Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Büyükbaş Hayvancılık / Büyükbaş Hayvan Hastalıkları / İnek Şirden Ülserleri Hastalığı Nedir
İnek Şirden Ülserleri Hastalığı Nedir

İnek Şirden Ülserleri Hastalığı Nedir

İnek Şirden Ülserleri Hastalığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Şirden ülserleri şirden duvarında doku kayıplarıyla tanımlanır. Ülsere bağlı doku kaybı yoğunluğu çeşitlilik gösterir ve mekanizması henüz bilinmemektedir. Hastalığın klinik belirtileri, hiç belirti vermemekten ağır belirtilere kadar değişen bir yelpazededir ve hayvanın canını kurtaracak tıbbi müdahaleler gerekebilir.

İnek Şirden Ülserleri Hastalığı Sebepleri ve risk faktörleri

Şirden ülserlerinin sebepleri çok az bilinmektedir. Bazı besin faktörleri (rasyonun enerji değerinin çok yüksek olması, buzağıda bakır, demir eksikliği), çevresel faktörler (soğuk ve rutubet, aşırı sıcaklar), işletme yönetimi faktörleri (her türlü stres), enfeksiyon faktörleri (clostridia, diplokoklar, mantarlar) sayılabilir.

İnek Şirden Ülserleri Hastalığı Ortaya çıkma şartları ve belirtileri

Bu hastalığa her türlü üretim sisteminde, her yaştan sığırda rastlanabilir, ama kasaplık danalar, işletmede yetiştirilen ve meraya çıkarılan danalar ve süt inekleri bu hastalığa daha yatkındır. Vakalar genellikle tek tük görülür, ama bazen de aynı ahırda veya aynı bölmede tutulan hayvanlarda birden fazla vaka görülebilir.

İnek Şirden Ülserleri Hastalığı Nedir

Üç tip ülser vardır:

  1. Delici ve kanamalı olmayan ülserler: Bu ülserlerin akut tipleri karın ağrılarına (kolikler, göz çevresinde halka, hayvan köprü kemeri gibi durur, karnı hafifçe gergindir), süreğen tipleri ise fazla göze çarpmayan belirtilere (düzensiz iştah, solgun kıllar) yol açar;
  2. Delici olmayan ama çok kanamalı ülserler: Kansızlığa (solgun renkli mukoza) ve dışkıda koyu renkli sindirilmiş kan görülmesine yol açar;
  3. Birkaç saat içinde ölüme veya süreğen peritonitise yol açan delici ülserler: Hayvanın beslenmeyi kesmesine, hazımsızlığa ve gaz birikmesine sebep olurlar.

Şirden ülserleri belirtilerinin tümü pek çok başka sendromun ayırt edici teşhisinde hesaba katılmalıdır:

  • Karın ağrıları (yetişkin sığırda travmatik retiküloperitonitis, kolikler);
  • Sindirim sistemi kanaması (hemorajik barsak sendromu ve yetişkin sığırda barsak invaginasyonu);
  • Süreğen hazımsızlık/gaz birikmesi;
  • Ani ölüm.

İnek Şirden Ülserleri Hastalığı Tedavisi

Hastalığın tedavisi için hayvana ağızdan antiasitler (kalsiyum karbonat, magnezyum, sodyum bikarbonat) ve gastrik pansumanlar (kil) verilir, ayrıca, sıvı kaybını yerine koymak üzere, damardan serum verilir. Herhangi bir enfeksiyon ihtimaline karşı antibiyotik tedavisi de yapılabilir.

Aşırı kanama ve kansızlık durumlarında, hayvana kan nakli yapılabilir. Delici ülserlere karşı cerrahi bir tedavi de düşünülebilir. Buna yönelik tıbbi tedavi çekinceli olup genellikle olumsuz sonuç verir.

İnek Şirden Ülserleri Hastalığın önlenmesi

Hastalığı önleme yöntemleri rasyonun kalitesine ve besin değişikliğinin belli bir sürece yayılmasına, en çok da lifli besin oranına (süt inekleri) ve stres kaynaklarının azaltılmasına (buzağılar) dayanır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı1.1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı Belirtileri :1.2 Hayvanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.