Çarşamba , Mart 17 2021
Son Dakika
Anasayfa / HAYVANCILIK / Arıcılık / Arı Hastalık ve Zararlıları / Arı Kireç Hastalığı ile Mücadele Yöntemleri
Arı Kireç Hastalığı ile Mücadele Yöntemleri

Arı Kireç Hastalığı ile Mücadele Yöntemleri

Arı Kireç Hastalığı

Etkeni Ascosphaera apis adlı bir fungus (mantar) olan yavru hastalığıdır. Hastalık larvalara bulaşık besinler aracılığı ile geçmekte ve orta bağırsağın arka kısmında anaerobik koşullar altında gelişir. Uygun ortam koşulları altında misellerin çoğalması ile larva mumyalaşarak ölür. Mumyalaşmış larvalar, petek gözleri içerisinde kireç beyazı, zeytin yeşili ve siyah renge dönüşür. Mumya larvalar, açık ve kapalı gözler içerisinde kuruyup sertleşir. Hastalığın ilk dönemlerinde beyazlaşmış larvalar iki parmak arasında ezilebildiği halde ileri dönemde pirinç tanesi gibi sertleşerek arılar tarafından kovan önüne ve uçuş tahtası üzerine atılır.

Arı Kireç Hastalığı Neden Olur

Hastalığın gelişmesinde; iklim koşulları, çevre kirliliği, yoğun antibiyotik kullanımı, arıların suni besinlerle beslenmesi, katkılı balmumu kullanımı, aşırı nem, oğul verme, stres ve diğer hastalıklar etkili olur. Hastalığın etmeni sporlar toprak altında ve değişik ortamlarda 15 yıl etkinliğini sürdürebildiğinden ve rüzgârla sürüklenebildiğinden hastalıkla mücadele de kültürel önlemler alınması başarıyı artıracaktır.

Kolonide stres oluşturan açlık, üşütme ve rahatsız etme gibi durumlar yanında bölme yaparak koloni işçi arı varlığının azaltılması, gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanarak larvanın sindirim sistemindeki faydalı floranın tahrip edilmesi, kireç hastalığının ortaya çıkmasına veya şiddetinin artmasına neden olan uygulamalardır.

Arı Kireç Hastalığı ile Mücadele Yöntemleri

Arı Kireç Hastalığı ile Mücadele Yöntemleri

Hastalıktan korunma ve mücadelede hastalığa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması önemlidir. Kireç hastalığına dayanıklı hat kullanılmalıdır. Zayıf koloniler hastalığa daha hassastırlar. Bunun için güçlü kolonilerle ve genç ana arılarla çalışmak en iyi kültürel yöntemdir. Kolonilerin beslenmesi ve arılara doğal nektar kaynağı sağlanması da bu hastalığa karşı etkin bir mücadele yöntemidir.
Hastalığa neden olan fungus, yeterli havalandırmanın olmayışı sonucu kovanda biriken CO2 ve nemli ortamda gelişir. Bu nedenle kovanlar sehpalar üzerine yerleştirilerek havalandırma sağlanmalı ve nemden korunmalıdır. Kireç hastalığına karşı alınabilecek bir başka önlem, hastalığa yakalanan kolonilerin ana arılarının hastalığa yakalanmayan kolonilerden üretilen yeni ana arılarla değiştirilmesidir.

Temel petekler, sterilize edilen balmumundan üretilmelidir. Arıcılık malzemeleri uygun dezenfektanlarla rutin olarak temizlenmelidir. Kolonilerde çok yıllık petek kullanmamaya özen gösterilmelidir. Arıcılar ilkbaharda oğul önleme çalışmaları yapmalı ve arılarını bölme yaparak çoğaltmalıdır. Kolonilere gerekmedikçe antibiyotik başta olmak üzere ilaç uygulaması yapılmamalıdır. İlkbaharda havaların serin olduğu günlerde koloni kontrolleri yapılmamalı, zorunluluk halinde kovan kısa süreli açılmalıdır. Kovanların havalandırması sağlanmalı ve kovan içerisinde nem birikmemesine dikkat edilmelidir. Hastalıklı koloniden arılı, yavrulu ve ballı petekler sağlıklı kolonilere verilmemelidir.

Kireç hastalığının tedavisinde koloni şartlarında uygulanan ilaçlı mücadele denemelerinden bugüne kadar tatmin edici olumlu sonuçlar alınamamıştır.

 


Hakkında HB_Editör

İlginizi Çekebilir

Arı Yavru Çürüklüğü Hastalıkları

Arı Yavru Çürüklüğü Hastalıkları

Makalede Neler Var ?1 Arı Yavru Çürüklüğü Hastalıkları1.1 Arılarda Amerikan Yavru Çürüklüğü Hastalığı1.2 Arılarda Avrupa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.