalde iki ön ayağı ve burnu hissedilirse, buzağı ön tarafından geliyor demektir. Muayene sonucuna göre yetiştirici durumun ciddiyetini değerlendirir (buzağının kemik doğum kanalına oranla büyüklüğü, ters gelmesi, uterus torsiyonu) ve ardından, gecikmeden ama acele de etmeden, buzağıyı tek başına çıkarıp çıkaramayacağına ya da veterinerine haber vermesi gerekip gerekmediğine karar verir.

İneklerde Doğum Belirtileri Veteriner ise normal bir doğuma veya bir sezaryene karar verir.

Bazı işaretler de yavrunun acı çektiğinin belirtileridir: mekonyumun renkli veya kanla karışık olması.

İneklerin Doğumunda Gerekli malzemeler

İneklerde Doğum Belirtileri Bir hayvancılık işletmesinde programlanabilen olaylar arasında yavrulama aylar öncesinden öngörülebilir. Bu nedenle, yetiştiricinin hazır olması ve kış günü sabahın 2’sinde aramaktansa, neye ihtiyacı olacağını bilmesi gerekir!

Malzeme tipi yetiştiricilerin alışkanlıklarına göre ufak tefek değişiklikler gösterebilir. Ama en azından şunlar el altında bulundurulmalıdır: tek kullanımlık rahim muayene eldivenleri, kayganlaştırıcı jel, dezenfekte edici sabun, doğum halatları (en az 3-4 adet, sağlam olması ve kolay dezenfekte edilebilmesi sebebiyle naylon olanlar tercih edilmeli), zincirler, bir kova ve bir doğum krikosu; ayrıca, kordonun dezenfekte edilmesi için tentürdiyot ve daldırma kabı ve muhtemelen bir solunum aleti.

Bu donanımlar yetiştiricinin ihtiyaç duyacağı o kritik anda hazır olmalıdır. Bu nedenle, donanımlara sürekli bakılmalı, her kullanımdan sonra temizlenip, yıkanıp, dezenfekte edilmeli ve belli ve kolay erişilebilir bir yerden muhafaza edilmelidir.

İneklerde

Yavrulama bölmesi işletmenin özel bir yeridir. Doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında ineğin rahatını ve yeni doğan yavrunun güvenliğini sağlamalıdır. Doğuran ineğin kolay hareket edebilmesi için en az 8-10 m2 genişliğinde, iyi aydınlatılmış ve buzağının mikrop kapmaması için (göbek ve sindirim borusu) temiz olmalıdır. Gebe ineğin sürüyle belli bir sosyal temasta kalması (görsel, işitsel ve koku) ve hayvanın tamamen yalıtılmaması için (stres) bölme tercihen ahırın yanında konumlandırılmalıdır.

Bölme rahat, kolay yıkanabilir ve kolay dezenfekte edilebilir şekilde yapılmalıdır. Doğum bölmesi ne revir ne de karantina yeridir!

Çok sayıda gruplandırılmış doğumların gerçekleştiği kalabalık bir sürü için, işletmede elbette birçok yavrulama bölmesi bulunmalıdır (tavsiye edilen 50 ineğe 1 bölmedir).

İneğin yeni çevresine alışması için bölmeye yeterince erken (doğumdan 1-2 gün önce) konulması gerekir. Bölmeden suya (kaybettiği sıvının yerine konulması için) ve yavrulama sonucu kaybettiği gücüne geri kavuşması için iştah açıcı yeme erişimi bulunmalıdır.

Buzağıya ayrılan yerin mutlaka ısıtılması gerekmez, ama hava akımlarına yol açmadan iyi havalandırılmalıdır. Yataklık temiz ve kuru olmalıdır.

Doğum bölmesi her kullanılışının ardından temizlenmeli, temiz tutulmalı ve böylece inekler arasında mikrop alışverişi en aza indirgenmelidir.

Eğer doğum bağlı tip bir ahırda gerçekleşecekse, ineğin pozisyon alabilmesi ve doğal olarak hareket edebilmesi için ona yeterince alan ayrılmalıdır.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Düvelerde Zor Doğum

Düvelerde Zor Doğum

Düvelerde Güç Doğum Düvelerde Zor Doğum Düveler ırkın erişkin haline göre, henüz %75’lik bölümüne gelmiş …

3 Yorumlar

  1. İnek hamile ve yarım çuval arpa yemiş bügün dışkı tiş etmedi otururup nefes verip alıyor oturuyor zorlanıyor ne yapmam lazım

    • ineğine su içirme .İsal olursa kurtulur. bol bol yütüyüş yaptır. Eğer şişiyorsa derhal veteriner getir yoksa yarım saatte ölür. Geçmiş olsun.

  2. Merhaba benim buzak var bi tane inliyor çok halsiz hareketleri var, ne olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.