Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Arıcılık / Arı Zehri Nasıl Üretilir
Arı Zehri Nasıl Üretilir

Arı Zehri Nasıl Üretilir

Arı Zehri Üretimi

Arı Zehri Nasıl Üretilir; Arı zehri açık renkte, kokusuz, tadı acı, suya benzer sıvı bir maddedir. Arı zehrinin %88’i su olup oda sıcaklığında ağırlığının %30-40’nı kaybeder ve rengi açık sarıya dönüşür. Bir arının iğne kesesinde 0,3mg yaş zehir bulunur. Bu zehirden 0,1mg kuru arı zehri üretilebilir. İnsan için LD50 = 2,8 mg/kg arı zehridir.

Arı Zehri Nasıl Üretilir

Zehir toplama işleminde günümüzde standart olarak elektroşok yöntemi uygulanmaktadır. Koloniye elektroşok uygulaması ile arıların derhal arılıkta bulunan diğer arı ve kolonilere alarm vererek çevredeki insanlara saldırmalarına neden olmaları bu yöntemin en sakıncalı yönüdür. Üç günde bir kez zehir toplanan kolonilerde %14 oranında bal kaybı olmaktadır. Elektroşok yönteminin en etkin toplama periyodu üç gün arayla 15 dakika uygulanması olup 2-3 hafta sonra aynı işleme tekrar başlanabilir.

Bu sistemde cam levha üzerine ince elektrik telleri gerilmiş bir alet kullanılır. Arılar elektrik tellerine bastığında verilen elektrik ile hafifçe uyarılır ve cam plakayı sokmaya çalışarak zehrini bırakır. Bırakılan zehir cam plaka üzerinde hızla kurur. Kuruyan zehir bıçak veya jilet ile kazınarak çıkartılır.

Arı zehrinin kuru olarak elde edilmesi sırasında yüksek yoğunluklu zehrin solunması veya değmesinden korunmak için koruyucu eldiven, gözlük ve toz maskesi kullanılmalıdır. Kuru 1g arı zehri elde edebilmek için en az bir milyon iğneye gereksinim vardır. Arılardan 1g zehir elde edebilmek için iki saat süreyle yirmi koloniden zehir toplanmalıdır. 20.000 koloniden 1kg arı zehri elde edilebilir. Arı zehri üretimi zor ve pazarı sınırlı olduğu için sözleşme yapmadan üretilmesi söz konusu değildir.

Arı Zehri Nasıl Üretilir

Arı Zehrinin Kullanıldığı Alanlar

Arı zehirinin kullanılma alanları ve ticaret hacmi diğer arı ürünlerine göre daha sınırlıdır. Arı zehiri arılarca koloninin düşmana karşı savunulmasında, ve ayrıca apiterapide arı zehirine karşı bağışıklık sisteminin geliştirilmesinde ve romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Arı zehiri, Amerika’da eczanelerde tablet olarak satılmakta ve ilgi görmektedir.

Arı Zehirinin Yapısı

Arı zehiri, işçi arılarda zehir bezlerince üretilip zehir torbasında depolanır. Hücreden yeni çıkmış arıların zehir üretme yetenekleri çok az olup 12 günlük olduklarında en yüksek üretim kapasitesine ulaşırlar ve 20 günlük olduklarında zehir üretme yeteneklerini kaybederler. Ancak kışlayan arılarda bu yetenek yok olmaz. Bir işçi arı, ömrü boyunca 0.3 mg dolayında zehir üretir. Sokma sırasında iğnesini sokulan canlı üzerinde bırakan arı, daha sonra ölür. Bir anlamda, işçi arı kendisini ve kolonisini korumak için ölümü göze alır.

Arı Zehrinin Saklanması

Kuru arı zehri başta olmak üzere elde edilen tüm zehir preparatları soğutucularda veya dondurulmuş olarak koyu şişelerde saklanmalıdır. Kuru arı zehrinin birkaç haftadan daha uzun bir süre buzdolabında saklanması sakıncalıdır. Sıvı zehir veya sulandırılmış zehir, koyu cam şişelerde ve ağızları sıkıca kapatılarak kuru zehir gibi saklanabilir.

Arı zehiri fiyatı;Dünya piyasalarında arı zehri fiyatı 1990 yılında 100-200 Dolar arasında değişmekteydi.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Arı Sütü Nasıl Sağılır

Arı Sütü Nasıl Sağılır

Makalede Neler Var ?1 Arı Sütü Hasadı1.1 Arı Sütünün Yapısı1.2 Arı Sütü Üretimi1.2.1  Yüksüklerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.