Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Büyükbaş Hayvancılık / Büyükbaş Hayvan Hastalıkları / Yalancı Sığır Çiçeği Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır
Yalancı Sığır Çiçeği Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır

Yalancı Sığır Çiçeği Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır

(, , )

İneklerin meme ve meme başı derisinde yalancı sığır çiçeği virusu (Parapoxvirus) tarafından meydana getirilen dünya çapında yaygın bir hastalıktır. Yalancı sığır çiçeği virusu koyunların ecthyma ve sığırların bovine papular stomatitis virusu ile ilişkilidir. Yapısal olarak diğer çiçek viruslarından ayrılır.

Epidemiyoloji:

Enfeksiyon kaynağı enfekte ineklerin meme başı derisi, sağım makinaları, sağım yapanların elleri ve sinekler ile bulaşır. Zoonoz niteliğindedir. Morbidite oranı %5-100 arasında değişirken ölüm şekillenmez.

Semptomlar:

Yalancı sığır çiçeğinin inkubasyon dönemi 5-7 gün arasında değişir. Başlangıçta (akut) küçük, kırmızı renkte papüller şeklinde meme başı ve meme derisinde başlar. Hızla ağrılı vezikül ve kısa süre sonra püstül haline dönüşerek 2 gün içinde patlar. 0.5-1 santimetre çapa sahip çiçek lezyonları halka veya at nalı (horseshoe) şeklinde kabuklanır. Kabuklar çok sayıda ve yaygın olup lezyonlarda granulasyon gerçekleşirken etrafında küçük kabuklar oluşur. Koyunda parapoks virusu enfeksiyonu dudaklarda yerleşir. Bu dönem 7-12 gün kadar sürer. Bazı lezyonlar sarı-gri yumuşak kabuklar şeklinde aylarca kalır (kronik). Enfekte olur. İnekler tekrar enfekte olabilir. Kabuklanmış çiçek lezyonları meme başlarının travmaya maruz kalır. Kabukların EM muayenesinde hastalığı nitelendiren virus partikülleri saptanır.

Yalancı Sığır Çiçeği Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır

Tedavisi Nasıl Yapılır

Tanı ve Ayırıcı Tanı:

Klinik semptomlar hastalıktan şüphelenmek için yeterlidir. Kesin tanı doku kültürü ve EM ile konur. Ateş ve iştahsızlık gibi genel durumu olumsuz etkileyen semptomların mevcut olmaması ile sığır çiçeği ve ülseratif mamillitis’den ayrılır. Koyunlarda enfeksiyon ecthyma contagiosa ovium ile karışır.

Sağaltım:

Meme başı derisi antiseptik çözeltiler ile yıkandıktan sonra yumuşatıcı ve anestezikli pomatlar sürülür.

Öngörüm:

Deri lezyonları 1 ay içinde kendiliğinden iyileşir.

Kontrol:

Hastalığın kontrolü güçütür. Hastalığı atlatanlarda çok düşük bağışıklık gelişir. İnsanlarda enfekte olabilir. Pembe-kırmızı renkte nodüller el ve parmaklarda ortaya çıkar. Aşısı mevcut değildir.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı1.1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı Belirtileri :1.2 Hayvanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.