Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Buzağı Ölümleri

Buzağı Ölümleri

Buzağı Ölümlerini Nasıl Önleriz?

: Bazı konuları ihmal etmezsek buzağılar ölmez. Buzağıların ölümleri “kader” değildir. Veteriner hekimliğin elindeki olanaklar artık buzağı ölümlerini önlemeye yetecek düzeydedir.

Buzağıların ölümüne sebep olan başlıca problemler , öksürük (zatürre=pneumoni), çoklu eklem yangısı ( poliarthrit), göbek yangıları ve güç doğumlardır. Bunların arasında ise ishal ve zatürre önemli ölçüde kayıplara sebep olur.

Buzağılar küçük ve duyarlıdırlar. Hastalıklardan kurtulmaları kolay değildir. Çoğunlukla yapılan masraf ve gayretler boşa gider. Buzağıyı kaybederiz. Yapılması gereken koruyucu önlemleri almaktır. Hastalanan buzağının tedavi edildiği vakalar olsa bile, gerçek verimine hiçbir zaman ulaşamayacağını bilmek gerekir.

Buzağılar basit ama etkili yöntemlerle hastalıklardan korunabilirler.

Buzağı Ölümleri

Buzağı kaybetmemek için 10 emir.

1- Kuru ve Temiz

Sürü yönetiminin temel ilkelerini her yerde uygula. Barınak, biberon ve kovalar Kuru ve Temiz olmalı.

2- Doğum öncesi anneye aşı, doğum sonrası yavruya antiserum .

Kuru dönemde yapılması gereken aşıları eksiksiz, hiçbirini ihmal etmeden yap.

3- Göbek kordonunun tercihen iyotlu bir solüsyona batır.

4- Buzağıyı annesinin ve büyüklerin yanından ayır. Ayrı bir bölmeye koy.

5- Ağız sütünün eksiksiz alınmasını sağla ve takip et.

6- Barınak havalandırmasına dikkat et.

Temiz hava ve temiz suyu eksik etme.

7- Buzağıdan profesyonel yardımı esirgeme. Özellikle sütten kesme dönemi stresinde buzağıların kısa bir süre desteğe ihtiyacı olduğunu unutma (!)

8- Kuru dönemde anne adaylarına antiparaziter ilaç uygulamasını ihmal etme.

9- Güç doğum sebebiyle buzağıların (ve hatta annelerin) kaybına sebep olmayacak şekilde, kolay doğum boğaları seç. Özellikle düveleri yağlandırmaktan kaçın.

10- Buzağılardan gözünü ayırma. Sıklıkla kontrol et. Hasta olduğu fark edilen buzağıya derhal müdahale ederek, ağızdan rehidrasyon tozları vererek problemin büyümesini engelle.

Yukarıda sayılanlar tam olarak yapılırsa basit, ucuz ve garantili bir şekilde buzağı kayıplarından kurtulmuş oluruz. Buzağıların yaşamındaki ilk iki saat çok önemlidir. İlk 2 saat gerekli özeni gösterirsek buzağı kaybetmeyiz.

Buzağı Ölümleri

Tarım Bakanlığının “Kamu Spotu” ile üreticilere yönelik bir duyuru yapması çok yerinde olacaktır. Buzağı (yavru) kayıplarının “Kader” olmadığı, koruyucu önlemlerle buzağı kayıplarının önlenebileceği, buzağıların ileride düve ve dana olarak ülkemizdeki ihtiyacı karşılayacağı, bizleri zaman zaman yaşadığımız “ithalat” gereksiniminden kurtaracağı konusunda dikkat çekici kısa bir film ile mesaj verilmesi büyük yarar sağlayacaktır. Korunma amacıyla en yakın veteriner hekim veya veteriner örgütüne başvurulması halinde buzağıların ölmeyeceği bilgisi üreticilere aktarılmalıdır.

Türkiye’de Buzağı Ölüm Oranı

Türkiye buzağı doğum-ölüm oranlarında dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Dünyada yeni doğan buzağılarda ölüm oranı yüzde 2 iken Türkiye’de bu oran yüzde 12 seviyesinde.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı1.1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı Belirtileri :1.2 Hayvanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.