Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Büyükbaş Hayvancılık / Büyükbaş Hayvan Hastalıkları / İneklerin Karnı Neden Şişer ve Gaz Birikmesi
İneklerin Karnı Neden Şişer ve Gaz Birikmesi

İneklerin Karnı Neden Şişer ve Gaz Birikmesi

Gaz birikmesi

Sığırda gaz birikmesi belirtisi börkenek-işkembede gaz birikmesiyle kendini gösterir. Hayvan tümden şişer veya karnında şişkinlik görülür. Biriken gaz serbest halde olabileceği gibi, bir köpük oluşturacak şekilde minik baloncuklar halinde de olabilir (köpüklü gaz birikmesi). İşkembenin sırt bölgesine doğru genişlemesi, çok belirgin olmayan vakalarda, hayvanın sol böğründeki çukurluğun önce düzleşmesi ve ardından şişkinleşmesiyle kendini gösterir (sol abdominal profil elma şeklini alır). Gaz birikimi ciddi seviyede ise, işkembenin genişlemesiyle birlikte sol karın bölgesi alt ve üst yandan şiştiği gibi sağ karın bölgesi de şişer.

Gaz birikmesi işkembede üretilen gazların dışarı atılamamasının bir sonucudur.

Gaz birikmesinin sebepleri gelişme sürelerine göre akut veya süreğen (kronik) olarak sınıflandırılır.

İneklerin Karnı Neden Şişer ve Gaz Birikmesi

İneklerin Karnı Neden Şişer ve Gaz Birikmesi

Akut gaz birikmesi

Bu birikme serbest halde gaz veya köpüklü olarak görülebilir. Akut serbest gaz birikmesi pek çok hazımsızlık sebeplerine bağlı olabilir. Bunlar işkembe kaynaklı (sindirim organlarının duvarındaki lezyonlar veya fermantasyon bozuklukları) veya işkembe dışı kaynaklı olabilir, örneğin hipokalsemi (süt humması), peritonitis, yutak lezyonları, yemek borusu tıkanması gibi. Bazı durumlarda, gaz birikmesi işkembe ağzının “boğulması”na bağlıdır. Sığır tamamen yan yatmışsa, işkembenin kasılma hareketleriyle birlikte işkembe sıvıları giriş açıklığını “boğar” ve biriken gazın işkembe ağzından dışarı atılmasına engel olur. Dolayısıyla, bir yanlarına yatmış hayvanların her seferinde karınları üzerinde yatacak şekilde düzeltilmeleri gerekir.

Akut köpüklü gaz birikmesi hemen her durumda besine bağlıdır: Vaktinden erken dönemde biçilen yonca veya buğdaygil yem bitkilerinin yenilmesi akut köpüklü gaz birikmesine yol açar.

Süreğen gaz birikmesi

Her zaman serbest halde gaz birikmesi şeklinde görülür. Sürekli görülebileceği gibi, işkembeyi önce şişirip sonra normale döndürecek şekilde de görülebilir. Bu ikinci durumda, yem yemenin ardından sığırın işkembesi şişer ve bir sonraki yem yemeye kadar normale döner.

Yetişkin sığırlarda görülen süreğen gaz birikmesinin sebebi genellikle kırkbayır veya işkembe duvarıyla ilişkilidir (travmatik retiküloperitonitis, apse, tümör, aktinobasillozis, sisteme paramphistomum parazitinin girmesi). Bu rahatsızlığın bazen başka sebepleri de olabilir (şirdenin aşırı dolu olması, listeriosis, tetanoz). Buzağı ve danalarda süreğen gaz birikmesine nispeten daha sık rastlanır. Bu konu üzerinde daha aşağıda özel olarak durulacaktır


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı1.1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı Belirtileri :1.2 Hayvanlarda …

2 Yorumlar

  1. İneğin işkembesi çalışmıyor muş. Nasıl bir tedavi uygulamam gerekli

    • Sorunuzu biraz geç gördüm kusura bakmayın öncelikle neden çalışmadığını tespit etmek lazım. HAzımsızlıktan dolayı böyle bir problem ile karşılaşıyorsanız günlük 100 gr kadar rumensac vererek çözüme ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.