Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Büyükbaş Hayvancılık / Büyükbaş Hayvan Hastalıkları / Sığır Pasteurellozu Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır
Sığır Pasteurellozu Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır

Sığır Pasteurellozu Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır

Haemorrhagic Septicemia (Septicaemic pasteurellosis)

Yüksek ölüm oranına sahip perakut seyirli ve septisemi ile nitelendirilen sığır hastalığıdır.

Etiyoloji:Pasteurella multocida dış ortamda uzun süre dayanıklı bir organizma değildir. Toprakta 24 saatten fazla canlı kalamaz. Yapılan kültürlerinde toksinleri izole edilmiştir. Toksinleri hızla hastalığa neden olarak ölümle sonuçlanır. Nasofarengeal mukozaya ve yutak lenf düğümlerine lokalize olmuştur. Hemorajik septisemi olgularının yaklaşık %50’si sağlıklı sığırlarda meydana gelmektedir.

Semptomlar: Hastalığın perakut formunda ani ölüm gelişir. Akut formunda ateş, ileri derecede depresyon, yutakta ödem oluşumu ve salivasyon belirgindir. Hastalığın ödemli formu akut olarak seyreder. Baş, boyun, sternum ve perineum bölgelerinde ağrılı ödemler gelişir. Salivasyon ve solunum güçlüğü çok belirgindir. Hayvan asfeksi ve septisemiden hayatını kaybeder.

Sığır Pasteurellozu Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır

Sığır Pasteurellozu Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır

Patoloji:Enfekte hayvanların burun akıntısı ve salyasında sayısız pasteurella ortaya konur. Post-mortem muayenede seröz membranlarda ve değişik organlarda peteşial kanamalar, özellikle akciğer ve kaslarda, deri altı ödem gerdanda mevcuttur. Hastalığın ödemli şekli baş, dil, boyun ve vücutta yaygın ödemlerle nitelendirilir. Dalak büyümez.

Tanı:Klinik semptomlar yeterli değildir. Kalp, kan, dalak, karaciğer gibi organ ve sistemlerden Pasteurella multocida izole edilmelidir. Anthrax, clostridial myositis, akut leptospirosis ile hastalık karışır.

Sağaltım ve korunma: Pasteurella multocida oxytetracyclin, florfenicol ve penicilin+streptomisin kombinasyonu gibi antimikrobiyel ilaçlara duyarlıdır. Aşılama çalışmaları hastalığın sık görüldüğü bölgelerde yapılır. Ölü adjuvanlı aşılar kullanılır. 12 ay süre ile etkilidir. P.multocida kapsüler tip B ve E bağışıklıktan sorumludur.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı1.1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı Belirtileri :1.2 Hayvanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.