Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Büyükbaş Hayvancılık / Büyükbaş Hayvan Hastalıkları / İneklerde Basit Hazımsızlık (Basit İndigesyon) Tedavisi
İneklerde Basit Hazımsızlık (Basit İndigesyon) Tedavisi

İneklerde Basit Hazımsızlık (Basit İndigesyon) Tedavisi

İneklerde Basit hazımsızlık

Yapılan basit bir hazımsızlık teşhisi akut (birkaç günde) gelişen bir hazımsızlıkla ilgilidir. En belirgin özelliği işkembedeki mikroorganizmaların sindirim işleminde görülen bozukluklardır.

Basit Hazımsızlığın Sebepleri

Basit hazımsızlıkların pek çok sebebi bulunur ve genellikle tek bir hayvanda, aldığı besinlere, hayvanın kendisine ve işletmedeki şartlara bağlı pek çok faktör bir arada etkili olur.

Besinler değişikliğe uğramış (örneğin çürümüş, küflenmiş, donmuş silaj yem), sindirilmesi zor (örneğin lignin ve selüloz bakımından zengin, fermente olabilen şekerler ve çözünebilir azot bakımından fakir kaba yem) olabilir. Hayvanın su içmesi de önemli rol oynar: İçilen suyun kalitesi kötü olabilir (organik pislikler veya ciddi düzeyde mikrobik kirlenme), hayvanın içtiği su miktarı yetersiz olabilir (su kaplarının veya yalakların küçük olmasına, ahırda tutulan hayvanlar için konulan suyun donmasına veya meraya salınmış hayvanların su içtikleri kaynakların kurumasına bağlı eksiklik).

Sığırlara bağlı faktörlere gelince, bunlar, obur bireylerin aşırı yem tüketmesiyle veya sindirim sisteminin işleyişindeki bir sıkıntıyla açıklanır. Örneğin gebeliğinin son dönemindeki ineğin rahmi karın bölgesinin büyük bölümünü işgal ettiğinden, besinin sindirim sisteminden geçişini zorlaştırır. İşletmede var olan şartlar da önemli rol oynar.

Bir geçiş süreci gözetilmeden aniden yapılan yem değişikliği sonucunda işkembedeki mikroorganizmalar buna ayak uyduramaz. Sığırların bireysel olarak aşırı besin tüketmesi uygunsuz barınak şartlarıyla (örneğin kapanlı yemlikler için yeterli alan olmaması, hayvan başına yemlik uzunluğunun yetersiz olması), kaba veya konsantre yemlerin veya suyun düzensiz dağıtılmasıyla ilintilidir.

Hayvan besinlerine antibiyotik eklenmesi, ek besinler verilmesi de basit hazımsızlığa yol açabilir (özellikle bunlar aşırı dozda verilmişse).

İneklerde Basit Hazımsızlık (Basit İndigesyon) Tedavisi

İneklerde Basit Hazımsızlık (Basit İndigesyon) Tedavisi

Basit Hazımsızlığın Ortaya çıkma şartları ve belirtiler

Tek tük vakalar halinde görülen basit hazımsızlık daha çok genç ve yetişkin sığırlarda izlenir.

Hazımsızlığa bağlı belirtilerden ((iştahın ve geviş getirmenin azalması, bazen hafif gaz birikmesi) başka, hayvanın sol böğrünün elle derin muayenesinde işkembe içeriğinde anormallik fark edilir. En ağır vakalarda işkembe hareketleri yavaşlar veya tamamen durur. Bazen belli düzeyde sıvı kaybı ve bir gözde hafiften “içeri kaçma” (enoftalmi) gözlenebilir. Hayvanın dışkısı kuru, miktarı azdır, bazen de hiç dışkılamaz olur. İlerleyen birkaç gün içerisinde sıklıkla kötü kokulu ishal görülür ki bu da hastalığın iyileştiğini gösterir.

Basit Hazımsızlığın Kontrol altına alınması

Tedavi birtakım önlemlerin bir arada alınmasını gerektirir:

Hijyen: Hayvana diyet uygulanır ve kolayca içebileceği su verilir;

Verilecek ilaçlarda aşağıdaki hedefler gözetilir:

  • Ağız (“drencher”) veya damar yoluyla sıvı eksikliğinin giderilmesi,
  • Kalsiyum ve potasyum tuzlarının ağızdan verilmesiyle işkembe içeriğinin dışarı atılmasının sağlanması, kabızlık aşamasında müshil veya yumuşatıcıların verilmesi, işkembe hareketlerini normale çevirecek maddelerin (kusturucu ilaç türevleri) verilmesi,
  • İşkembenin mikroorganizma popülasyonunun gelişmesi için uygun substratların (mineraller, oligoelemanlar, vitaminler, kolay sindirilebilen besinler) verilmesi veya işkembe içeriğinin normal bir mikroorganizma popülasyonuyla yeniden aşılanması.

Hastalığın önlenmesi tespit edilen risk faktörlerine bağlıdır. Hayvanlara iyi muhafaza edilmiş, kolay sindirilebilen besinlerin verilmesi. Yeterli miktarda ve kalitede su içirilmesi ve yem değişikliğine giderken geçiş sürecine dikkat edilmesi mutlaka gereklidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı1.1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı Belirtileri :1.2 Hayvanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.