Salı , Mart 16 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Arıcılık / Arı Hastalık ve Zararlıları / Arılarda Nosema Hastalığı Teşhis ve Tedavisi
Arılarda Nosema Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Arılarda Nosema Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Arılarda Nosema Hastalığı

Nosema hastalığı; Nosema apis ve Nosema ceranae adında iki farklı tür etmenin neden olduğu ergin bal arılarında görülen son derece önemli ve yaygın bir hastalıktır. Hastalık etkeni bir protozoadır.

Arılar hastalık etkenine ait sporları bulaşık besinlerle alır. Sporlar arıların sindirim kanalında hızla çoğalır. Hastalığa yakalanan arıların karın kısmı şişer ve uzar. Mideleri şişkin, kıvrımları bozulmuş ve süt beyaz rengini alır. Hasta arılar kovan önlerinde ot ve çalılara tutunarak yürür ve kovan önünde kitlesel arı ölümleri görülür.

Arılarda Nosema Hastalığı Belirtileri

Nosema ceranae’ya bağlı hastalıkta, belirtiler önceden fark edilemez. Nosema apis’in aksine kovan içi ve çevresinde her zaman mikrobik ishal görülmez. Nadiren görülen ishal enfeksiyonun en son evresine gelindiğini ve enfeksiyonun şiddetini gösterir. Nosema ceranae enfeksiyonları hızlı (akut) seyreder ve ölümler ani olur. Nosema ceranae artık ülkemizde en yaygın görülen Nosema türü olup daha hızlı ve öldürücü seyretmektedir. Nosema sporları kovanda ve balda bir yıla yakın süre canlı kalabilir.

Hastalığın kesin tanısında hasta arının midesinin makroskobik veya mikroskobik incelenmesi gerekir. Teşhis, Nosema sp. sporlarını mikroskopta görerek yapılır.

Erişkin arılar hastalığa sporla kontamine su ve gıdayla ya da kovan temizliği sırasında kontamine dışkıyı uzaklaştırırken yakalanır. Hastalık etkeni taşıyan arılı, ballı ve yavrulu çerçevelerin sağlıklı kolonilere verilmesi hastalık bulaşmasında önemlidir. Sporlar alındıktan sonra orta bağırsakta çoğalır. Enfeksiyondan birkaç hafta sonra oluşan milyonlarca spor dışkı ile dışarı atılır.

Arılarda Nosema Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Arılarda Nosema Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Enfekte kolonilerde; davranış değişiklikleri, sindirim sistemi bozuklukları ve yaşam sürelerinde kısalma görülür. Hastalığa yakalanan arılar uçmaya çalışırlar, uçamazlar. Kovan önündeki ot ve çöplere tutunarak yürürler. Hasta arıların abdomenleri şiştiğinden ve uzadığından iğneleme refleksi azalır. Bağırsakları kirli beyaz ve mat renkte görülür. Kovan girişinde ölü arıların toplanması, koloni popülasyonunda ve bal üretiminde azalma, hatta kolonilerde sönme meydana gelir.

Nosema hastalığının önlenmesi ve tedavisinde antibiyotik uygulaması yapılır. Kekik suyundan yapılan şurupta tedavide kullanılabilir. Kolonilerin polen dışında polen yerine geçen kek karışımları ve kış aylarında salgı ballarıyla beslenmesi hastalığa sebep olabilen uygulamalardır. Hastalık görülen kovanların dezenfeksiyonuna dikkat edilmelidir.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Arı Yavru Çürüklüğü Hastalıkları

Arı Yavru Çürüklüğü Hastalıkları

Makalede Neler Var ?1 Arı Yavru Çürüklüğü Hastalıkları1.1 Arılarda Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığı1.2 Arılarda Avrupa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.