Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Petek (Mum) Güvesi

Petek (Mum) Güvesi

Petek (Mum) Güvesi İle Mücadele

Petek (Mum) Güvesi tüm dünyada arıcıların peteklerini korumada sıkıntıya düştükleri önemli bir zararlı olarak tanınır. Mum güvesinin peteklere, dolayısı ile ekonomiye verdiği zararı önlemek için kullanılan naftalin Paradichlorobenzen, Etilendibromit, toz kükürt vb. kimyasallar mum güvesinin gelişmesini dolayısıyla peteklerin tahribatını önler ancak peteklerde kalıntı bırakırlar. İnsan sağlığı için tehlikelidir.

Petek-Mum Güvesi Parazitin Özellikleri

Büyük Petek Güvesi (Galleriamellonella) ve Küçük Petek Güvesi (Achroiagrisella) olmak üzere iki türü vardır. Büyük petek güvesi daha zararlıdır. Petek güvesi özellikle sahil şeridindeki arılıklarda daha sık görülür ve ciddi tahribatlar oluşturur.

Ergin güve kelebeklerinin dişi ve erkekleri doğumlarından sonraki ilk 24 saatten itibaren akşam saatlerinde çiftleşirler. Yumurtalarını bırakmak üzere akşam saatlerinde açarak özellikle zayıf kovanlara girerler. Çiftleşmeden 1-2 gün sonra yumurtlamaya başlayan dişiler, yumurtalarını 20 ile 100 yumurtalık diziler halinde kovan içindeki çatlaklara, arıların ulaşamadığı boşluklara, petek çerçeveleri ile kovan duvarı arasına ve peteklere bırakırlar.

Güvenin larvası zayıf kolonilerin peteklerinde ve balı süzülmüş peteklerin saklanması sırasında, peteklerdeki balmumu ve polenle beslenerek petekleri tahrip eder. Koloni güçlü olduğu ve tüm petekler arılarla sarılı olduğu sürece koloni içinde zarar veremez. Bu yönüyle koloni içinde bulunan peteklerin tümünün arılarla sarılmış olması güvenin çoğalmasını önler. Güve sorunu ve tahribatı daha çok balı süzülmüş peteklerin saklanması sırasında görülür.

Petek (Mum) Güvesi

Petek-Mum Güvesi İle Mücadele

Balı süzülmüş peteklerin korunmasında fiziksel, kimyasal ve biyolojik metotlar kullanılabilir. Peteklerin 10 °C’nin altında örneğin soğuk hava depolarında saklanması peteklerde bulunan güve yumurtalarının açılımını ve larva gelişimini engeller. Peteklerin -12 °C’da 3 saat,-15 °C’da 2 saat veya -7 °C ısıda 4,5 saat bekletilmesi ile petekte bulunan yumurta da dâhil olmak üzere bütün gelişme dönemlerindeki güveler ölür.

Kimyasal mücadele olarak peteklerin saklandığı muhafazalı odalarda 1m3 hacim için 50g toz kükürt yakılarak peteklerde bulunan güve larvaları, pupaları ve yetişkinleri öldürülebilir. Bu uygulamada güve yumurtaları ölmediği için uygulamanın sıcaklığa bağlı olarak tekrarlanması gereklidir. Kimyasal mücadele olarak arıcılar arasında sıkça görülen naftalin kullanılmamalıdır. Kanserojen ve petrol ürünü olan naftalin bal ve balmumunda kalıntı bırakmaktadır. Biyolojik mücadele olarak uygulanan Bacillusthuringiensis’in temel peteklere katılması dış ülkelerde uygulanmakta olup ülkemizde bu uygulama henüz yapılmamaktadır.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Arılarda Nosema Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Arılarda Nosema Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Arılarda Nosema Hastalığı Nosema hastalığı; Nosema apis ve Nosema ceranae adında iki farklı tür etmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.