Cumartesi , Nisan 11 2020
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Arıcılık / Arı Hastalık ve Zararlıları / Arılarda Varroa Hastalığı
Arılarda Varroa Hastalığı

Arılarda Varroa Hastalığı

Arılarda Varroa Hastalığı İle Mücadele

Arılarda Varroa Hastalığı; Ülkemiz arıcılığını 1978 yılından bu yana tehdit eden Varroasis, arıların haemolenfini emmek suretiyle onları zayıflatmakta, iş yapabilme kabiliyetini azaltmakta bunun sonucunda arıdan elde edilecek ürünlerin azalmasına veya şiddetli enfestasyon durumlarında kolonilerin sönmesine neden olmaktadır. Ayrıca pek çok viral, fungal ve bakteriyel etkenin koloni ve koloniler arasında yayılmasına veya etkilerinin artmasına sebep olarak da yine verim de azalmaya veya koloni sönmeleri gibi hazin sonuçlarla karşı karşıya bırakmaktadır.

Arılarda Varroa Hastalığı Etkeninin Özellikleri

Bu hastalık, Varroadestructor adlı bir dış parazitin sebep olduğu, hem yetişkin arıda hem de yavruda zarar oluşturan, çok hızlı gelişmesi ile tüm dünya üzerine yayılan ve mücadele edilmediği taktirde kolonilerin sönmesine neden olan tehlikeli paraziter bir hastalıktır.

Varroanın dişisi oval görünümde ve koyu kahve renktedir. Vücut uzunluğu 1.1-1.3mm, eni ise 1.5-1.7mm arasında değişmektedir. Vücudun alt kenarı dört çift bacak ile çevrilidir. Ağız yapısı sokucu ve emicidir. Gerek ergin gerekse larva ve pupa döneminde arının kanını emerek beslenir. Bu nedenle arıya her dönemde zarar verir. Erkek Varroa, sarı-gri renkte yuvarlak görünümlü, dişi Varroaya oranla daha yumuşak bir kitin ile kaplıdır. Erkek Varroalar dişi ile çiftleşme sonrası öldüklerinden yetişkin arı üzerinde görülmezler.

Arılarda Varroa Hastalığı

Arılarda Varroa Hastalığı Oluşumu ve Belirtileri

Varroa üremesi ile arı popülasyonundaki artış birbirine bağlıdır. Varroanın kolonilerde üremesi ilkbahar kuluçka faaliyetiyle birlikte başlar. Sonbaharda bu faaliyetin sona ermesine kadar sürer. Kışı yalnızca ergin dişiler geçirir. Varroanın üreme ve gelişmesi kapalı yavru gözlerinde gerçekleşir. Ergin dişiler yavru gözlerinin kapanmasından hemen önce bu gözlere girerek iki gün sonra yumurta bırakmaya başlarlar. İlk 24 saatte yumurtalardan 6 bacaklı larvalar çıkar ve tüm gelişim erkeklerde 6-7 günde, dişilerde ise 8-10 günde tamamlanır. Gelişimini tamamlayan Varroalar kapalı yavru gözü içinde çiftleşirler. Çiftleşmeden hemen sonra erkek ölür. Dişiler ise beslenmeyi sürdürerek arıların gözden çıkması ile birlikte gözü terk ederler.

Ergin dişi Varroalar kışın 5-6 ay yazın ise 2-3 ay yaşarlar. Ergin dişi Varroanın yavru gözüne beş ve daha fazla yavru bırakması durumunda arı gelişmesini tamamlayamaz ve siyahımsı-gri renkte kanatsız olarak çıkar. Ancak bir görüşe göre kanatsızlığın doğrudan Varroaya bağlı olmadığı parazitin varlığında etkisini gösterebilen bir virüse bağlı olduğu belirtilmektedir. Varroa parazitinin gerek larva ve pupa gerekse ergin dönemde arının kanını emerek gelişme ve çalışma aktivitesini zayıf düşürmesi başka hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kolonideki Varroa tespiti pudra şekeri ile yapılabilir. Nemsiz pudra şekeri ile arılar zarar görmezler. Bir kavanoza bir parmak seviyesinde kuru pudra şekeri konur. Pudra şekeri üzerine yaklaşık bir parmak seviyede de işçi arı silkelenir. Kavanoz çalkalanmadan hafifçe çevrilir. Daha sonra arılar uçurularak pudra şekeri içerisindeki Varroalar sayılır. Çıkan Varroa sayısı önce 10 ile çarpılır. Daha sonra kolonideki çerçeve sayısı ile çarpılır ve arının üzerindeki Varroa sayısı bulunur. Örneğin 8 çerçeveli bir kolonide pudra şekerine üç Varroa düştü ise kolonide yaklaşık 240 Varroa mevcuttur. İlaç uygulamaları sonrasında da durum tespiti yapmak gerekir.

Arılarda Varroa Mücadelesi

Mücadele kullanılacak olan ilâçların özelliklerinin başında öncelikle insan sağlığı açısından güvenilir olması gelir. Sonra arıların sağlığı ve onlarda oluşabilecek yan etkilerin ya hiç olmaması veya en az olması istenir. Arılardan elde edilecek ürünlerde de hiçbir kalıntı veya koku bırakmamaları önemlidir. Veya kabul edilebilir en yüksek kalıntı düzeylerini geçmemeleri gerekir. Bunlar çevreye verilecek zararlarda da aranır.

Bir yöredeki arılarda Varroa mücadelesi aynı zamanda aynı metotla ve tüm arıcıların katılımıyla birlikte yapılması halinde daha etkin bir mücadele yapılmış olur.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Arılarda Nosema Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Arılarda Nosema Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Arılarda Nosema Hastalığı Nosema hastalığı; Nosema apis ve Nosema ceranae adında iki farklı tür etmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.