Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Arıcılık / Balmumu Nasıl Üretilir
Balmumu Nasıl Üretilir

Balmumu Nasıl Üretilir

Balmumu Üretimi

Balmumu Nasıl Üretilir; Balmumu ana maddesi bal olup 13-18 günlük işçi arıların karın halkalarının alt yüzündeki balmumu salgı bezlerinden salgılanır. Karın halkaları arasından çıkarken hava temasıyla katılaşarak pulcuk haline geçer. Salgılandığı anda beyaz renkte olup sonrasında sarı renge dönüşerek koyulaşır. Arılar bu maddeyi; yavru yetiştirmek, bal ve polen depolamak üzere gerekli depo gözlerini örmek için üretir. Arılar önce bal yer sonra 35 °C’de zincir şeklinde salkım oluşturarak mum salgılar. Mum pulcuğu karın halkalarından ayaklarla çeneye aktarılır. Çenede işlenen balmumu petek örmede kullanılır.

Balmumunun Özellikleri

Saf balmumu ağızda çiğnendiğinde dişlere yapışmaz. Kötü tat ve aroma vermez. Sudan hafif olup suyun yüzüne çıkar. Saf balmumu ateşe atılırsa tamamen yanar ve ortama güzel bir koku yayılır.

Balmumu suda erimediği halde eter, kloroform ve benzen gibi çözücülerde erir. Terebentin içinde tamamen erir. Kimyasal yapısında; alkali esterler (%72), serbest yağ asitleri (%14), hidrokarbonlar (%11), serbest alkoller (%1) ve bilinmeyen maddeler (%2) bulunur. Ergime sıcaklığı 64,5 °C olup yoğunluğu 0,95’dir. Bu nedenle eritildiğinde su üzerinde toplanır. Balmumu bazı buharlaşabilen kimyasal maddeleri kolayca emer. Bu yüzden mumun depolandığı ortamda böcek öldürücü zehirler bulundurulmamalıdır.

Balmumu Elde Etme Yöntemleri

Balmumu nasıl üretilir; Arıların 1 kg mum üretmeleri için 10 ile 15 kg arasında bal tüketmeleri gerekir. Bu da bal mumunun ne kadar kıymetli olduğunu göstermektedir. Bunun için en ufak petek kırıntısı ve mum parçaları ziyan edilmemelidir. Ayrıca mum tasarrufu için süzme bal üretimi yapılmalıdır. Bal mumunun uzun müddet saklanması ve işlenebilmesi için içindeki yabancı maddelerden (posasından, polenden) arındırılması gereklidir. Bu sızdırma işlemi ile olur.

Petekler doğrudan güneş ışığı ve ısısı ile eritilerek balmumu üretilebilir. Ancak en çok kullanılan yöntem kaynatarak sızdırma yöntemidir.

Balmumu Nasıl Üretilir

Camekân Kullanılarak Balmumu Elde Edilmesi

Hem arı bakımları esnasında artan petek parçaları hem de eski ve bozuk petekler camekânlı aparatlara konularak mum ayrıştırılır. Çıkan mumlar biriktirilir. Arılıkta mutlaka güneş ısısından faydalanarak mum ayrıştırılan camekân kullanılmalıdır.

Petekleri Kaynar Su İçerisinde Eriterek Balmumu Elde Etme

Mumları ayrıştırılacak eski, kırık ve iptal edilecek petekler çerçevelerden kesilerek çıkartılır. Eritilecek mumun miktarına göre uygun büyüklükte bir kazana su konularak ısıtılır. Su ısındığında telis çuvalın içerisine mumu ayrıştırılacak petekler kazandan taşmayacak şekilde doldurulur. Sıcak suyun etkisiyle mum, çuvaldan su yüzeyine çıkmaya başlar. Sürecin hızlandırılması için çuvalın petekler yumuşadıkça sıkıştırılması mumun daha çabuk çıkışını sağlar. Su üzerinde kahverengi sıvı halde hafif köpük şeklinde beliren mum, uygun metal kaplarla suyun yüzeyinden alınır. Bu işlemleri yaparken koruyucu eldiven takılmalıdır. Mum eritme işlemi sürdükçe üst tabakadan mum alma işlemine devam edilmelidir.

Balmumu Nasıl Üretilir

Alınan sıvı mum uygun kaplara hafifçe dökülür. Soğuyan sıvı mum katılaşır. İyice sıkılan telis çuvalın mum çıkışı sonrası içinde biriken artık ve teller daha sonra yakıt olarak kullanılmak üzere uygun bir yere dökülür.

Ham mumlar değerlendirilmek üzere depoya kaldırılır. Depoda mutlaka dış etkenlerden korunmak üzere şeffaf poşetlerde saklanmalıdır. Depodaki mumlar bahar aylarında temel petek değişiminde kullanılacaktır ve arı işletmesi girdilerine katkı sağlayacaktır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Propolis Nasıl Üretilir

Propolis Nasıl Üretilir

Propolis Hasadı Propolis Nasıl Üretilir Propolis Nedir ; çam, meşe, huş, okaliptüs, kavak, kestane vb. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.