Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Büyükbaş Hayvancılık / Büyükbaş Hayvan Hastalıkları / Süreğen Hazımsızlıklar veya Hoflund Sendromu
Süreğen Hazımsızlıklar veya Hoflund Sendromu

Süreğen Hazımsızlıklar veya Hoflund Sendromu

İneklerde Süreğen hazımsızlıklar veya Hoflund sendromu

Süreğen hazımsızlıklar yetişkin sığırlarda pek çok rahatsızlığa sebep olur. Yapılan deneylerde vagus sinirinin oynadığı rolün anlaşılması dolayısıyla bu tür hazımsızlıklara vagus sinirine bağlı hazımsızlık, veya bu konuda çok derin araştırmalar yapmış olan Hoflund’un anısına Hoflund sendromu denilmektedir.

Süreğen hazımsızlıklar sindirim sistemi içindeki geçiş noktalarında görülen bozukluklardan kaynaklanır:

  • Börkenek-işkembe ile kırkbayır arasındaki geçiş: Börkenekişkembe bu durumda fazlaca şişer ;
  • Ve/veya şirden ile bağırsak arasındaki geçiş: Şirden bu durumda şişer (şirdenin aşırı yüklenmesi).
  • Hoflund Sendromu (Vagus İndigesyonu) Sebepleri

Hoflund Sendromu (Vagus İndigesyonu) Sebepleri

Süreğen Hazımsızlıklar veya Hoflund Sendromu

Bu hazımsızlıkların pek çok sebebi olup, sığır midelerinin duvarındaki lezyonlar ve tıkanmaya yol açan (organın içini saran) lezyonlar olarak sınıflandırılabilir.

En sık rastlanan sebep yabancı bir cismin yol açtığı börkenekperitonitisi ve buna bağlı bazı komplikasyonlardır (börkenek dışında apseler veya karaciğer apseleri).

Daha az rastlanan başka kaynaklar da vardır: Kırkbayır duvarındaki tümörler veya granülomlar (aktinobasilloz), diyafram fıtığı, ip yumaklarının ve silaj örtülerinin yutulması sonucu oluşan tıkanma. Şirden duvarı bu organın volvulusa (düğümlenme) uğraması sonucu zedelenmiş olabilir (kısım 4), bu da sinir yapılarında çekilmeye ve şirden duvarından sıvı geçişinin kesilmesine (iskemi) yol açar.

 Hoflund Sendromu (Vagus İndigesyonu) Ortaya çıkma şartları

Süreğen hazımsızlıklara yetişkin sığırlar yakalanır. Hastalık uzun vadede (birkaç hafta ile birkaç ay süresince) ilerler ve başlaması da yavaştır.

En önemli belirtisi, hayvanın beslenmeyi çok azaltması hatta kesmesine rağmen karnının şişmesidir. Karın şişkinliği kısmen azalıp sonra tekrar artabilir. Hayvanın rektumdan ölçülen ateşi normaldir. Hayvan mutlaka zayıflar ve süt verimi düşer.

Vakalara bağlı olarak, karın şişkinliği yalnızca sol böğrün üst kısmında (yarım elma profili), sol böğrün üst ve sağ böğrün alt kısmında (elma veya armut profili) veya yalnızca sağ böğrün alt kısmında görülebilir. Derin muayene yapan veterinerin süreğen hazımsızlıkları yaygın peritonitisten, yüklü rahim lezyonlarından (ikiz gebelik, yavru zarlarının hidropsu), periton boşluğunda idrar birikmesinden veya karında sıvı birikmesinden (ascites) ayırt edebilmesi gerekir.

 Hoflund Sendromu (Vagus İndigesyonu) Tedavisi

Hastalığın tedavisi kaynağında yatan sebebe ve veterinere başvurulduğunda hastalığın bulunduğu evreye bağlıdır. Hayvanın değerine ve hastalığın sebebine göre, cerrahi müdahaleye, hayvanın erkenden kesimlik olarak ayrılmasına veya uyutulmasına karar verilebilir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı1.1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı Belirtileri :1.2 Hayvanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.