Pazartesi , Mart 15 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Büyükbaş Hayvancılık / Büyükbaş Hayvan Hastalıkları / Buzağı Difterisi Hastalığı Teşhis ve Tedavisi
Buzağı Difterisi Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Buzağı Difterisi Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Buzağı Difterisi Teşhis-Tedavi ve Tanı Nasıl Yapılır

Buzağılarda nefes alıp verme zorluğu, dilde, yanakların iç kısmında, gırtlakta, yutakta, soluk borusunda ödem ve ülserlerle kendini gösteren bir hastalıktır.

Hırıltılı solunum, buzağının soluğunu rahatlatmak amacıyla boynunu ileriye doğru uzatması tipik belirtilerdir. Buzağının nefesi çok kötü kokar, nefes alıp verirken ıslık sesi duyulur. Hastalık etkeni Fusobacterium necrophorum adı verilen bir bakteridir. Eskiden Spherophorus necrophorus denilen bu mikroorganizma buzağıların difteri hastalığı dışında, meme deliklerinde kabuklanma, ayak çürüğü, karaciğer apsesi gibi hastalıklarda da karşımıza çıkar. Bu mikroorganizma diğer hayvanlarda, örneğin; yabani geviş getirenlerde, özellikle geyiklerde de hastalık yaptığı gibi, atlarda da hastalığa sebep olabilir. Fusobacterium ailesinden benzer mikroplar insanlarda da hastalık yapan bir etkendir.

Buzağı difterisinin hazırlayıcı sebepleri arasında hap yutturma sondalarının yanlış kullanımı ile ağız ve dilde yaralanma, aşırı sert yapıda kaba yemlerle ağız, yanak ve dilde sıyrıklar sayılabilir. Ancak; en çok görüldüğü zaman dilimi azı dişlerinin çıktığı günlerdir. Mikroorganizma azı dişinin çıkmak üzere dişetini patlattığı günlerde o bölgeye yerleşiyor.

Buzağı Difterisi Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Buzağı Difterisi Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Buzağı difterisi hijyenik koşulların iyi olmadığı, mama kaplarının, kovaların iyi temizlenemediği durumlarda hızla yayılabilir. Tedavisinde gecikme olan buzağılar 2-7 gün içerisinde ölürler.

Buzağılarda difteri 2 şekilde görülebilir. Ağızda ve yutakta. Ayırıcı tanıda; hastalık ağızda yabancı cisim, ağız yangısı (Stomatitis) solunum yolu enfeksiyonu ve şap hastalığı ile karıştırılabilir. Hastalık çoğunlukla ikincil problemlerle kombine olur. Yutma bozukluğu yüzünden yutak bölgesinde biriken akıntıların akciğere kaçması en önemli komplikasyondur. Bu durumda hastalık aspiration pneumonisi olarak karşımıza çıkar ve ölümcül bir hal alır.

Erken teşhis ve tedavi iyi sonuçlar verebilir. Geciktikçe tedavi şansı azalır. Hastalığın antibiyotik ve antiinflamatuvar (yangı giderici) kombinasyonlarıyla tedavisi mümkündür. Hastalıktan buzağıları korumanın yolu temizlik, dezenfeksiyon kurallarına tam uyulmasından geçer.

Hijyenik koşullar iyice gözden geçirilmeli, eksik ve ihmaller düzeltilmelidir.

İlk hasta olan buzağı derhal diğerlerinden ayrılmalı, tedaviye hızlı şekilde başlanmalıdır. Hastalık zatürre ( pneumoni) ile karışabilir veya birlikte seyredebilir. O sebeple buzağılar mutlaka düzenli olarak gözlenmelidir.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı

Makalede Neler Var ?1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı1.1 Hayvanlarda Sidik Zoru Hastalığı Belirtileri :1.2 Hayvanlarda …

2 Yorumlar

 1. Buzağı bu belirtilerde 4 gündür birşey yemiyor ağzından hortumla besliyoruz hayvan eridi gitti ne yapmamız gerekiyor paylaşırsanız sevinirim

  • Yüksek ateş
   Öksürük Depresyon ve iştah kaybı
   Nefes almada zorluk, çiğneme ve yutma
   Şişmiş boğaz
   Dil damak ve yanak içinde derin ülserler

   Bu belirtiler mevcut mu buzağınızda. Ayrıca nefesinden kötü kokular geliyormu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.