Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Arıcılık / Arı Hastalık ve Zararlıları / Arı Yavru Çürüklüğü Hastalıkları
Arı Yavru Çürüklüğü Hastalıkları

Arı Yavru Çürüklüğü Hastalıkları

Arı Yavru Çürüklüğü Hastalıkları

Arı hastalıkları, hastalığı oluşturan etkene göre; bakteriyel (Amerikan ve Avrupa yavru çürüklüğü, septisemi), fungal (kireç ve taş hastalığı), viral (kronik ve akut arı felci, tulumsu yavru çürüklüğü), paraziter (varroa jacobsoni ve acarapis woodi) ve protozoon (nosema ve amoeba) olarak sınıflandırılabilir.

Diğer bir sınıflandırma yönteminde; ergin arı (nosema, amoeba, septisemi, kronik arı felci vb.) ve yavru (Amerikan yavru çürüklüğü, Avrupa yavru çürüklüğü, tulumsu yavru çürüklüğü, kireç hastalığı vb.) hastalıkları olarak iki gruba ayrılır.

Bu öğrenme faaliyetinde bal arılarında sık rastlanan arı hastalıkları hakkında kısaca bilgi verilecek olup arı yetiştiriciliği açısından önemli problemlere neden olan varroa ve yavru çürüklüğü hastalıkları diğer öğrenme faaliyetlerinde daha detaylı bir şekilde ele alınacaktır.

Arılarda Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığı

Arı larvalarının ölümüne neden olan çok tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın etmeni Bacillus larvae isimli sporla çoğalan bir bakteridir. Larvalar hastalığa neden olan sporları kovana taşınan yiyeceklere bulaşmış olarak ağız yoluyla alırlar. Sporlar larvanın sindirim organında gelişir, çoğalır ve lavaların sağlıklı gelişimini yavaşlatır. Hastalıklı yavruların rengi önce sarıya daha sonra kahverengiye dönüşür ve yavrular kapalı gözler içerisinde ölürler. Hastalıklı kolonilerde yavrulu alanda açık ve kapalı gözler birbirine karışmıştır. Kapalı gözler içeri çökük ve üstü delik olup mat renklidir.

Arı Yavru Çürüklüğü Hastalıkları

Arılarda Avrupa Yavru Çürüklüğü Hastalığı

Hastalığın etmeni Melissococcus pluton isimli bir bakteridir. Arıların larva döneminde etkili olan bir hastalıktır. Hastalığın larvalara geçişi ağız yoluyla alınan besinler ile olmaktadır. Bakteri sporları larvanın sindirim sistemine yerleşerek gelişir ve çoğalırlar. Bulaşık gözleri temizleyen işçi arılar temas yolu ile hastalığı diğer yavrulara bulaştırırlar. Hastalık kolonide kısa sürede hızla yayılır.

Hastalıklı kolonilerdeki belirtiler Amerikan yavru çürüklüğüne benzerlik göstermekle birlikte ölümler genellikle açıkgözlerde olur. Larvalar petek gözünde “C” harfi şeklinde kıvrılmış olarak ölür. Ölü larvalar gözden çıkarılırken uzamaz ve kovan içerisinden kokuşmuş et kokusu gelir.

Arılarda Tulumsu Yavru Çürüklüğü (Sacbrood) Hastalığı

Hastalığın etmeni Morator aitatulas adlı çok küçük bir virüstür. Genç işçi arılar hasta larvaları temizlerken torba içindeki sıvıda bulunan virüsle enfekte olur. Virüs, genç işçi arıların hipofaringeal bezlerinde çoğalır. İşçi arıların bezlerinde çoğalan virüs, salgılarla larvalara bulaştırılır. Hastalığın kuluçka dönemi 6-7 gün kadardır. Hasta larvalar, yavru gözleri sırlandıktan kısa bir süre sonra pupa haline geçmeden ölür.

Petek gözleri açılıp incelendiğinde larvanın baş kısmının yukarı ve yana doğru kıvrılmış olduğu görülür. Virüs, hasta larvanın deri değiştirme düzenini bozduğu için eski deri baş kısmından kopup ayrılmaz ve iki deri arasında bir miktar sıvı birikir. Böylece baş bölgesi şişkin hale gelip kıvrılır ve vücut adeta tuluma benzer bir görünüm kazanır.


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Arılarda Nosema Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Arılarda Nosema Hastalığı Teşhis ve Tedavisi

Arılarda Nosema Hastalığı Nosema hastalığı; Nosema apis ve Nosema ceranae adında iki farklı tür etmenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.