Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Arıcılık / Polen Nasıl Toplanır
Polen Nasıl Toplanır

Polen Nasıl Toplanır

Polen ve Polen Hasadı

Polen Nasıl Toplanır; Polen, çiçekli bitkilerde çiçeklerin erkek organlarınca üretilip dişi organın döllenmesini sağlayan bitkilerin erkek cinsiyet hücreleridir. Arıların ekmeği olup kendisi yer, yavrularına yedirir ve fazlasını da depolar. Arılar beslenme ve özellikle yavru büyütmek için mutlaka polene ihtiyaç duyar. Polen olmadan koloni kuluçka faaliyetini sürdüremez ve işçi arılar arı sütü salgılayamaz.

Polenin Özellikleri

Polenin kimyasal yapısı, rengi, tadı, kokusu ve şekli bitki türüne göre değişir.

Çoğunlukla sarı renkli olup siyah, mor, pembe renkli polenlere de rastlamak mümkündür.

Ayrıca balın kaynağı, balda bulunan polenlerin analizi ile belirlenmektedir.

Polen kıymetli bir protein, vitamin ve mineral madde kaynağıdır.

Polen içerisinde insanlar için gerekli olan aminoasitler yanında A, B kompleks, C ve E vitaminleri, K, Na, Ca, Mg, P, S, Al, B, Cl, Cu, I, Fe, Mn, Ni, Si, Ti, Zn mineralleri bulunur.

Polen Nasıl Toplanır

Polen toplanacak arılıklarda veya yakınlarında zirai mücadele ve kalıntı yapabilecek ilaçlama yapılmamış olmalıdır. Polen, kolonilerden polen tuzağı adı verilen düzeneklerle alınır. Bal arılarının topladığı polenler, arı kovana girerken tuzaktan geçmesi sağlanarak hasat edilir. Kovana monte ediliş yerine ve yapısına göre çok değişik tipte polen tuzakları vardır. Tuzaklar, kovan içindeki ve dışındaki pislik ve kırıntıların polene bulaşmasını engelleyecek özellikte işçi arıların; bacak, kanat ve diğer organlarına zarar vermeyecek yapıda olmalıdır.

Polen tuzağı nasıl çalışır; Polen tuzağı, kovana dışarıdan herhangi bir yük taşımayan bir işçi arının içerisinden kolayca geçebileceği büyüklükte gözenekleri bulunan bir ızgara levhadır. Levhanın göz çapı büyüklüğü polenin hasat edilmesinde önemlidir. Göz çapı büyüklüğü arı ırklarına göre değişmekle birlikte ortalama 5mm‟dir.

Polen hasat miktarı; koloninin tarlacı arıları, yaş dağılımı, tuzak tipi, iklim, bitki tür ve çeşit zenginliği gibi birçok etmene bağlı olmakla beraber, kovandan günlük ortalama 50-300g arasında değişen miktarlarda polen hasat edilebilir.

Polen Nasıl Toplanır

İşçi arı polen yükü ile kovana döndüğünde ızgaradan geçerken polen yükleri bacakları üzerinden tuzağa düşer ve polen birikme bölmesine dökülür. Polen birikme kapları güneş ışıklarına, yağış ve rüzgârlara karşı korunaklı yerde olmalıdır. Tuzak akşamüstü kovana konulmalı ve diğer gün ortasına doğru alınmalıdır.

Kolonilerin strese girmemesi ve verimin düşmemesi için polen tuzağı kullanımı gün aşırı olarak yapılmalıdır. Bir arı kolonisinden polen üretimi amacıyla sezon boyunca üç hafta yararlanılır. Aksi takdirde koloni gıda yetersizliği ile karşılaşabilir. Özellikle arıcılık sezonunun başında ve uzun süre kullanılır ise koloni yeterli işçi arı popülasyonu oluşturamaz. Tuzaklar arıların yoğun çiçek tozu buldukları dönemde kullanılmalıdır.

Polenin Saklanması

Kurutulan polenler cam kavanoza konularak buzdolabı koşullarında saklanmalıdır. Kurutulan polenler önemli düzeyde besin ve sindirilebilme özelliğini kaybettiğinden dolayı en uygun saklama şekli, hasat edilmiş taze polenin buzdolabı poşetleri içerisinde -18 dereceye ayarlanmış derin dondurucuda yaş olarak saklanmasıdır.

Polen, vakum altında dondurularak saklanabilir. Tüketileceği zaman ihtiyaç kadar derin dondurucudan çıkarılıp kullanılmalı, çözdürülen polen en kısa sürede tüketilmelidir.

Temizleme işleminden sonra polenler istenen ölçülerdeki torbalara doldurulur. Torbaların boş olan kısımları CO2 ile doldurularak polen içindeki havanın çıkarılması sağlanmalıdır. Bu işlem sonrasında oda sıcaklığında depolanan polenler, içinde bulunabilecek güve kelebeği ve benzeri zararlılara ait yumurtalardan çıkabilecek larvalar CO2 ile boğulup öleceğinden zarar veremeyecek ve polenler uzun süre bozulmadan saklanabilecektir. Polenler, koyu renkli cam kaplar içinde ışıksız ve serin yerlerde depolanmalıdır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Propolis Nasıl Üretilir

Propolis Nasıl Üretilir

Propolis Hasadı Propolis Nasıl Üretilir Propolis Nedir ; çam, meşe, huş, okaliptüs, kavak, kestane vb. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.